SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı...

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı...

Kıymetli Meslektaşlarım,

Öğretmen olmak, yüreğinin ışığını yansıttığı tertemiz suretlerin hayatta birer yıldız gibi parlamasına kapılar aralamaktır... İstiridyenin içindeki inci tanelerini gün yüzüne çıkarma düsturunu şiar edinmek, nevi şahsına münhasır motiflerle renklenecek yaşam ezgilerine ilham olmaktır. Bir avuç suyu deryada katre olduğunu unutturmadan ummana vardırmaktır.

Öğretmen olmak, bu dünya yüzünde doğru, iyi yahut güzel sıfatına mazhar olmuş nice hâle ilmini, emeğini ve üslubunu vesile kılmaktır... Yaşam toprağına insanlık tohumları serpmek, bir seyrüsefer olan darıdünyayı erdemle bereketlendirmektir. Fikir mertebesinden, duyuş makamından, hikmet mesabesinden okunan bir hayata esin; insanlığın ruhuna vâkıf nice ömre ön söz olmaktır. Kadim zamanlardan bu yana ilmek ilmek çoğalan uygarlık örgüsünü akli bir bakış, vicdani bir ses, bilge bir duruşla dokumaktır.

Öğretmen olmak, ay yıldızlı bayrağımızın vatanın her karış toprağında ve cihanın dört bir yanında her daim gururla dalgalanması için sabırla, özveriyle, şevkle yol almaktır... Köklü bir medeniyetin vârisi olduğumuzu ve ışığın doğudan geldiğini hatırda tutmaktır. Bir insanı kurtarmanın âlemi kurtarmak kadar muteber olduğu şuuruyla davranmak, yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak gerektiğini unutmamaktır.

Öğretmen olmak, insana inanmaktan asla vazgeçmemektir... Gök kubbenin altında yankılanacak nice güzelliğe ufuklar açmaktır. İnanç, sevgi, güven yollarını adımlamak; sayesinde yetişen insanlar vasıtasıyla daha müreffeh yarınların inşacısı olmaktır.

Ve hangi kıymetli sıfatla terkip edilse tamam olduğu kadar eksik kalandır öğretmen... Kiminde kuş uçmaz kervan geçmez karanlıkların ışığı, kiminde fırtınalı denizlerin pusulası, kiminde müreffeh yarınların mihmandarıdır. Lakin hepsinde ve her daim kelimelerin kıymetlisi, unvanların yücesidir.

Bu duygularla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit düşmüş öğretmenlerimiz başta olmak üzere ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yarınlarımızın ışığı tüm meslektaşlarıma en kalbî teşekkürlerimi sunuyorum.

Günümüz kutlu olsun...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

                                            Ergüven ASLAN

İl Millî Eğitim Müdürü

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.