SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Sivas'ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Halis Gülle Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa; Valimiz Yılmaz Şimşek, Garnizon Komutanı P. Albay Cüneyt Mutlu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Muhammet Sevinç, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, il protokolünün önde gelen isimleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in mesajı okundu. Daha sonra stajyer öğretmenler adına İzzettin Keykavus Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nardane Arslan, bir konuşma yaptı. Arslan'ın ardından Mimar Sinan İlkokulu Emekli Öğretmeni Ömer Uzundağ, emekli öğretmenler adına bir konuşma gerçekleştirdi.

ASLAN; "ÖĞRETMEN OLMAK, NİCE HAYAT HİKÂYESİNE ÖN SÖZ OLMAKTIR"

Daha sonra bir konuşma yapan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı. Aslan; "Bugün, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği gündür. Bu bağlamda farklı bir anlam da ifade eden bugünün amacı, öğretmenlik mesleğinin toplumdaki yerini ve hak ettiği yüce onuru idrak etmektir. Bugün, aynı zamanda öğretmenler arasındaki bağları güçlendirme, emekli olan öğretmenlere saygı ifade etme, ebediyete irtihal edenleri rahmetle yâd etme, mesleğe yeni başlayanlar için de ifa edilen görevin kıymetini vurgulama günüdür. İnsan; ruh, düşünce ve bedenden ibaret bir bütündür. İnsanın geliştirdiği uygarlığın binlerce yıllık inkişafının esası bilgidir. Bu inkişaf sürecinin inşasında düşünürler, âlimler, öğretmenler vardır.

Değerli Meslektaşlarım, İnsanlığın asırlardır getirdiği birikim, bugün büyük bir ivmeyle değişim göstermektedir. Bu değişimler, kuşkusuz ki eğitim süreçlerini de etkilemektedir. Bu bağlamda çocuklarımızı çağa uygun nitelikte yetiştirmek millî bir görevdir. Dolayısıyla bize düşen; mazi ve atiyi, mana ve maddeyi, talim ve terbiyeyi, millî ve evrenseli bir bütün hâlinde görmektir. Bu noktada hedeflerimizden biri de irfan sahibi nesiller inşa etmektir. Merhum Cemil Meriç'in ifade ettiği üzere 'İrfan, insanı 'insan' yapan vasıfların bütünüdür.'

Öğretmen olmak, sadece bilgi nakliyle sınırlanabilecek bir kavram değildir. Öğretmen olmak, nice hayat hikâyesine ön söz olmaktır. Tertemiz suretlerin hayatta birer yıldız gibi parlamasına kapılar aralamaktır... Nevi şahsına münhasır motiflerle süslenecek yaşam ezgilerine ilham olmaktır. Bir avuç suyu deryada katre olduğunu unutturmadan ummana vardırmaktır.

Öğretmen olmak; yaşam toprağına insanlık tohumları serpmek, bir seyrüsefer olan darıdünyayı erdemle bereketlendirmektir. Fikir mertebesinden, duyuş makamından, hikmet mesabesinden okunan bir hayata esin olmaktır. Ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı her karış vatan toprağına ilmi kuşanarak engin ufuklar sunmaktır... Bir insanı kurtarmanın âlemi kurtarmak kadar muteber olduğu şuuruyla davranmak, yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak gerektiğini unutmamaktır.  Ve gök kubbenin altında yankılanacak nice güzelliğe ufuklar açmaktır. Ve hangi kıymetli sıfatla terkip edilse tamam olduğu kadar eksik kalandır öğretmen... Kiminde kuş uçmaz kervan geçmez karanlıkların ışığı, kiminde fırtınalı denizlerin pusulası, kiminde müreffeh yarınların mihmandarıdır. Lakin hepsinde ve her daim kelimelerin kıymetlisi, unvanların yücesidir.

Kıymetli Meslektaşlarım, bilmenizi isterim ki ulaştığımız her muvaffakiyetin mimarı sizlersiniz. Sizin inancınız, gayretiniz, emeğiniz olmadan daha güçlü bir Türkiye'nin tesis edilmesi mümkün değildir. Yaptığınız özverili çalışmalardan dolayı her birinize tüm samimiyetimle teşekkür ediyor, aynı azim ve heyecanın artarak devam etmesini diliyorum.

Bu duygularla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şehit düşmüş ve ahirete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, emekliye ayrılan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize 'hoş geldiniz' diyor ve tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü'nü en kalbî duygularımla kutluyorum." ifadelerini kullandı.

