SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi kapsamında Mevlana Ortaokulu öğrencilerine yönelik program düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi kapsamında Mevlana Ortaokulu öğrencilerine yönelik program düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi kapsamında Mevlana Ortaokulu öğrencilerine yönelik program düzenlendi. Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürlerimiz Mehmet Başcil ve Mehmet Ar, Okul Müdürü Nadi Aksoy, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında Final Liseleri’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen programda Âşık Erkani, Âşık Eroğlu ve Âşık Hayali, edebiyat öğretmeni eşliğinde öğrencilere Türk Dili ve Edebiyatı dersi kapsamında halk edebiyatından canlı örnekler sundu.

Program sonunda kısa bir konuşma yapan Okul Müdürü Nadi Aksoy, projenin hayata geçirilmesi ve uygulanmasında emeği olan herkese teşekkür etti. Daha sonra konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise liselere yönelik düzenlenen projenin Selçuk Ortaokulu ve Mevlana Ortaokullarında da uygulandığını belirtti.

Projenin önemine vurgu yapan Altınsoy, “Kendi kültürümüzü, âşıklık geleneğini, özellikle de kendi toprağımızda yetişmiş, kendi inancımızı, kültürümüzü, dünyamızı yansıtması açısından bu derse çok önem verdik. Bunu bir proje haline getirdik. Özellikle de liselerimizde Halk Edebiyatı Dersinde bu konular işleniyor ama çocuklarımız biraz önce edebiyat hocamızın anlattığı gibi sadece bir teori olarak bu dersi alıyorlardı. Ama bugün burada uygulamasını gördük. Sagu, atışma, lebdeğmez nedir? Bunları canlı olarak görmüş olduk. Bizim Sivas’ımızda bu kültür zaten yaşıyor. Ama yeni gençlik bu kültürden uzak kaldı. Bu kültürün yaşatılması gerekiyor. Sivas’ımız Pir Sultan Abdalların, Âşık Veysellerin, Ruhsati Babaların şehri. Âşıklar, ozanlar kenti Sivas’ta çocuklarımızın okullarından mezun olmadan önce bu kültürü yaşayarak görmeleri, öğrenmeleri için böyle bir proje başlattık.” Dedi.

 

Projenin hayata geçirilmesi ve uygulanmasında emeği olan herkese teşekkür eden Altınsoy, Aşık Erkani, Aşık Hayali ve Aşık Eroğlu’na da ayrıca teşekkür ederek çiçek takdim etti.

11-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.