SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Sivas Öğretmenevinde düzenlenen program, Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen proje ve çalışmaların anlatıldığı videonun gösterime sunulması ile başladı. Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, daha sonra bir değerlendirme konuşması yaparak, müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarla ilgili kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Sivas'ın eğitimdeki başarısını yukarı taşımak, millî ve manevi değerlerine bağlı, bilgili, kültürlü, çağın gereklilikleri ile donanmış bir nesil yetiştirebilmek için Millî Eğitim Bakanlığının politikaları doğrultusunda Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen HEDEF ve MİRAS Projeleri kapsamında yürütülen çalışmaların detaylarını paylaşan Yener, "Temel hedefimiz; iyi insan yetiştirebilmek, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı en iyi şekilde geleceğe hazırlayabilmektir. Bu noktada bizim en önemli paydaşlarımızdan biri de sizlersiniz. Yaptığımız çalışmaların doğru anlatılması, var ise sorunların tespiti ve çözümü noktasında sizlerin ilgi ve desteği çok önemli. O nedenle, sizleri tüm bu çalışmalarımızla ilgili bilgilendirmek, görüş ve önerilerinizi alarak, yol haritamızı şekillendirmek istedik.

Göreve başladığımızda yine sizlerle bir araya gelmiş, hedeflerimizi, yapmak istediklerimizi anlatmış, sizlerle güzel bir sohbet gerçekleştirmiştik. Bugün geldiğimiz nokta itibariyle neler yaptığımızı, hangi seviyeye ulaştığımızı ve neler yapacağımızı da yine sizlerle değerlendiriyoruz." dedi.

Öğretmen, öğrenci, derslik sayıları, derslik başına düşen öğrenci sayısı, norm fazlası öğretmen sayısı, görevlendirmeler gibi bilgileri basın mensupları ile paylaşan Yener, daha sonra 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında yürütülen ve hayata geçirilmesi planlanan çalışmalara değindi.

Eğitimdeki başarı seviyesini artırmak için tüm paydaşlarla sürekli görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Yener, basın yayın kuruluşlarının temsilcileri ile olduğu gibi il yöneticileri, ilçe millî eğitim müdürleri, merkez eğitim kurumlarının müdürleri, mahalle muhtarları, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerle sık sık bir araya gelerek sahanın ihtiyaç ve taleplerine göre yapılacak çalışmaların belirlendiğine vurgu yaptı.

Yürütülen çalışmaların sahadaki yansımaları, okulların mevcut durumu, lokal olarak yapılabilecek çalışmaların tespiti, okul idarecileri ve öğretmenlerin görüş ve önerilerini almak için sık sık okul ziyaretlerinde bulunulduğunu belirten Yener, ildeki tüm idarecilerin de belirli bir koordinasyon ve planlama ile sürekli sahada bulunduklarına dikkat çekti.

Öğretmen akademisi olarak hizmet vermesi planlanan yeni öğretmenevi ve kısa süre içiresinde hizmete girmesi planlanan yeni mesleki eğitim merkezi hakkında gelinen son durumu basın mensupları ile paylaşan Yener, daha sonra Millî Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen proje ve çalışmalar hakkında sayısal verileri de paylaşarak değerlendirmelerde bulundu.

HEDEF Projesi kapsamında bilimsel, sanatsal, sosyal-kültürel, sportif, sağlık ve değerler eğitimi gibi alanlarda tüm öğrencileri kapsayan çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Yener, öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine katkı sağlayan bu çalışmaların çok olumlu yansımalarının olduğunu belirtti.

Yine çok önemli bir çalışma olan Okul Bilgi Sistemi (OBS) ile okullarla ilgili her türlü bilginin hızlı ve güvenilir bir şekilde alınmasının sağlandığını belirten Yener,  Millî Eğitim Müdürlüğümüzce geliştirilen bu sistem sayesinde hem kâğıt ve zaman israfının önüne geçildiğini hem de düzenli bir veri havuzu oluşturulduğunu belirtti.

Bir başka önemli projenin ise Sivas İlinde Devamsızlığı Azaltma Projesi (SİDAP) olduğunu belirten Yener, öğrencilerin okula devam durumunu takip edilmesi ve devamsızlıkların azaltılması amacıyla hayata geçirilen proje ile 3 bin 487 öğrenciye yönelik önleyici, tamamlayıcı ve yönlendirici rehberlik hizmeti sunulduğunu, bu çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini söyledi.

Öğrenci ve velilere sistemli bir şekilde rehberlik hizmeti verebilmek için geliştirilen Öğrenci Veli Destek Sistemi'nin de (ÖVDES) çok önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Yener, bu kapsamda 347 rehber öğretmen ile bin 551 öğrenciye rehberlik hizmeti sunulduğunu kaydetti.

Millî Eğitim Müdürlüğümüzce geliştirilen e-Randevu modülü ile ise veli ve öğretmenlerin sistemli bir şekilde bir araya gelmelerinin sağlandığını belirten Yener, bugüne kadar oluşturulan 4 bin 702 randevunun 4 bin 662'isinin gerçekleştirildiğini söyledi.

HEDEF Okuyan Nesil, Dilimizin Zenginlikleri, Hedef Sanat, Minik Sesler ve Minik Renkler, Okul Dışı Öğrenme Ortamları, Gelenekten Geleceğe Uygulamaları Kültürel Etkinlikler, HEDEF Spor, Haydi Çocuklar Oyuna, Minik Yiğidolar Takımına Sahip Çıkıyor, Bilim Söyleşileri, Tübitak ve TEKNOFEST Projeleri ve elde edilen başarılar, Bilim Fuarları gibi alt başlıklarda HEDEF Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların detaylarını basın mesnupları ile paylaşan Yener, daha sonar MİRAS Projesi kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerin akademik başarısını artırmak için hayata geçiren MİRAS Projesi kapsamında tüm çalışma sürecinin ders ders, okul okul, il merkezi ve ilçeler özelinde tüm detayları ile analiz edilerek yürütüldüğüne vurgu yapan Yener, MİRAS Projesi kapsamında 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik planlanan 27 değerlendirme sınavının 9'unun uygulandığını, hazır bulunuşluk, 1. ve 2. Tam Kapsam Değerlendirme sınavlarına toplam 77 bin 297 öğrencinin katılım sağladığını belirtti. Yener, sınav süreçlerinin takibi ve analizi için MİRAS Sınav Sonuç Modülü oluşturulduğunu ve bu modül sayesinde tüm bilgilerin detayları ile değerlendirilebildiğini söyledi.

Sunum ve değerlendirme konuşmasının ardından basın mensuplarının görüş ve önerilerini dinleyen Yener, soruları da cevapladı.

15-02-202415-02-202415-02-202415-02-2024

 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.