SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sayın Veliler, Değerli Öğrenciler ve Sevgili Meslektaşlarım,

Bugün, Çanakkale Zaferi'ni bir kez daha gururla kutluyoruz. Bu anlamlı gün, Türk milletinin bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna verdiği büyük mücadeleyi simgeler. İstiklâl Harbimizin ön sözü niteliğinde olan bu zafer, tarihimizin en kahramanlık dolu sayfalarından biridir.

Takvimler 18 Mart 1915'i gösterdiğinde, dünyanın en teknolojik orduları karşısında imanın, azmin ve fedakârlığın zaferine Çanakkale şahitlik etti. Kahraman Türk ordumuzun Çanakkale Cephesi'nde verdiği mücadele, sadece Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin seyrini değiştirecek düzeydeydi. Bu cephede alınan galibiyet, milletimizin cesaretini ve azmini bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Şüphesiz milletimiz, Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de yürütülen mücadelenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordu. Varını yoğunu ortaya koyarak Çanakkale'yi geçilmez kılmayı başardı. Bu unutulmaz destanı yazan Türk askeri, Çanakkale önünde İtilaf Devletleri kuvvetleri karşısında verdiği mücadelenin büsbütün idrakindeydi. İşte bu bilinç, Çanakkale'yi sonsuza dek geçilmez kılmıştır.

Çanakkale, büyük bir seferberlik savaşıydı. Ülkede eli silah tutan herkes Çanakkale'ye koşmuştu. Öğrencilerinin hepsi savaşa gitmiş, okullar öğrencisizlikten âdeta kapanma noktasına gelmiştir. Bu kahramanlık destanı, yüzyıllarca esaret altında yaşamış milletler için de istiklâl meşalesinin tutuşturulduğu yer olmuştur.

Çanakkale Zaferi ile Türk milleti, tarih sahnesinde eşsiz bir direnişin ve kararlılığın destanını yazmıştır. O destansı mücadele, bize bağımsızlık ve özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu hatırlatır.18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünde şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, vatanımız için canlarını feda eden kahramanların aziz hatırasını yüreğimizde taşıyoruz.

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.