SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilere Anlamlı Hediye

Öğrencilere Anlamlı Hediye

Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Ayasofya'da Cuma namazının kılındığı gün, "Fatih'in Günlüğü" kitabını öğrencilerle buluşturdu. Sivas Valiliği himayelerinde Sivas Millî Eğitim Müdürlüğü Yayınları arasından çıkan ve eğitimci yazar İsrafil Kurt tarafından kaleme alınan eserin on bin adetlik ilk baskısı, tamamen ücretsiz olarak öğrencilere ulaştırılmaya başlandı.

Eserde Fatih Sultan Mehmet'in doğumu, çocukluk yılları ve İstanbul'u fethetme hayali ilgi çekici şekilde anlatılıyor. Eserin bir diğer önemli özelliği ise Fatih'in olayları kendi ağzından, "ruzname" (günlük) şeklinde anlatması.

Ayasofya'ya da özel bir bölümün ayrıldığı Fatih'in Günlüğü kitabının çizimleriyle, dil ve üslubu ile öğrencilerin ilgisini çekeceğini ve onlara önemli kazanımlar sağlayacağını dile getiren Millî Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, eserin kısa sürede il genelindeki ilk ve ortaokul öğrencilerine ulaşacağını ifade etti. Savaşçı: "Fatih'in Günlüğü, Osmanlı Devleti'nin en önemli padişahlarından olan, çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet'in öğrencilerimizce tanınması; onların da tıpkı Fatih gibi küçük yaşlardan itibaren kendilerine hedefler belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmak için var güçleri ile çalışması noktasında son derece önemli bir eser. Uzun süredir bu eserin yayına hazırlanması için çalışma yapıyorduk. Eserin basılıp dağıtılması ise böylesine anlamlı bir güne denk geldi. Bunun için de ayrıca mutlu olduk. Eskiler 'Köksüzlük, öksüzlüktür.' derler. Temennimiz odur ki bu eser vesilesi ile öğrencilerimiz kökleri ile yeniden sağlam bağlar kuracaktır. Ayrıca eserin yanında bir de öğrencilerimize 'Benim Günlüğüm' defterini hediye ediyoruz. Umuyorum ki öğrencilerimiz, tarihlerinden aldıkları ilhamla 'Benim Günlüğüm' defterine bilim, kültür, sanat ve edebiyat alanında kendi fetihlerinin hikâyelerini yazacaklardır."  dedi. 

24-07-202024-07-202024-07-202024-07-202024-07-2020

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.