SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığınca öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunulan Öğrenci-Öğretmen Destek Sistemi'nin (ODS) tanıtım ve kullanımına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Millî Eğitim Bakanlığınca öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunulan Öğrenci-Öğretmen Destek Sistemi'nin (ODS) tanıtım ve kullanımına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Sivas'ta Öğrenci-Öğretmen Destek Sistemi (ODS) tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Öğrencilere bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlere ise öğrencilerini izleme imkânı sunarak akademik başarıyı arttırmayı ve uzmanlarca filtrelenmiş içeriklerle bu alandaki ihtiyaçların giderilmesini amaçlayan ÖDS'nin detayları, sunduğu imkânlar ve kullanıcı ara yüzleri ilçe milli eğitim müdürleri ve il merkezindeki okulların müdürleri ile paylaşıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Müdür Vekilimiz Dursun Yıldırım,  Eğitim Müfettişleri Başkanı Osman Güler, Müdür Yardımcımız Halil Kurt ve şube müdürlerimiz de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda ODS tanıtım videosu gösterime sunuldu. Daha sonra Sivas Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Banu Boğazlıyan tarafından sistemin sağladığı imkânlar, öğretmen ve öğrenci kullanıcı ara yüzleri hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Boğazlıyan, soru temelli hazırlanan sistemin; ders kitapları, konu anlatımları, ders anlatım videoları ve soru çözüm videoları ile desteklendiğini, ortaokul ve lise düzeyinde 62 derse ait 62 konu anlatımlı ders kitabı, yaklaşık 60 bin çoktan seçmeli soru, 2 bin 550 ders anlatım videosu ve 12 bin soru çözüm videosu bulunduğunu belirtti. Boğazlıyan, sistemdeki içeriklerin sürekli olarak güncellendiğine de dikkat çekti. Sunumun ardından uygulamalı olarak öğretmen girişi ve öğrenci girişi panellerinin kullanımı anlatıldı.

Daha sonra konuşan Müdür Vekilimiz Dursun Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığınca geliştirilen ve sürekli güncellenerek akademik başarıyı artırmaya yönelik yeni imkânlar sağlayan sistemin etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını istedi.

KOLAY KULLANIM VE KULLANICI DOSTU ARAYÜZ

ÖDS'deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılıyor. Bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebilirken basit adımlar eşliğinde seçecekleri zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. Öğrenciler, bu testleri çözüp anlık geri bildirimlerle eksikliklerini de görerek bu eksikliklerini giderebilme imkânı buluyor.

Sistem aracılığıyla öğretmenler de öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak 4 adımda öğrencilerine ödev gönderebiliyor. Ödev takibini sistem üzerinden yapabilen öğretmenler, öğrencilerinin eksiklerine göre derslerini planlayabiliyor.

 SİSTEME NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Okul Dersleri Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Modülü, LGS/YKS Hazırlık Modülleri olmak üzere 3 modül bulunan ÖDS'ye "ods.eba.gov.tr" adresinden, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrenciler ise EBA şifreleri ile giriş yapabiliyor.

Sistem içeriğinde modüller şöyle:

Okul Dersleri Modülü: Bu modülde, ortaokulun tüm sınıflarına ait Türkçe, sosyal bilgiler, matematik, fen bilimleri, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleriyle ortaöğretimin tüm sınıflarına ait Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, felsefe, matematik, fizik, kimya, biyoloji, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine yönelik içerikler yer alıyor. Öğretmenlere sistemdeki tüm sınıf ve dersler açık olurken öğrencilere ise ait oldukları sınıf ve dersler açık bulunuyor.

LGS ve YKS Hazırlık Modülü: Tüm öğretmenlerin kullanımına açık olan bu modülün LGS kısmı 8. sınıf, YKS kısmı da 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin kullanımına açık bulunuyor. Öte yandan MEB tarafından aylık olarak yayınlanan LGS örnek soruları, LGS'de çıkmış sorular ve YKS'de çıkmış sorular ile bu soruların tamamının video çözümleri de hazırlanarak sisteme eklendi. LGS modülünde liseye giriş sınavının ilgili dersleri, YKS modülünde eşit ağırlık, sözel, sayısal ve yabancı dil alan konularına göre tasnif edildi. Öğrenciler, LGS/YKS modülünde yer alan derslerle ve sorularla bu sınavlara hazırlanabilme fırsatı yakalıyor.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Modülü: Destekleme ve yetiştirme kurslarının verimliliğini artırmak için kurgulanan bu modül, DYK'ye devam eden öğrenciler ve DYK'de görev alan öğretmenlere açık bulunuyor. Öğretmenler, DYK'de girdikleri şubelerin öğrencilerine hazırladıkları testleri ödev olarak gönderebiliyor ve anlık geri bildirimler alarak ilerlemelerini takip edebiliyor.

Öğrenciler, çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporu alabiliyor

Öğrencilerin istediği ders, ünite ve konudan istediği zorluk düzeyinde, istediği soru sayısı kadar testler oluşturabileceği şekilde kurgulanan sistem, öğrenciye hazır testler de sunuyor. Bu sistem üzerinden öğrenciler, öğretmenlerinin gönderdiği ödevleri yapabilirken test çözüp bunları kaydedebiliyor. Ayrıca çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporları alabilen öğrenciler böylece derslerindeki ilerleme durumlarını kendileri de değerlendirebiliyor.

ÖDS, öğrencinin eksiklerini tespit edip bu eksikleri gidermeye yönelik onları konu anlatımlı ders kitaplarının ilgili bölümlerine ve ders anlatım videolarına yönlendirecek bir yapıya sahip bulunuyor. Öğretmenler, tüm dersleri ve tüm testleri görebilirken sistemin hazırladığı testleri veya kendi oluşturdukları testleri de derslerine girdiği şubelere ödev olarak gönderebiliyor. Gönderdikleri ödev testlerinin sonuç raporlarını, ister öğrenci ister şube bazlı olarak detaylı bir şekilde alabilen öğretmenler, öğrencilerinin bireysel akademik başarısını takip ederek bunu artırmaya yönelik çalışmalar yapabilme imkânına ulaşıyor.

 

Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi Nedir? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Destek Sisteminin İçeriği ve Çalışma Prensibi Nasıldır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Destek Sistemine (ÖDS) Nasıl Giriş Yapılır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Bilgi Sisteminde Hangi Ders Modülleri Var? Videoyu izlemek için tıklayınız.

 ÖDS Nasıl Çalışır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

17-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-202217-10-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.