SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Düzenlenen Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı Yarışması Başladı.

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Düzenlenen Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı Yarışması Başladı.

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında Sivas Valiliği Himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde düzenlenen Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması başladı. Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince okul spor salonunda düzenlenen yarışmanın açılış programına Valimiz Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, MEB Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü Kalite Geliştirme Daire Başkanı İsmail Güler, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, il protokolünün önde gelen isimleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ayhan ve protokol üyeleri yarışma öncesinde okul bünyesinde açılan 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarının açılışını gerçekleştirdi. Açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Valimiz Ayhan, daha sonra protokol üyeleri ile birlikte stantları gezerek öğrencilerin bilimsel çalışmalarını inceledi.

Bilim fuarının ardından Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışmasına start verildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Okul Müdürü Halil Duman yaptı. Duman’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Savaşçı, “Bundan bin yıl önce ülkeler kılıçla, kalkanla müdafaa ediliyorken bugün artık robotik kodlama, yazılım, güvenli internet ağları ile savunuluyor. Ülke sınırlarımızın güvenliği İHA’lar, SİHA’lar ile emniyet altına alınıyor. Sizlerin bugün burada pilotaj ve tasarım olmak üzere iki ayrı kategoride hazırladığınız insansız hava araçları ve gelecekte kullanılacak hava araçları, ülkemiz açısından büyük öneme sahip olmaktadır. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sona da robotik kodlamalarınızın, program yazılımlarınızın ve İnsansız Hava Aracı tasarımlarınızın yalnızca teknoloji bir ilerleme değil ülkemizin geleceği açısından son derece önemli olduğunu bilmenizi istirham ediyorum.” İfadelerini kullandı.

“HAYAL KURACAKSINIZ, HEDEFLERİNİZ OLACAK”

Daha sonra konuşan Valimiz Salih Ayhan ise yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Geçmişte hayal kuranlarla dalga geçenlerin unutulduğunu ancak hayal kuranların asla unutulmadığını belirten Ayhan, “Sizler de hayal kuracaksınız, hedefleriniz olacak” dedi.

Ayhan; “Bu etkinlik çok anlamlı ve bizim için çok özel bir yeri var. 100 önce milli birlik ve beraberlik için yola çıkıldıysa aynı ruhla Nuri Demirağ’ında yerli ve milli olan büyük hayalleri vardı. O ruh ile Nuri Demirağ’ın sahip olduğu ruh arasında hiçbir fark yoktur. İnşallah o ruh sürekli devam eder. Buradan nice Nuri Demirağlar çıkacak. Bundan hiç şüphem yoktur. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin uçmak için hayalleri vardı onunla çok dalga geçtiler. Nuri Demirağ boğaz köprüsünü, yerli ve milli uçak üretmeyi hayal etmişti, onunla da dalga geçtiler. Ama dalga geçenler unutuldu, hayal kuranlar hiçbir zaman unutulmadı. Onun için sizler hayal kuracaksınız, hedefleriniz olacak. Başarı hiçbir zaman tesadüfle gelmez.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte İHA yarışlarının startını veren Ayhan, tüm katılımcılara başarılar diledi.

Pilotaj ve tasarım olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek yarışmaya Pilotaj kategorisinde 40, tasarım kategorisinde ise 20 öğrenci başvuru yaptı. Her iki kategori için de birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin, ikinciye ise 2 bin TL para ödülü verilecek. Yarın sona erecek yarışmaların ardından ödül töreni gerçekleştirilecek.

02-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-201902-05-2019

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.