SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Uluslararası Konferans ve Kapanış Töreni Ankara'da gerçekleştirildi. Programa Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'da katıldı.

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Uluslararası Konferans ve Kapanış Töreni Ankara'da gerçekleştirildi. Programa Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'da katıldı.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanıyla, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi iş birliğinde yürütülen Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi için kapanış programı düzenlendi.

Program; Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Nikolaus Meyer Landurt, Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Sayın Barbaros Murat Köse ve Avrupa Konseyi İş Birliği ve Kapasite Geliştirme Bölümü Başkanı Sarah Keating'in açılış konuşmalarıyla başladı.

Projenin sonuçları ve öne çıkan kazanımlarına ilişkin iyi örneklerin sergilendiği sunumların yer verildiği konferansa; Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın da aralarında bulunduğu projenin yürütüldüğü 10 pilot ilin Millî Eğitim Müdürleri, 110 pilot okulda görev yapan öğretmen ve yöneticiler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ulusal ve uluslararası uzmanlar, Avrupa Konseyinin eğitim alanında üye ülkelerde yürüttüğü çeşitli projelerden ve Avrupa Konseyi üye devletlerinin Eğitim Bakanlıklarından temsilciler de konferansa katılım sağladı.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, kapanış konuşmasında; toplumda  demokratik kültüre ilişkin farkındalık ve anlayış geliştirecek bir felsefeyle hareket edilen bu yolda "Demokratik Yurttaş" yetiştirilmesi işinin okul öncesi kademesi de dâhil olmak üzere erken yaşlarda başlatılması gerekliliğinin farkındalığı ve bilinci ile projeyi uygulamaya koyduklarını ifade etti.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından yürütülen Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi ile öğretmen yeterliklerini de geliştirmeyi hedeflediklerini, projedeki göstergelere ulaşmak ve proje sonuçlarını yaygınlaştırmak amacıyla Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesinde yer alan okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticilere yönelik  olarak Eylül ayındaki Mesleki Gelişim haftasında düzenlenen eğitimlerle 263 okulumuzda görev yapan 4041 öğretmene eğitim verildiğini ve Proje henüz kapanmadan yaygınlaştırma faaliyetlerine başlandığını dile getirdi.

10 ilden "İyi Uygulama Örnekleri"nin katılımcılarla paylaşıldığı konferansın öğleden sonraki oturumlarında; "Bütüncül Okul Modeli" ile öğretmen eğitimleri alanında hem Türkiye'de hem de Avrupa Konseyi üye ülkelerinde yapılan çalışmaların ele alındığı iki farklı panel düzenlendi. Panel tartışmalarında; eğitim alanında yürütülen çalışmaların paylaşılması, farklı uygulamalar arasında karşılaştırma yapılması ayrıca demokratik okul kültürü ile Avrupa Konseyi Demokratik Kültür Yetkinlikleri Referans Çerçevesi'nin uygulanmasına ilişkin detaylar katılımcılarla paylaşıldı.

22-09-202222-09-202222-09-202222-09-202222-09-202222-09-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.