SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde lise öğrencilerine yönelik "Meslek Tanıtım Günleri" programı düzenlendi.

Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde lise öğrencilerine yönelik

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde "Meslek Tanıtım Günleri" programı düzenlendi. 18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan "İşverenle Planlama, İstihdamda Öncelik Mesleki Eğitim Zirvesi" öncesinde öğrencilere meslek danışmanlığı hizmetlerinden nasıl faydalanılacağı konusunda bilgi aktarılırken, "Geleceğin Meslekleri Nelerdir?", "Yanlış Mesleği Seçmemem İçin Neler Yapmalıyım?" konuları başlıklarında önemli bilgiler verildi.

 

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Karaköy, CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, akademisyenler, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, selamlama konuşması yaptı. "Meslek Tanıtım Günleri" programının kapsamı ve amacı hakkında bilgi veren Canpolat, "Bizim için en önemli güç, beşeri sermayemizdir. Ülkeleri geliştirecek, ilerletecek, büyütecek olan güç; beşeri sermayedir. Bizler de ülkemizin beşeri sermayesini güçlendirmek, geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Tüm paydaşlarımızla birlikte gelecekte ihtiyaç duyulan meslekleri belirlemek, bu mesleklere beşeri sermayemiz olan siz gençleri hazırlamak için bu etkinliği düzenliyoruz." Dedi.

Daha sonra konuşan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, ise ülkelerin gelişimi ve kalkınmasına eğitimin çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.

Aslan; "Tüm kadim medeniyetlerde eğitim çok önemlidir. Değişimin ölçüsü eğitimdir. Geçmişe baktığınızda eğitimin toplumları yönlendirdiği, şekillendirdiği, gelişmişliğin, refahın, ekonominin tüm ölçütlerinden bir tanesi olduğunu biliyoruz. Dün bugünün zemini, bugün yarının hazırlayıcısıdır. Biz, sizlerin yetenek ve kabiliyetlerinizi ortaya çıkararak, hem gelişiminize katkı sağlamak hem de sizlere gelecek adına rehberlik yapmak istiyoruz.

Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz rehber öğretmenlerimiz aracıyla yaklaşık 4 bin 500 öğrencimizin eğilimlerine yönelik bir saha araştırması yaptı. Bugünde bu programa yaklaşık bin 150 öğrencimiz katılım sağlıyor. Bu programın sizleri geleceğin meslekleri konusunda bilgilendirirken, geleceğinizin şekillenmesi noktasında da önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Valimizin himayelerinde 18 Mayıs'ta Mesleki Eğitim Zirvesi gerçekleştireceğiz. Tüm paydaşlarımızla alt çalışmalarımızı tamamladık. Bu çalışma da bunun zeminlerinden bir tanesi ve bizim için faydalı olacaktır. Ben bu çalışmanın düzenlenmesinde başta İŞKUR İl Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi akademisyenleri tarafından öğrencilere, 3 ayrı oturumda; Uçak ve Uzay Mühendisliği, Tarım Bilimleri, Makine Mühendisliği, Büyük Veri Uzmanlığı, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Bulut Bilişim Uzmanlığı, Robotik Mühendislik, Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanlarında önemli paylaşımlarda bulunuldu.

13-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-2022 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.