SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas'ta gündem; eğitim temelli tarımsal üretim...

Sivas'ta gündem; eğitim temelli tarımsal üretim...

Sivas'ta, kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerinin katılımı ile tarım alanında uygulanabilecek proje ve çalışmalar masaya yatırıldı. Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan başkanlığında Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, STK temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.

 

Tarım alanında meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi, tarım ve gıda sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi arasında imzalanan "Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli" protokolünün ardından Haziran ayında gerçekleştirilen çalışmaların masaya yatırıldığı toplantıda, tarım ve hayvan sağlığı alanında eğitim veren Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin durumu ve gelecekteki konumu değerlendirildi.

ASLAN; "GELECEĞİMİZİN EN ÖNEMLİ KONULARI; BİLİNÇLİ TARIMSAL ÜRETİM, GIDA GÜVENLİĞİ, SU VE ÇEVRE"

Toplantıda konuşan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, geleceğin en önemli konu başlıklarının gıda güvenliği, bilinçli tarımsal üretim, su ve çevre olacağını belirterek, bu alanlarda gerçekleştirilecek çalışmaların büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bu anlamda Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde ülke genelinde önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Aslan, Sivas özelinde yürütülecek çalışmalar için de tüm paydaşlarla bir araya gelindiğini ifade etti. Sivas'ın mevcut durumu ve potansiyeli değerlendirilirken uygulanabilecek proje ve çalışmaların tüm yönleri ile ele alındığını, Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin imkânlarının genişletilerek, eğitim temelli tarımsal üretim için hayata geçirilebilecek çalışmaların belirlendiğini belirten Aslan, tüm bu çalışmaların rapor halinde Millî Eğitim Bakanlığı ile paylaşılacağını söyledi.

Aslan; "Tarım, üretim, gıda güvenliği, su ve çevre, günümüzün ve geleceğimizin en önemli konuları arasında yer alıyor. Bu alanlarda gelecek planlaması yaparken, STK'larımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla ortak hareket ederek yol haritamızı belirleyeceğiz. Sivas'ta tarım ve hayvan sağlığı alanında eğitim faaliyeti yürüten Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin eğitim-üretim altyapısını güçlendirmek, tarım ve hayvancılık alanında yeterli düzeyde bilgi ve donanıma sahip öğrenciler yetiştirerek ülkemizin eğitim temelli tarımsal üretim ve kalkınma potansiyelini artırmak istiyoruz. Bu kapsamda Haziran ayı içerisinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Sizlerle tüm bu çalışmaları değerlendirirken, yeni fikir ve önerileri gündeme getirecek, gelecek planlamalarımızı şekillendireceğiz." Dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ise geleceğin en önemli alanlarından bir tanesi olan tarımsal üretim konusunda eğitim veren kurumların tercih edilebilirliğinin artırılmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Toplantıda Şube Müdürümüz Özkan Çamcı tarafından, bu kapsamda Haziran ayında gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirilirken, Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Doğruyol da okulun durumu hakkında brifing verdi.

Toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenler ve STK temsilcileri de görüş ve önerilerini paylaştı.

30-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-202230-06-2022 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.