SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suşehri Sezai Karakoç MTAL Müdürü Murat Doğruyol, okuldaki eğitim ve tarımsal üretim faaliyetleri hakkında Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener'e bilgi verdi.

Suşehri Sezai Karakoç MTAL Müdürü Murat Doğruyol, okuldaki eğitim ve tarımsal üretim faaliyetleri hakkında Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener'e bilgi verdi.

Sivas Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tarımsal alandaki uygulamalı eğitim ve üretim çalışmaları ile Türkiye'nin eğitim temelli tarımsal üretim altyapısına katkı sağlamaya devam ediyor. Okul Müdürü Murat Doğruyol, Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener'i ziyaret ederek, eğitim ve üretim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 200 dekarlık tarım arazisi ve sera alanlarında modern tarım yöntemlerinin öğrencilere, uygulamalı olarak öğretildiğini belirten Doğruyol, tohum ve sebze üretiminde önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Okula ait tarım arazilerinde önce tohumu üretilen, sonra ise fide ve meyve olarak üretimi yapılan ata tohumu domates, kavun, biber, fasulye, maydanoz, salatalık ve bal kabağı ürünleri ve üretim süreçleri hakkında bilgi veren Doğruyol, bu ürünlerin yanı sıra kiraz ve kiraz pekmezi üretimi yapıldığını da belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener ise Türkiye'nin üretim altyapısının güçlenmesi noktasında mesleki eğitimin çok önemli bir yer edindiğine vurgu yaptı. Her alanda olduğu gibi tarımda da mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını belirten Yener, "Millî Eğitim Bakanlığımız bu konuya çok önem veriyor. Millî bir politika olarak üretimin öneminin her geçen gün arttığı çağımızda üreten ülkeler arasındaki konumumuzu her geçen gün güçlendiriyoruz. Üretim çok önemlidir ancak asıl önemli olan, bilinçli tarım ve bilinçli üretim yapabilmektir. Bu noktada tarım liselerimiz çok önemli bir iş yapıyor. Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz de bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Burada öğrencilerimiz hem uygulamalı olarak modern tarım tekniklerini öğreniyor, hem de üretiyor. Burada aldıkları eğitimlerle de inşaallah, ülkemizin eğitim temelli tarımsal kalkınma sürecini en iyi şekilde yönetecekler." İfadelerini kullandı.

05-10-202305-10-2023

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.