SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivaslı öğrenciler, Türkiye'nin ilk yerli ve milli blokzincirini oluşturdu.

Sivaslı öğrenciler, Türkiye'nin ilk yerli ve milli blokzincirini oluşturdu.

Sivas Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri, hiçbir çalışmaya bağlı olmadan Türkiye'nin sıfırdan geliştirilmiş ilk ve tek özgün blokzincir altyapısını oluşturdu. Türkiye'ye özgü, blokzincir altyapısı oluşturma düşüncesi ile yola çıkan öğrenciler, pandemi döneminde başlattıkları çalışmayı, ülke genelinde tanıştıkları ekip arkadaşları ile daha ileriye taşıdı.

Hiçbir eğitim almadan, kendilerini yazılım alanında geliştiren Cumhuriyet Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencileri; Gök Bora Yılmaz ve Onur Atakan Ulusoy, "Decentra Network" adını verdikleri blokzincir projesi ile ilgili Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'a bilgi verdi.

Okul Müdürü Bülent Bulut ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Seval Gökalp ile birlikte Aslan'ı ziyaret eden öğrenciler, geliştirdikleri proje hakkında sunum yaptı. Sınıf arkadaşı Onur Atakan Ulusoy ile birlikte bilgisayar yazılımları üzerine çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Gök Bora Yılmaz, blokzincir altyapısının büyük önem kazandığı pandemi döneminde bu alanda bir yazılım geliştirmek için çalışma başlattıklarını söyledi. 2021 yılında başlattıkları çalışmayı sanal ortamda tanıştıkları yazılımla ilgilenen öğrenciler ile daha ileriye taşıdıklarını ifade eden Yılmaz, yaklaşık 2 yıl süren çalışmaların sonucunda 11 kişilik ekiple "Decentra Network" blokzincir yazılımını geliştirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığınca İstanbul Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda düzenlenen Blokzincir İstanbul Programında; 'Gençlerimize, hiçbir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yönelmek yerine blokzincir teknolojisi gibi yeniliklerin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve mümbit mecralara yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.' sözleriyle kendilerini daha da cesaretlendirdiğini belirten Yılmaz, "Bu çağrı ile birlikte projemizi kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik. Projemizi ülkemizin saygın kurum ve kuruluşlarıyla da paylaşarak, ülkemiz için önemli bir kazanım olmasını istedik." dedi.

Onur Atakan Ulusoy ise yazılımın teknik detayları ile ilgili bilgi verdi. Ulusoy, "Decentra Network, Türkiye' de sıfırdan açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş alpha sürümü tamamlanmış ilk ve tek özgün blokzincir altyapısıdır. Hız, merkeziyetsizlik ve güvenlik faktörlerini tamamen yerli kod tabanı ile 3. parti bir sağlayıcıya ihtiyaç duymaksızın sağlar. Ayrıca günümüz askeri iletişimlerinde açık ağlar üzerinden güvenli veri transferi imkanı sağlayabilen Decentra Network, adli makamlarca ihtiyaç duyulan delillerin temin edilmesi, güvenli kullanıcı iletişimleri ve sürü drone sistemleri gibi veri iletimine dayalı birçok spesifik alanda güvenli bir altyapı oluşturmaktadır." şeklinde konuştu.

Bir süre öğrencilerle sohbet ederek, tebriklerini ileten Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ise çalışmalarında başarılar diledi. Aslan, "yapacağımız çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırız."

ifadelerini kullandı.

 

Okul Müdürü Bülent Bulut ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Seval Gökalp ile de bir süre sohbet eden Aslan, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü dolayısıyla karanfil takdim etti.

23-11-202223-11-2022

 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.