BİLGİN; "BİZİ BİZ YAPAN, BU ÜLKEYİ, BU ÜLKENİN YÖNETİCİLERİNİ BUGÜNLERE GETİREN SİZLERSİNİZ"

Aslan'ın ardından konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise program vesilesi ile tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı. Bilgin, şu ifadeleri kullandı; "Cumhurbaşkanı, vali, belediye başkanı... Görevimiz ne olursa olsun, Millî Eğitim Müdürümüzün de ifade ettiği gibi ön söz olan öğretmenlerimiz var. Bizi biz yapan, bu ülkeyi, bu ülkenin yöneticilerini bugünlere getiren hep sizler oldunuz. İnşallah bundan sonra güçlü Türkiye yolunda, Türkiye Yüzyılı yolunda sizlerin yetiştirdiği öğrenciler de devraldıkları Türkiye'yi sizlerden aldıkları eğitimle daha ileriye götürecekler. Türkiye'nin güçlü bir insan kaynağı, güçlü bir potansiyeli var. Bunların arkasında da eğitim camiamızın fedakâr neferleri olan siz öğretmenlerimiz varsınız."

ŞİMŞEK; "ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ, HER ŞEYDEN ÖNCE BİR İDEAL VE BİR HİZMET MESLEĞİDİR"

Başkan Bilgin'in konuşmasının ardından Valimiz Yılmaz Şimşek'in emekli Edebiyat Öğretmeni Uğur Yetkin'in video mesajı yayımlandı. Şimşek'in başarılı bir öğrenci olduğunu ve onunla gurur duyduğunu belirten Yetkin'in mesajı Vali Şimşek'e duygu dolu anlar yaşattı.

Videonun ardından konuşan Valimiz Yılmaz Şimşek ise kendisine hazırlanan bu sürpriz karşısında çok duygulandığı belirterek, "Öğretmenim Uğur Yetkin'in ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, sözlerimin başında birkaç gün evvel Gaziantep'in Karkamış ilçesinde, öğrencisiyle birlikte şehit edilen Ayşenur Alkan öğretmenimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Onun şahsında tüm eğitim şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Valimiz Şimşek şu ifadeleri kullandı:

"Tam Bağımsız bir devlet olmak isteyen her ülke iki alanda daima hazırlıklı ve daima dinamik olmalıdır. Bunların biri askeri cephe, biri de eğitim kurumlarıdır. Cephede mücadelesini düşmana karşı, eğitim kurumlarında ise mücadelesini cehalete karşı verecektir. Görünen düşmanı cephede dize getiren bir millet, eğer sinsi düşman olan cehaletle savaşmayı ihmal ederse gün gelir cehalet o milletin sonunu getirir. Bunu çok iyi bilen Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, savaş biter bitmez ülkenin eğitim sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını devam ettirme görevini de siz öğretmenlere bırakmıştır. İşte bu nedenle, Büyük Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyetlerin oluşturduğu çağı yakalamak istiyorsak, bilginin önemini kavramak zorundayız. Unutmayalım ki bilgiyi üretip, çağı yönlendirenler ve onu en iyi kullananlar gelişmiş toplumlardır. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda eder.

İşte bu özveri ve sorumluluk bilinci ile çalışan öğretmenlerimiz, Mustafa'lardan birini Kemal, Mehmet'lerden birini Fatih yapacak kudrete sahiptir. Ecdadımızın sahip olduğu nice örneklerden aldığımız ders ile geleceğe emin adımlarla ilerlerken şanlı tarihimizin bize yüklediği sorumluluğu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Yavrularımızı yetiştirirken öğretimin yanında daha ağırlıklı olarak değerlerimizin aşılanması, genç dimağların vatan, millet ve bayrak aşkı ile donatılması yeni tarihler yazmamızda olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Kuşkusuz Vatanımızın en ücra köşesinde her türlü fedakârlığı göstererek bu bilinçle görev yapan kıymetli öğretmenlerimiz, milletimizin kalbinde daima minnetle yer bulacaktır."

Valimiz Şimşek'in konuşmasının ardından yıl içinde müdürlüğümüze bağlı kurum ve kuruluşlardan emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi. Öğretmenlere hizmet şeref belgelerini Valimiz Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan takdim etti. Belge takdim töreninin ardından ise aday öğretmenler için yemin töreni gerçekleştirildi. Program, "Öğretmen Nedir?" temalı video gösterimi, "Emekli Öğretmen Oratoryosu" ve öğretmen korosu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile sona erdi.

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.