SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas Masal Evi, "Temel Eğitimde 10 Bin Okul" Projesi kapsamında yer alan okullarda eğitim gören öğrencileri misafir ediyor...

Sivas Masal Evi,

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce oluşturulan Sivas Masal Evi, öğrencilerin sanatsal becerilerinin gelişmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Bugüne kadar her eğitim kademesinde 2 bine yakın öğrenciye hizmet veren Sivas Masal Evinde, Millî Eğitim Bakanlığınca yürütülen; "Temel Eğitimde 10 Bin Okul" Projesi kapsamında yer alan okullarda eğitim gören öğrenciler için etkinlikler düzenleniyor.

Sivas Valiliği tarafından müdürlüğümüze tahsis edilen tarihi Şükriye Özçalı Konağında oluşturulan Sivas Masal Evini ziyaret eden Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, proje kapsamında yürütülen eğitim faaliyetlerini yerinde inceledi. Aslan'a Şube Müdürlerimiz; Fatih Aydın ve Muhammed Alpaslan Ünal da eşlik etti. Bir süre Sivas Masal Evi Müdürü Hülya Kara ile sohbet eden ve kurum faaliyetleri hakkında bilgi alan Aslan, daha sonra öğrencilerin katıldığı etkinliklere eşlik etti. Aslan, kurumda görev yapan öğretmenlerle de bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Sivas Masal Evi'nin her kademedeki öğrencilerin sosyal ve kültürel çalışmalardan yararlanması anlamında önemli bir çalışma yürüttüğünü belirten Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, kurumun faaliyetlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Aslan; "Masal evimizde 1 adet kütüphane, 1 adet seramik atölyesi, 2 adet görsel sanatlar atölyesi, 1 adet dokuma atölyesi, 2 adet masal odası bulunmakta. Öğrencilerimiz belirli bir program dâhilinde buralarda gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerine katılıyor, hem sanatsal alandaki becerilerini geliştiriyor hem de kendi kültürünü özümsüyorlar. İlimizdeki tüm öğrencilerimizin bu imkânlardan yararlanmasını istiyoruz. Bakanlığımızca başlatılan Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında yer alan okullarımızın öğrencilerini de belirli bir takvim doğrultusunda burada misafir ediyoruz. Öğretmenlerimiz getirmek istedikleri gruplar için randevu alıyorlar. Sabah ve öğleden sonra farklı grupları misafir ediyoruz. Öğrencilerimiz yaş guruplarına göre öncelikle masal dinliyor, dinledikleri masalı drama alanımızda canlandırıyor, daha sonra ise atölye çalışmalarına katılıyorlar. Atölyelerimizde; ebru, seramik boyama, katı, ahşap boyama gibi sanatsal çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Kurumumuz sadece öğrencilere değil yetişkinlere de hizmet vermeyi amaçlıyor. Daha fazla çocuk masallarla tanışsın diye öğretmenlerimize ve velilerimize de masal anlatıcılığı eğitimi veriyoruz." İfadelerini kullandı.

01-04-202201-04-202201-04-202201-04-202201-04-202201-04-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.