SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas'ta "Mesleki Eğitim Okullarının Tanıtımı ve Liselere Geçişte; Tanıtım, Yönlendirme, Tercih Faaliyetleri" konulu bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Sivas'ta

Sivas'ta "Mesleki Eğitim Okullarının Tanıtımı ve Liselere Geçişte; Tanıtım, Yönlendirme, Tercih Faaliyetleri" konulu bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi. Sivas Bilim ve Sanat Merkezi Konferans Salonlunda düzenlenen programa Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, birim amirlerimiz, ortaokul ve meslek liselerinin psikolojik danışman/rehber öğretmenleri ile meslek liseleri ve ortaokullarda görevli okul idarecileri katıldı.

Toplantıda, Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Özkan Çamcı tarafından; "İlimiz Merkezinin Mesleki Eğitim Haritası-Mesleki Eğitimin Ortaöğretimdeki Payı",  "Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları", "Mesleki ve teknik Anadolu Liseleri", "Mesleki Eğitim Merkezleri", "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunlarının İzlenmesi", "Mesleki Eğitim Avantajları ve Mezunların Kazandığı Ünvanlar", "Üniversiteye yerleşme açısından avantajları", "Mezuniyet sonrası kazanılan unvanlar", "İlimizdeki İstihdam Olanakları", "Yeni Okul Modelleri", "Alanlara Göre Devlet Desteği", "7. ve 8. Sınıflara Temel Yaşam Becerileri Dersi", "Yönlendirme ve Tercihler", "Okul tanıtımında kare kod uygulaması ve Tercih danışmanlığı döneminde kaynaştırma öğrencilerinin yönlendirilmesi" konu başlıklarında kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi.

Çamcı, sununun ardından öğretmen ve okul idarecilerinin sorularını cevapladı.

"ÇOCUKLARIMIZA EN İYİ ŞEKİLDE REHBERLİK ETMELİYİZ"

Daha sonra bir konuşma yapan Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, mesleki eğitimin önemine vurgu yaptı. Hızla gelişen ve değişen dünyada, teknolojik gelişmelerle birlikte birçok farklı meslek dalının ortaya çıktığını belirten Yener, tüm bu gelişmeler ışığında büyük bir atılım içerisinde olan Türkiye'de nitelikli işgücü ihtiyacının da hızlı bir şekilde arttığına dikkat çekti. Meslek sahibi bireylerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşamadığına vurgu yapan Yener, akademik kariyer hedefi olmayan öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmesi, mesleki eğitim ve mesleki kariyer konularında bilgi sahibi olmaları için hassas bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Yener, "Hem nitelikli iş gücü oluşturmak, hem sanayi kuruluşlarımızın ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü sağlamak için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için bu noktada çok hassas davranmalı, onlara en iyi şekilde rehberlik etmeliyiz." İfadelerini kullandı.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının etkin ve verimli bir şekilde sürdürülmesi noktasında da gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini belirten Yener, bu yıl yaklaşık 9 bin ortaokul öğrencisinin mezun olacağının altını çizerek tanıtım, yönlendirme ve tercih sürecinin de en iyi şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Yener öğretmen ve okul idarecilerinin görüş ve önerilerini de dinledi.

18-04-202418-04-202418-04-202418-04-202418-04-202418-04-2024

 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.