SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas Valiliği himayesinde hayata geçirilen Büyük Kalpler AB Projesi kapsamında 5 okul ve RAM bünyesinde oluşturulan 6 duyu bütünleme sınıfı ile dikkat sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Sivas Valiliği himayesinde hayata geçirilen Büyük Kalpler AB Projesi kapsamında 5 okul ve RAM bünyesinde oluşturulan 6 duyu bütünleme sınıfı ile dikkat sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Sivas Valiliği himayesinde İl Özel İdaresince yürütülen "Büyük Kalpler Projesi" kapsamında oluşturulan duyu bütünleme sınıfları ile Sivas Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) bünyesinde oluşturulan dikkat sınıfının açılışı yapıldı.

 

Duyu bütünleme sınıfları oluşturulan okullardan bir tanesi olan Tekin Çelikbilek Özel Eğitim Anaokulunda gerçekleştirilen toplu açılış programına; Valimiz Yılmaz Şimşek ve eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Hanımefendi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan katıldı.

Program, "Büyük Kalpler Projesi" Koordinatörü Süheyla Şahin'in projenin kapsam ve amacına yönelik gerçekleştirdiği tanıtım sunusu ile başladı. Şahin'in ardından Özel Eğitim Öğretmeni Mansur Kantar tarafından "Özel Eğitimde Duyu Bütünlemenin Önemi" konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Sunuların ardından konuşan Valimiz Yılmaz Şimşek, "Özel eğitim, öğrencilerin bireysel farklılıklarına, akademik, sosyal, günlük yaşam ve benzeri dezavantajlarına hitap eden, geliştirilmiş ve bireyselleştirilmiş eğitim anlayışıdır. Toplumumuzun özel kesimini oluşturan bu çocuklarımıza yönelik hizmet veren okullarımızda sadece eğitim-öğretim desteği yeterli değildir. Yaşamlarında ihtiyaç duyacakları temel sosyal beceriler geliştirmelerine fırsat verecek proje ve çalışmalarda oldukça mühimdir. Çocuklarımızın gelişimindeki yetersizlik nedeniyle eğitim performansını ve sosyal uyum becerilerini olumsuz yönde etkileyen unsurların en aza indirgenmesi de fevkalade önemlidir. Bu nedenle ilerde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ve ayrıştırılmamış bireyler olarak yetiştirilmelerine destek veren projeler üretilmesi bizler için bir mutluluk vesilesidir. Elbette ki tüm bunların hayata geçmesinde de öğretmenlerimize ve ailelerine büyük görev düşmektedir. Uygulanan bu projenin de özellikle bu açıdan büyük önemi vardır. Bu doğrultuda Avrupa Birliği Mali Yardımları 'Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Arttırılması Hibe Programı' kapsamında Sivas İl Özel İdaremiz tarafından hayata geçirilen 'Büyük Kalpler Projesi' de güzel bir örnek olmuştur." İfadelerini kullandı.

Valimiz Şimşek, konuşmasının ardından eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Hanımefendi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte; RAM, Tekin Çelikbilek Özel Eğitim Anaokulu, Sivas Özel Eğitim Uygulama Okulu, Şarkışla Atatürk İlkokulu, Gürün Kurultay İlkokulu, Suşehri Kemal Paşa İlkokulunda oluşturulan duyu bütünleme sınıfları ile RAM bünyesinde oluşturulan dikkat sınıfının açılış kurdelesini kesti.

 

08-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.