SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın veda mesajı...

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın veda mesajı...

Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Sivaslılar

Kadim tarihi, köklü kültürü ve engin ruhuyla Anadolu'nun sinesinde parlayan Sultan Şehrimiz Sivas'ta iki yıl önce başladığım Millî Eğitim Müdürlüğü görevimden görev değişikliği nedeniyle bugün itibarıyla ayrılmış bulunmaktayım. Görev sürem zarfında büyük bir azimle, fedakârlıkla, şevkle çalışan çok değerli öğretmen arkadaşlarıma ve eğitim öğretimden desteğini esirgemeyen kıymetli paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

 

Göreve başlarken de ifade ettiğim üzere güzergâhının nitelikleri zaman zaman değişiklikler gösterse de hayat mütemadiyen akan bir seyirdir. Bu seyrin mihenk taşı ise akışın büyüsüne yahut hengamesine kapılmadan varlık şuuruyla ilerlemektir. Bu dünya yüzünde her şeyin nihayet bulacağının bilinciyle yol almak, hayatın her noktasının bir bayrak yarışı olduğunu unutmamaktır. Devralınan emaneti layıkıyla devredebilmektir. Hayatın bütününü iyi niyet makamından okumak, sesini erdem perdesinden yükseltebilmektir.

 

Bu bakış açısı doğrultusunda görev yaptığım süreçteki önceliğim de iyi niyet, samimiyet, güven, saygı, adalet, nezaket ve iş birliği ekseninde şekillenen şeffaf bir yönetim üslubunu prensip edinerek ekip ruhunu güçlendirmek üzerine temellendirilen bir çalışma kültürü inşa etmek olmuştur. Zira eğitimde başarının temel koşulu; iyi bir takım olmak, farklı düşüncelerin zenginliğinden yararlanmak ve uyumlu çalışmaktır. Eğitimin çok yönlü ve geniş zeminli bir kavram olduğunu ve bu kavramın temel dinamiğinin insan faktörü olduğunu unutmamaktır.  Biz de bu şiarla Doğanşar'dan Gürün'e, Gemerek'ten Divriği'ye eğitim camiamızla birlikte aynı ruh, aynı inanç, aynı gayretle çalıştık ve Sivas eğitiminde ölçülebilir, nesnel bir başarı ortaya koyduk. Bir kurum kültürü inşa ettik. Akademik alanların yanı sıra değerler, sanat, spor, beceri eğitimi gibi alanlar kapsamında da dikkate değer çalışmalar ürettik. Merhum Cemil Meriç'in ifadesiyle "Aydın olmak için önce insan olmak lazım gelir... Aydın kendi kafasıyla düşünen, kendi gönlüyle hisseden kişidir. Aydını aydın yapan; uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatin bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüstür." düsturuyla ilerledik. Öncelikli hedefimizin kendine, ailesine, ülkesine, insanlığa hayırlı ve ahlak sahibi insanlar yetiştirmek olduğu bilinciyle yürüdük. Katettiğimiz mesafe, büyük bir ekibin emeğidir. Süreçte emeği geçen herkese en kalbî duygularımla teşekkürü borç bilirim.

 

Kıymetli Meslektaşlarım,

 

Her daim dile getirdiğim üzere ulaştığımız her başarının altındaki ilk imza sizlerindir. Sizin emeğinizin olmadığı hiçbir projenin hedefine ulaşma ihtimali yoktur. Zira eğitimin zemini sahadır ve sahanın asli unsuru öğretmenlerdir. Omuz omuza yol aldığımız süre boyunca verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz gayret için sizlere minnettarım. Yüreğinizin ışığını yansıttığınız tertemiz suretlerin hayatta birer yıldız gibi parlamasının kapılarını aralamak,bir avuç suyu deryada katre olduğunu unutturmadan ummana vardırmak adına özveriyle yaptığınız tüm çalışmalardan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın...

 

Sevgili Öğrenciler,

 

Eğitimin tüm bileşenlerinin varlık sebebi olan sizler, tabii olarak her kararımda önceliğim oldunuz. Zira her biriniz birer emanettiniz... Sizlerin de bazı cümlelerimi bir emanet olarak hatırınızda tutmanızı isterim... İnsanın varoluşsal gayesi; hayatı akıl ve vicdan makamından okuyarak biçimlendirme olgunluğuna erişmesidir. Bu gayenin özü de bilmek, düşünmek, muhakeme ve idrak etmek üzerine kurulmuş bir yaşam algısını içselleştirmektir. Bu anlamda sahip olduğunuz akademik birikimi insanlığın hayrı için kullanmayı ilke edinmiş; adil, hakkı gözeten, dürüst, güvenilir, ahlak sahibi ve millî-manevi değerlerinin bilincinde insanlar olmanız büyük bir önemi haizdir. Yalnızca kişisel eksende değil, toplumsal bağlamda sağlanan çok yönlü bir yetkinliğin yolu da bu anlayıştan geçmektedir. Bu hassasiyetleri gözettiğiniz bir toplum inşa edeceğinize duyduğum inancın altını çizerken yolunuzun, bahtınızın her daim açık olmasını dilerim.

 

Her nasip bir vakte yazılmıştır ve şimdi yola revan olma zamanıdır. Hoş bir seda bırakabilmiş olma umuduyla benden yana haklarımın helal olduğunu ifade ederken sizlerin de haklarınızı helal etmenizi temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Bakanımız Yusuf TEKİN olmak üzere MEB Ailesi'ne, sayın valimize, milletvekillerimize, belediye başkanımıza ve ilçe belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, daire amirlerine, Müdürlüğümüz birim yöneticilerine, ilçe millî eğitim müdürlerimize, il-ilçe şube müdürlerimize, okul müdür ve müdür yardımcılarımıza, öğretmenlerimize, tüm eğitim çalışanlarına, velilerimize, eğitim sendikalarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlarımıza, basın mensuplarına, paydaşlarımıza ve dahi kıymetli Sivaslılara şükranlarımı sunuyorum. Görevi devralacak meslektaşıma başarılar diliyorum.

 

                                                                                              Allah'a emanet ol Sivas...

 

                                                                                                                          Ergüven ASLAN

                          Sivas Millî Eğitim Müdürü

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.