SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZANAAT ATÖLYELERİ SİZİ BEKLİYOR !

ZANAAT ATÖLYELERİ SİZİ BEKLİYOR !

07-06-202407-06-2024ZANAAT ATÖLYELERİ SİZİ BEKLİYOR !

Millî Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitime yönelik "Beceri Geliştirme Programı" adıyla yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Uygulama ile meslek liselerinin kapıları, ilk kez ortaokul kademesindeki öğrenciler için de açık tutulmuş olacak.

Bakanlık,

Ortaokul 7. sınıftan itibaren öğrencilerin meslek liselerinde ücretsiz katılabileceği uygulama; İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Konya, Mersin, Rize, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde 196 okulda başlatılacak. Pilot uygulamanın, ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecek.

Meslek liselerinde yürütülecek "zanaat atölyeleri" olarak da anılan yeni uygulama ile ortaokul öğrencilerinin de temel becerilerinin erken yaşta geliştirilmesi sağlanacak.

Yeni program ile ayrıca öğrencilere erken dönemde temel mesleki becerileri keşfetmeleri ve kazanmaları, akademik ve mesleki başarılarını artırmaları, geniş kariyer seçeneklerine sahip olmaları, iş hayatına uyumlarının kolaylaştırılması ile yaşam boyu öğrenme felsefesinin aktarılması amaçlanıyor.

Beceri Geliştirme Programı'na, resmî ve özel örgün eğitim kurumlarında en az 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören gönüllü öğrenciler katılacak.

55 kurstan seçim yapacaklar

Beceri Geliştirme Programı'nın uygulanması için mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan alanların temel becerileri içeren derslere ait programlardan yararlanılarak "55 kurs programı" hazırlandı.

Kursa katılacak tüm öğrenciler, ilk başta 8 saatlik iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçecek. Meslek liselerinde uygulanacak programda öğrenciler, "zanaat atölyeleri"nde yiyecek içecek hizmetleri, bilişim, el sanatları, elektrik elektronik, metal, gıda teknolojileri ile mobilya ve iç mekan tasarımı, grafik ve fotoğraf, tarım ve radyo-televizyon alanlarını seçebilecek.

Kurslar arasında, bilişimde ileri teknoloji kavramları, elektronik tablolama, toprak, arazi hazırlığı, bitki bakımı, yumurta pişirme, pekmez üretimi, kolay hamur işleri, bilgisayarda fotoğraf düzenleme gibi 55 seçenek bulunuyor.

Kurslara başvurular e-Kurs Modülü (e-kurs.meb.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilecektir.

Beceri geliştirme programlarını başarıyla tamamlayanlara modül başarı belgesi verilecek ve belgeler, öğrencinin e-Portfolyosu'na işlenecek.

BECERİ GELİŞTİRME PROGRAMI KAPSAMINDA  SİVAS İLİNDE KURS AÇILACAK OLAN  6 OKUL

 

SIRA NO               OKUL ADI

1             SULTANŞEHİR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

2             SİVAS BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

3             SİVAS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

4             NECİP FAZIL KISKÜREK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

5             SEZAİ KARAKOÇ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (SUŞEHRİ)

6             ŞEHİT ÜSTEĞMEN CEMALETTİN YILMAZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.