SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, TBMM'nin açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, TBMM'nin açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

23 Nisan, temelleri Sultan Şehrimizde atılan Cumhuriyetimizin asli bir unsuru olan Meclisimizin açıldığı gündür. Türk tarihinin ve istiklal Harbi'nin önemli bir dönüm noktası, aziz milletimizin tarihin tanıklığında verdiği kutlu mücadelenin kıymetli bir vesikasıdır.

Egemenlik, yönetme yetkisi; millî egemenlik, yönetme yetkisinin millette olmasıdır. Bu bağlamda 23 Nisan "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir." şiarının gerçeklik kazanmasıdır. Şanlı ecdadımızın birlik beraberlik ruhunun tezahürü, vatanın istikbalindeki başat rolün millet iradesinin tecellisi olacağının taahhüdüdür. İstiklaldir, demokrasidir, adalettir, hürriyettir.

Millî hafızamızda ayrıcalıklı bir yere sahip olan 23 Nisan, aynı zamanda dünya çocuklarına armağan edilen ilk ve tek bayramdır. Bunun elbette derin bir anlamı vardır. Meclisimizin açıldığı günün çocuklara armağan edilmesi, onlara duyulan güvenin tezahürüdür. Çocuklarımızın büyük işler yapmak için gereken kuvveti atalarını tanıdıkça bulacaklarının ve ülkemizi akıl ile ahlakın mihmandarlığında yol alarak yücelteceklerinin ifadesidir.

Sevgili Çocuklar,

Yaşamı kalbinin güneşiyle donatmaktır çocuk olmak... Masumiyete, merhamete, şefkate ses olmaktır. İyilikle bereketlenen bir hayatın ilhamını büyütürken attığı her adımda güzellikler çoğaltmaktır. Umuda ad, aydınlık bir geleceğe teminat, cümle güzelliğe toprak olmaktır. Kendine duyulan güveni kendine duyduğu güvenle ve kararlılıkla perçinlemektir. En kutlu ideallere ufkunu, en berrak gayelere ışığını taşımaktır. Düşlerini serptiği müreffeh yarınları inançla, azimle, bilgiyle ve yüksek değerlerle bezemek; yarının sahibi olduğu bilinciyle ilerlemektir.

Bu bilincin gereğini yapabilmek için ideallerinize giden yolda hedeflerinizi doğru belirlemeli ve onlara ulaşmak için çok çalışmalısınız çocuklar. Kitapları en yakın arkadaşınız kabul etmeli, okuduğunuz her kitapta yeni bakış açılarıyla tanışarak fikrî zenginlik ve duyuşsal yetkinlik kazandığınızı unutmamalısınız. Sanatın ve kültürün zarafet katan, derinlik kazandıran gücünden ilham almalısınız. Her daim doğruluktan yana tavır sergilemelisiniz. Vârisi olduğunuz köklü medeniyeti zenginleştirerek yarınlara taşımalı ve ay yıldızlı bayrağımızı daima gururla dalgalandırmalısınız. Çünkü sizler; ilelebet payidar kalacak devletimizin güvencesi, daha müreffeh yarınların teminatısınız. Sizlerin de bu duyarlılık ve bakış açısıyla hareket ettiğinize tüm kalbimle inanıyor, bayram sevincinizi yürekten paylaştığımı ifade ederek gözlerinizden öpüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 103. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutluyorum. Meclisimizin ilk Başkanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden devlet büyüklerimizi, İstiklal Savaşı kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Ergüven ASLAN

İl Millî Eğitim Müdürü 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.