SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Sivas Robot Yarışmasında heyecan başladı.

Uluslararası Sivas Robot Yarışmasında heyecan başladı.

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen Uluslararası Sivas Robot Yarışması'nda (Si-Ro58) heyecan başladı. 4 ana kategori ve 12 alt kategoride düzenlenecek yarışmaların startı bugün gerçekleştirilen açılış programı ile verildi. 4 Eylül Spor Vadisi'nde gerçekleştirilen açılış programına Vali Vekilimiz Adil Nas, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, il protokolünün önde gelen isimleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

ASLAN; "DÜNYA İLE YARIŞACAK, AKLISELİM, FİKRİSELİM, KALBİSELİM NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Si-Ro tanıtım videosu gösterime sunuldu. Video gösteriminin ardından Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmasında dünyanın bilgi ve teknoloji alanında hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşadığını dile getirerek, çağın gerekliliklerine uygun, yeterli bilgi ve donanıma sahip nesillerin yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Aslan, önemli mesajlar verdi.

Aslan, şu ifadeleri kullandı:

"Dijital çağ ve bilgi çağı, 21. Yüzyılın belirleyicisi olan iki önemli etkendir. 21. yüzyıl hızın çağıdır. Bilgi artık hızlı ve sürekli bir şekilde güncellenmekte, teknolojik gelişmelerle hayatımızın her alanını yeniden şekillendirmektedir. Dolayısıyla bizlerin, çağın gerekliliklerine uygun olarak eğitim-öğretimi şekillendirmemiz, bu şartlara uygun bir paradigma geliştirmemiz çok değerlidir. Küreselleşen dünyada evrensel değerleri merkeze alarak, kendi kültürümüzü ve değerlerimizi unutmadan dünyadaki akranları ile uyum sağlayacak ve yarışacak aklıselim, fikriselim, kalbiselim nesiller yetiştirmeliyiz. Taklit ve takip eden değil, tahlil ve tahkim eden nesiller... Bu kapsama matuf olarak düzenlediğimiz Sivas Robot Yarışması'nın ana amacı, Türkiye'nin yerli ve millî teknolojisinin üretiminde kritik bir rolü olan TÜBİTAK, TEKNOFEST, Millî Eğitim Bakanlığı Robot Yarışmalarına öğrenci hazırlamak. Aynı zamanda, ilimizde teknolojik bir ekosistem oluşturmak ve Selçuklu'nun kalbi, Osmanlı'nın vicdanı ve Cumhuriyetin aklı olan Sultan Şehrimizi diğer illerimize tanıtmaktır." 

Aslan'ın ardından kısa bir selamlama konuşması yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, "Bu yarışma, gençlerimizin proje fikirlerini, yeteneklerini göstermesi açışından çok önemli." dedi.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrencilere başarılar diledi. Bilgin, "Nuri Demirağ'ın memleketinde, Nuri Demirağ'ın evlatları, Nuri Demirağ'a yakışır bir organizasyonla inşallah geleceğin teknolojisi için önemli bir adım atıyorlar. Kendine güvenen, ülkesine inanan sevgili gençlerimizin gayretleriyle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşacağız" dedi. 

Bilgin, yarışmanın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.

Bilgin'in ardından konuşan Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise Azerbaycan'ın Karabağ zaferine vurgu yaparak önemli mesajlar verdi. Ekinci, "Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında TEKNOFEST gençliğinin başarılı olacağına inanıyoruz. Program öncesinde birçok genç kardeşimizle konuştuk. Öncelikle hayal ettiler, düşündüler ve şu anda da uygulamalarını yapıyorlar. Nuri Demirağ, 1930'lu yıllarda bunu düşünmüş ve uygulamış ama devam ettirme şansı olmamıştı. Ama bugün Selçuk Bayraktar, önce hayal etti, sonra düşündü ve uyguladı. Burada Azerbaycan'dan misafirlerimiz var. Selçuk'un hayal edip uyguladığı İHA ve SİHA'larımız sayesinde Karabağ, yıllar sonra Azerbaycan topraklarına katıldı. İnşallah daha güçlü Türkiye için yeni Selçuk'ların Sivas'tan çıkacağına inancımız tamdır." İfadelerini kullandı.

Vali Vekili Adil Nas ise konuşmasında ülkelerin gelişim ve kalkınmasında teknolojik gelişmelerin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Teknolojik gelişmeyi belirleyen en önemli faktörlerin ise insan ve kaynak faktörü olduğunu belirten Nas, "İnsan faktörüne çok değer vermemiz gerekiyor. Bu noktada çocuklarımızın merak duygusunu geliştirmeliyiz. Bu tür yarışmalar, çocuklarımızın merak duygusunu, becerilerini geliştiren faaliyetlerdir." dedi. 

Nas, yarışmanın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından halk oyunlarında il birincisi olan Alparslan Ortaokulu halk oyunları ekibi tarafından gösteri sunuldu. Daha sonra, Hacı Mehmet Sabancı Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından model uçak gösterisi, Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Kadir Kuşkonmaz tarafından ise FPV Drone Gösterisi gerçekleştirildi. Ardından, Türkiye'nin en hızlı drone kullanıcısı Mete Orhan tarafından Sabit Kanat Drone Gösterisi icra edildi.

Gösterilerin ardından Uluslararası Sivas Robot Yarışması Vali Vekilimiz Adil Nas, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, il protokolünün önde gelen isimleri ve öğrencilerin katılımı ile Uluslararası Sivas Robot Yarışması'nın açılış kurdelesi kesildi.

ÖDÜL TÖRENİ 27 MAYIS'TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sivas Robot Yarışması (Si-Ro58)'e Türkiye'den 67 il, Azerbaycan'dan 2 il ve Romanya'dan 1 ilden olmak üzere toplam 2 bin 911 kişi başvuru yaptı. İHA kategorisinde 66 Proje başvurusu yapılırken, Tematik Robotlar kategorisine 552, Yapay Zekâ kategorisine 27, Akıllı Teknolojiler kategorisinde ise 376 proje başvurusu yapıldı. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesi ve kent meydanında düzenlenecek etkinliklerle devam edecek yarışma programı, 27 Mayıs'ta Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecek ödül töreni ile sona erecek.

24-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.