SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı...

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı...

İnsanın varoluşsal gayesi; hayatı erdem, vicdan, irfan ve akıl perdesinden okuyarak biçimlendirme olgunluğuna erişmesidir. Bu gayenin özü de bilmek, düşünmek, muhakeme ve idrak etmek üzerine kurulmuş bir eğitim sürecidir. Bu anlamda sahip olduğu akademik birikimi insanlığın hayrı için kullanmayı ilke edinmiş, ahlak ile mücehhez insanlardan müteşekkil bir toplumun inşası hayati bir önemi haizdir. Zira yalnızca kişisel eksende değil toplumsal bağlamda sağlanan çok yönlü bir yetkinliğin yolu da bu düsturdan geçmektedir. Bu hassasiyetlerle ilimiz eğitimi adına emek harcayan tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyor; sevgi, özveri, azim ve şevkle pırıl pırıl bir geleceğin taşlarını döşeyen kıymetli meslektaşlarıma ve daha müreffeh yarınlara ulaşılmasında her birinin eşsiz bir yer edineceğinden emin olduğum sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı, huzurlu bir ders yılı diliyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Hayatımızda "yeni" sıfatıyla yer bulan her başlangıç, inanç ve umut barındırır. Son sahifesine kadar her cümlesi tarafımızca kaleme alınacak bir kitabın ön sözüymüşçesine geniş bir tasarı ve hareket alanı sunar. Bu bakış açısı, elbette ki bugün başlayan yeni eğitim öğretim yılı için de geçerlidir. Bugünler, bir yol haritası çizmek için isabetli zamanlardır. Bununla birlikte gelecek olgusu, zihinsel şemalarımızda bazen muğlak bir nitelik kazanır. Dolayısıyla uzun vadeli hedeflere ulaşabilmek için zamanı parçalara bölerek aşamalı planlamalar yapmak sağlıklı ve verimli bir yaklaşım olacaktır. Sene sonu geldiğinde ve dönüp bugünden o güne uzanan sürece baktığınızda doğru adımlarla ilerlemiş olmanın güzel sonuçlarıyla karşılaşmanın değeri paha biçilmezdir. Ayrıca unutmamak gerekir ki öğrenmenin ilk adımı bilgiye talip olmak ve bu talebin sorumluluğunu üstlenmektir. Keza hedeflere ulaşmak için şevkle, azimle ve sistemli bir şekilde çalışmak gerekir. Kadim bir medeniyetin evlatları olduğunuz şuuruyla ve parlak bir zihnin ancak yüksek olgunluğa sahip bir kişilikle anlam kazandığı bilinciyle yol almanız çok değerlidir. Her birinize duyduğum güveni ifade ederken en büyük servetiniz olan zamanınızı doğru kullandığınız, sorumluluklarınızı yerine getirdiğiniz, kitaplarla bağınızı koparmadığınız ve çok yönlü gelişim sağladığınız bir ders yılı geçirmenizi temenni ediyor; başarılar diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğretmen olmak; hayat yolunun başındaki gencecik dimağlara ufuk, henüz aralanmamış kapılara mihmandar, aydınlık yarınlara iz olmaktır. Çağın gerektirdiği bilgiyle donanırken millî ve manevi değerlerle de yoğrulmuş bir toplumsal kimlik inşasına öncülük etmektir. Kişisel tarihlerin olduğu gibi müşterek tarihin de çalışkan, mazeret değil çözüm üreten, kültürel açıdan donanımlı, vizyon sahibi ve erdemli davranmayı benimseyen insanlarla yazılmasına vesile olmaktır. Ki herkesin malumu olduğu üzere bu sıfatların kazanılması; büyük bir özverinin, sorumluluğun, çabanın neticesidir. Bu bakış açısıyla omuz omuza yürüdüğümüz yolda göstermiş olduğunuz samimi gayretinizden ve ardında büyük fedakârlıklar barındıran emeklerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli Veliler,

Her öğrencimiz, eşsiz bir değer ve kıymetli bir emanettir. Amacımız; hayata hazırlanan öğrencilerimizin kabiliyetleri, ilgi alanları ve hedefleri doğrultusunda toplumda değer oluşturan bir kimliğe sahip olmasıdır. Akademik yönden olduğu kadar ahlaki açıdan da güçlü bir insan profili ortaya koymasıdır. Bu bağlamda "en güzel nasihat örnek olmaktır" düsturuyla yol alarak çocuklarınızla güvene dayanan, motive edici ve sağlıklı bir iletişim kurmanız çok değerlidir. Çocuklarınızın internet kullanımları, arkadaş çevreleri, alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmanız kritik bir önem taşımaktadır. Her zaman ifade ettiğimiz üzere siz değerli velilerimizin desteğinden yoksun bir eğitim öğretim sürecinin tam manasıyla amacına ulaşması mümkün değildir ve esas olan iş birliği içinde ilerlemektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Valimiz olmak üzere eğitim öğretim faaliyetlerine sunduğu katkılarla bizi daha da güçlendiren tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyor; sağlık, başarı ve huzur dolu bir ders yılı geçirmeyi diliyorum.

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.