SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN, SİVAS'TA İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN YUSUF TEKİN, SİVAS'TA İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Sivas Valiliğinde düzenlen il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı. Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Sivas programı kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret ederek Valimiz Yılmaz Şimşek'ten kentteki faaliyetler hakkında bilgi aldı. Daha sonra İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Yılmaz Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Sivas Milletvekilleri Hakan Aksu ve Rukiye Toy, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, genel müdürlerimiz, Millî Eğitim Müdürümüz Necati Yener, ilçe millî eğitim müdürlerimiz ve birim amirlerimiz katılım sağladı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sayın Bakanımız, kentte eğitim öğretim sürecinin niteliğinin arttırılması, koşulların daha nitelikli hâle getirilmesi için alınması gereken tedbirleri görüşmek amacıyla il millî eğitim müdürlüğü bünyesindeki ilgili birim yetkilileriyle bir araya geldiklerini, detaylı değerlendirme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, kentteki öğretmenevi ve bir okulla ilgili problemlerin olduğunu, deprem sebebiyle yık-yap kararı alınan okullarla ilgili gerekli çalışmaları yürüttüklerini, kararlar aldıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde okul yapmak için bütçeden pay aldıklarını, belediye başkanlarının kendilerine destek olduğunu belirten Sayın Bakanımız, bazı kentlerde ise belediyelerle bu konuda problem yaşadıklarını anlattı.

Okul yapacak bütçelerinin bulunduğuna ancak arsa üretilemediğine dikkati çeken Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, şöyle devam etti:

"Arsa üretiyoruz, imar ve iskân gibi yerel yönetimlerden kaynaklanan problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Okullarımızın belediyeler tarafından yapılması gereken giderlerinin karşılığında bizden istenen rakamların çok yüksek olduğu belediyelerle karşı karşıya kalıyoruz. En son Eskişehir'de, İzmir'de yaşadığımız problemler... Bütün bunları göz önünde bulundurarak ben diyorum ki eğitim ve öğretim süreci yerel yönetiminden velisine, iş adamından hayırseverine, sivil toplum örgütünden kamu kurumlarına kadar hep beraber destek olmamız gereken bir süreç. Yerel yönetim seçimleri de yaklaşıyor. Ben yerel yöneticilerden, yönetimlere aday olan arkadaşlardan eğitim öğretim süreçleriyle ilgili projelerini de kamuoyuyla paylaşmalarını ve bu sürece destek olmalarını istiyorum.

Bu noktada Sivas Belediye Başkanımıza gerçekten teşekkür ediyorum. Okullarımızın ihtiyaçları, öğretmenlerimizin dertlerinin dinlenmesi, öğrencilerimize destekler konusunda Sivas Belediyesi, gerçekten güzel şeyler yapıyor."

Kentteki eğitim faaliyetleri

Kentteki eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Sayın Bakanımız, 21 yıl önceki derslik sayısının yaklaşık yüzde 50 üzerinde olduklarını söyledi.

Öğrenci sayısı azalmış olmasına rağmen bu noktada bulunduklarına dikkati çeken Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, şunları dile getirdi:

"Göstergeler, Türkiye ortalaması açısından bakıldığında Sivas'ta hem derslik başına düşen öğrenci sayısı itibarıyla hem öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibarıyla OECD ortalamalarının üzerinde bir rakamla karşı karşıyayız ama Sivas'ın coğrafi alanının genişliğinden kaynaklanan lokal ihtiyaçlar var, onları da biraz önce masaya yatırdık. Onlarla ilgili de gerekli tedbirleri alacağız. Ben, Sayın Cumhurbaşkanımıza şu tabloyu gördükten sonra bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten yirmi bir yıl önceyle kıyas kabul etmeyecek bir tabloyla karşı karşıyayız."

"Okullardaki inşaat teknolojisi birinci sınıf"

2002 yılında "Cumhuriyetin 100. Yılına Mektuplar" başlığıyla PTT'nin başlattığı kampanya kapsamında o dönem öğretmen, öğrenci ve velilerden 100. yılın Millî Eğitim Bakanlığına yazılmış mektupların PTT tarafından kendilerine gönderildiğini belirten Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, şöyle konuştu:

"Okuduğumda inanın içim acıdı. Çok değil, yirmi bir yıl önce öğretmenlerimiz; çalıştıkları okullarda fare istilasından, elektriklerinin olmamasından, su olmamasından bahsediyor ve diyor ki 'İnşallah, 100. yılda Türkiye'de bu tür problemlerle karşı karşıya bulunmayız.' Şu anda okullarımızın büyük çoğunluğu doğal gaz ve inşaat teknolojisi anlamında da gerçekten birinci sınıf ki şöyle söyleyeyim size, 6 Şubat depremleri de dâhil depremlerin hiçbirinde neredeyse bu tarihten sonra yapılan okullarımız hasar görmedi. Bu; inşaat kalitesi, yapı kalitesi açısından da tabloyu gösteriyor. Bunları görünce Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitim öğretim süreçlerine katkısından dolayı Millî Eğitim Bakanı, bir eğitim gönüllüsü, bir veli olarak bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."

Toplantı sonrası Selçuk Ortaokulu, Hayırsever Lütfi Abay İlkokulu ve Zeki Hayran İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, sınıflarda öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra öğretmenler odasında meslektaşlarıyla bir araya geldi.

05-01-202405-01-202405-01-202405-01-202405-01-202405-01-202406-01-202406-01-202406-01-202406-01-2024

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.