SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Yıl Sonu Mesajı

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Yıl Sonu Mesajı

Takribi üç dönemlik aranın ardından yüz yüze eğitimle başladığımız 2021-2022 Ders Yılı'nı Bakanlığımızın bilimsel göstergeler ışığında ortaya koyduğu kararlı duruşu sahaya en verimli ve doğru biçimde yansıtmaya gayret ederek tamamlamış bulunuyoruz. Özveriyle, içtenlikle, hassasiyetle ve azimle gayret göstererek 2021-2022 Ders Yılı'nın başarı ve huzur içinde tamamlanmasını sağlayan değerli meslektaşlarıma ve tüm paydaşlarımıza yürekten teşekkür ediyor; öğretmen ve öğrencilerimize sağlıklı, mutlu bir yaz tatili diliyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Bugün karnelerinizi aldınız. Sözlerimin başında ifade etmek isterim ki karne, sizin kişiliğinizin veya değerinizin belirleyicisi değildir. Hepiniz; idealleriniz, çabanız, yetenekleriniz ve hayata kattığınız güzelliklerle birer değersiniz. Dolayısıyla karnelerinizi kapsadığı süreç boyunca hedeflenen kazanımların edinilme düzeyini ölçen bir araç olarak görmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bununla birlikte karnenin somut sonuç ortaya koyan akademik değerlendirmelerin işaret ettiği zaman dilimindeki öğrenme faaliyetlerine dair benimsenen tutumun bir yansıması olduğunu unutmamak gerekir. Aynı şekilde karneleriniz; çizginizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, zaman yönetimi becerinizi objektif gözle değerlendirmek için de bir imkândır. Bu imkânı iyi değerlendirip geliştirilmeye açık yönlerinizi tespit ederek ve doğru bir yol haritası belirleyip istikrarlı bir şekilde çalışarak düşlediğiniz başarılara ulaşacağınıza duyduğum inanç tamdır. 

Zaman insanın en büyük servetidir. Dün bugünün olduğu gibi bugün de yarının belirleyicisidir. Bu gözle bakarak vaktinizi doğru ve etkin kullanmanız hayatınızın şekil almasında en önemli faktördür. Bu bağlamda yaz tatilinizi verimli bir şekilde değerlendirmeniz çok önemlidir. Dinlenmenin en iyi yollarından biri de kendinizi geliştirecek sevdiğiniz uğraşlarla meşgul olmaktır. Bu noktada yaz okullarından yararlanmanız, belirli kademelerde açılan destekleme ve yetiştirme kurslarına katılarak eksik kalan bilgi alanlarınızı telafi etmeniz ve tatil süresince ilk kez açık olacak kütüphanelerimizde zaman geçirerek kitapların engin ufkunu solumanız emin olun ki yaz tatilinizi çok daha faydalı ve güzel kılacaktır. Sanatın estetik bir bakış kazandıran kuvvetinden ve sporun hem ruhen hem de bedenen güçlendiren, disiplin kazandıran etkisinden yararlanmak size çok şey katacaktır. Bu bakış açısıyla aileniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınızla güzel zamanlar biriktirdiğiniz bir tatil geçirmenizi diliyor, karne heyecanınızı içtenlikle paylaştığımı ifade ederek sizleri kutluyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Sizler, geride bıraktığımız ders yılında çok büyük bir başarıya imza attınız. Yüz yüze eğitime dönüş sürecinin ve sürecin devamının sorunsuz sürdürülmesinin altında sizin fedakârlığınız, çabanız, emeğiniz vardır. Öncelikle bu sebeple sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Eğitim, insanın akademik ve ahlaki açıdan yetkin bir profil çizmesini sağlayarak toplumların ve uygarlığın gelişim göstermesinin esasıdır. Hâliyle öğrencilerimize kazandırdığınız bilgi, beceri ve değerler onların ufkunu açarak hayatta durdukları yerin niteliğini belirlediği gibi ülkemizin yarınlarına da ışık tutmaktadır. Bu bağlamda evlatlarımızın ve ülkemizin geleceği adına her daim omuz omuza yürüyeceğimizin altını çizerek yüksek görev bilinciyle yapmış olduğunuz değerli çalışmalardan dolayı hepinize bir kez daha canı gönülden teşekkür ediyorum.

Kıymetli Veliler,

Her zaman ifade ettiğimiz üzere sizler, eğitim öğretim faaliyetlerinin en önemli yapı taşlarındansınız. Dolayısıyla çocuklarınızla kurduğunuz iletişim, onlara yaklaşım tarzınız, gösterdiğiniz ilgi ya da ihtiyaç duydukları alanlarda verdiğiniz destek çok değerlidir. Bu bağlamda karnenin bir değerlendirme vasıtası olduğunu unutmadan sonucu oluşturan süreci doğru okumak faydalı bir yaklaşım olacaktır. Çocukların olumlu benlik algılarını destekleyerek yapıcı telkinlerde bulunmak ve onlara rehberlik etmek çok önemlidir. Öte yandan Bakanlığımızın eğitim öğretim faaliyetlerini ders yılıyla sınırlı tutmayıp on iki ay boyunca sürdürme politikası doğrultusunda öğrencilerimizin okullarımızda ve BİLSEM'lerde açılacak kurs ve faaliyetlere katılımlarını sağlamak onlar için çok faydalı olacaktır. Ortak amacımız; evlatlarımızın ahlaklı, topluma faydalı, millî-manevi değerlerini içselleştirmiş, çağın gereklerini haiz, yetkin, üretken, mutlu ve hayırlı insanlar olmasıdır. Bu amaca ulaşmak için her çocuğun nevi şahsına münhasır niteliklere sahip olduğu hakikatini hatırda tutup onları bu doğrultuda yüreklendirmek gerektiğinin altını çiziyor, desteğinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle değerli meslektaşlarıma ve sevgili öğrencilerimize sağlıklı, huzurlu bir tatil diliyor; selam ve sevgilerimi sunuyorum.   

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.