SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Si-Ro'da Akıllı Teknolojiler, Yapay Zeka ve Tematik Robot Yarışmaları başladı.

Si-Ro'da Akıllı Teknolojiler, Yapay Zeka ve Tematik Robot Yarışmaları başladı.

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen Uluslararası Sivas Robot Yarışmasında (Si-Ro) heyecan fırtınası devam ediyor. 24 Mayıs'ta Uluslararası Nuri Demirağ İnsansız Hava Aracı Yarışması ile startı verilen yarışmada bugün ise Akıllı Teknolojiler, Yapay Zekâ ve Tematik Robot Yarışmalarının açılışı yapıldı.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Bahçesinde gerçekleştirilen programa Vali Vekili Adil Nas, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ve il protokolünün önde gelen isimleri katıldı.

ASLAN; "ÖĞRENCİLERİMİZİ, GELECEĞE HAZIRLIYORUZ"

Programın açış konuşmasını Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan gerçekleştirdi. Öğrencileri en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için çok önemli proje ve çalışmalar yürütüldüğünü, Uluslararası Sivas Robot Yarışması'nın da bunlardan birisi olduğunu belirten Aslan; "Biz bugün; öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Yarını öngörüyor, teknolojik bilinç ve farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Köklü bir medeniyetin varisi olduğumuzu unutmadan kendi kültür ve değerlerimizi koruyarak evrensel değerleri ıskalamadan dünyadaki akranlarıyla yarışabilecek öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Sivas Robot Yarışması ile amacımız; Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji üretiminde önemli rol oynayan TEKNOFEST, TÜBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı Robot yarışmasına öğrenci yetiştirmek, Sivas İlimizde doğal teknolojik bir ekosistem oluşturmak ve Sultan Şehrimiz Sivas'ın tanıtmaktır." İfadelerini kulandı.

"BAKANLIĞIMIZIN ÇOK ÖNEMLİ PROJELERİ VAR"

Gelecek nesillerin çağın gerekliliklerine uygun bilgi ve donanıma sahip bireyler olarak yetişmesi için Millî Eğitim Bakanlığınca çok önemli proje ve çalışmalar yürütüldüğüne de vurgu yapan Aslan, bu çalışmaların Sivas'ta da titizlikle uygulanıp takip edildiğini söyledi.

Aslan; "Biz yarını okuyup yarını güçlendirmek için çağın gerekliliklerine uygun, bilgili ve donanımlı bireyler yetiştirmenin gayretindeyiz. Bu anlamda Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in öncülüğünde okullar arasında imkân ve fırsat eşitliği oluşturmak için; Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi, çevre duyarlılığı anlamında öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak için Çevre Dostu 1000 Okul Projesi, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi, Matematik Seferberliği, köy okullarının yaşam merkezi haline getirilmesi, yardımcı kaynakların ücretsiz olarak öğrencilerimizin istifadesine sunulması gibi birçok faaliyet hayata geçirildi. Artık bakanlığımız, önümüzdeki yıldan itibaren ders kitapları ile birlikte öğrencilerimizin akademik başarılarını artırmaya yönelik tüm yardımcı kaynak ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu kaynak kitaplar ders kitapları ile birlikte masaların üzerinde hazır olacak. Bu bizim için çok değerlidir." dedi.

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Aslan, yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrencilere de başarılar diledi.

TOPGÜL; "EN BÜYÜK DEĞERİMİZ, BEŞERİ SERMAYEMİZ"

Aslan'ın ardından konuşan Belediye Başkan Vekili Turan Topgül ise Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji alanında çok önemli mesafeler kat ettiğine vurgu yaparak, bu anlamdaki en önemli güç ve değerin beşeri sermaye olduğu vurgusunda bulundu.

Topgül, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi adına büyük gayret gösteren ülkemiz, başta savunma sanayii olmak üzere birçok teknolojik gelişmede artık 'ben de varım' demektedir. En büyük değerimiz olan beşeri sermayemizle yerli İHA ve SİHA'lar, yerli otomobil, jet motorları, güdümlü füzeler, savaş gemileri ve elektronik harp sistemleri gibi sayamayacağımız geniş bir yelpazede hayatın her alanında yerli ve milli teknolojiler üretme kabiliyetini kazanmamız bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir.

Sivas Uluslararası Robot Yarışması ise mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin attırılması başta olmak üzere toplumumda bu alanda farkındalık oluşturulması, öğrencilerimizin edindikleri bilgi ile ürün geliştiren, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetişmesi adına büyük önem taşımaktadır."

NAS; "GENÇERİMİZ, ÜLKEMİZİN YARINLARINI ŞEKİLLENDİRECEK"

Vali Vekili Adil Nas ise konuşmasında ülkenin geleceğini gençlerin şekillendireceğine dikkat çekerek, gençlerin erken yaşlarda teknolojik gelişim süreçlerine dâhil olmasının ise çok önemli olduğunu ifade etti.

Nas; "Ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleyen en önemli faktörlerden biri teknolojik gelişmedir. Bu gelişimin temelini ise insan unsuru oluşturmaktadır. Gençlerimizin çok erken yaşta, bu sürece dâhil olması çok önemlidir. Bu noktada çocuklarımızda merak duygusununun söndürülmemesi, güçlendirilmesi hayati bir öneme sahiptir. Bu merak duygusu ile yetişen gençler, ülkemizin yarınlarını şekillendirecekler. İşte bu tür yarışmalar da ülkemizin yarınlara taşınmasında çok önemli, kritik faaliyetlerdir." dedi.

Nas, yarışmanın düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan kişi ve kurumları tebrik etti.

Konuşmaların ardından Robot Yarışları fikstür ve kura çekimleri gerçekleştirilerek açılış kurdelesi kesildi. Programda halk oyunlarında il birincisi olan Alparslan Ortaokulu halk oyunları ekibi de gösteri sundu.

Vali Vekili Adil Nas, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül ve Milli Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, daha sonra stantları ziyaret ederek öğrencilerin bilimsel çalışmalarını inceledi. Nas, Topgül ve Aslan, yarışmaya katılan öğrencilere başarılar diledi.

26-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-202226-05-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.