SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri, "Genç Girişimciler Keşifte Projesi" kapsamında Valimiz Yılmaz Şimşek ve Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ile birlikte ESTAŞ Eksantrik San. Tic. AŞ Kam Mili Fabrikası'nı gezdi.

Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri,

Öğrencilerin ders dışında da çeşitli sosyal, kültürel, teknolojik, tarımsal ve sanayi içerikli alanlarda farkındalıklarını artırmak amacıyla Sivas Valiliği SARGEB (Strateji ve Ar-Ge Birimi) tarafından HEDEF Projesi kapsamında "Genç Girişimciler Keşifte Projesi" başlatıldı.

Sivas Valiliği SARGEB (Strateji ve Ar-Ge Birimi), Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivas I. Organize Sanayi ve Demirağ Organze Sanayi Bölgesi Müdürlüğü koordinesinde hayata geçirilen projede ortaokullardan gelen öğrenciler, Organize Sanayi'nde yer alan fabrikalarda ve birçok üretim tesislerinde imalat süreçlerini gözlemleyecekler. Emeğin, çalışmanın ve alın terinin nasıl bir değere dönüştüğünün farkına varacaklar. İşçilerle öğlen yemeğinde aynı sofrada bulunmanın tecrübesini yaşayacaklar.

 - Vali Şimşek, Öğrencilerle Birlikte Fabrikayı Gezdi

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, öğrencileri ilk fabrika gezilerinde yalnız bırakmadı. Türkiye'nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan, yurt içi ve dışında 16 araç üreticisine satış yapan, 46 ülkenin yedek parça piyasasına kam mili ihraç eden ESTAŞ'ı Yavuz Selim Ortaokulundan gelen öğrencilerle birlikte gezdi.

Fabrika gezisi öncesi öğrencilere hitap eden Vali Şimşek, güzel bir vesile ile bir araya geldiklerini söyledi.

- Üretim Süreçleri Yerinde Görülecek

Öğrenciler için önemli bir deneyim olacağını belirten Vali Şimşek; "Valiliğimizce başlatılan 'Genç Girişimciler Keşifte' adlı proje kapsamında organize sanayi bölgemizdeyiz. Organize sanayi bölgesi nedir, burada ne yapılıyor? Bugün bunları göreceksiniz, bir fikir edineceksiniz. ESTAŞ, gerçekten hem Sivas'ımız için hem de ülkemiz için çok önemli bir fabrika. Yaklaşık bin kişi burada çalışıyor. Bin kişi buradan kazandığı parayla evini geçindiriyor. İşte bu projedeki temel amacımız; belki de sizin sadece kitaplardan okuduğunuz, kitaplardan resmini gördüğünüz, belki sadece hayal ettiğiniz fabrikaları ve üretim süreçlerini yerinde göstermek. Birazdan fabrikayı gezeceğiz. Burada nasıl bir üretim yapılıyor, nasıl bir sistem işliyor, hangi makinalar var, teknolojide hangi durumdayız. Bunları beraber göreceğiz ve ümit ediyorum ki sizler için büyük bir ufuk açıcı gezi olacak. Belki de burada edinmiş olduğunuz izlenimler ve bilgiler doğrultusunda da ileride mesleğinizi tercih edeceksiniz. Şimdi burada birbirinden farklı teknik özelliklere sahip birçok makina var. Bazı makinalar yurt dışından ithal ediliyor ve bunlara biz çok paralar veriyoruz. Döviz karşılığında yabancı ülkelerden temin etmek zorunda kalıyoruz. Ancak daha fazla kendi mühendisimizi yetiştirdiğimiz ve teknolojimizi geliştirdiğimiz takdirde bu makinaları kendimiz daha fazla üreteceğiz. Bu da ekonomimize ve ülkemize büyük bir güç katacak." dedi.

 - Amacımız Öğrencilerimize Bir Vizyon Oluşturmak

Proje kapsamında düzenlenecek gezilerin öğrencilere bir ufuk açacağını ifade eden Vali Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amacımız geleceğimizin teminatı olan siz değerli gençlere üretim süreçlerini göstermek ve bir vizyon oluşturmak. Çünkü biz geleceğimizi sizlere emanet edeceğiz, geleceğin siyasetçileri sizden çıkacak. Belki bizim gibi bürokratlar sizden çıkacak ve aynı zamanda bu fabrikalar da sizin olacak. Bu fabrikaları sizler yöneteceksiniz. Eğitim serüvenlerinizin ardından mühendis olursanız bu makinaları sizler üreteceksiniz."

-Her Şey Bir Hayal İle Başlar

Farklı sektör alanlarında faaliyet gösteren işletmelere yönelik gezilerin her hafta başka okullarla devam edeceğini dile getiren Vali Şimşek; "Gelecekte başarılı bir yaşama sahip olmak ve hedeflediğiniz noktalara ulaşmak için hayal etmeniz gerekir. Her şey bir hayal ile başlar. İnşallah sizler için verimli ve faydalı bir gezi olacak. Okullarımızdan sürekli gruplar halinde öğrenciler gelip tesisleri gezecek. Bugün ESTAŞ'ta yarın başka bir mekânda imalat süreçlerini yerinde görecekler. İnşallah sizlerin içinden de genç girişimciler çıkacak ve ülkemize güzel kazanımlar sunacaklar." dedi.

19-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-2023

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.