SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Enerji Verimliliği Haftası'nda öğrencilere; "Enerji Okuryazarlığı" eğitimi verildi...

Enerji Verimliliği Haftası'nda öğrencilere;

Enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve tasarruf bilincinin erken yaşlarda edinilmesi hedefi ile Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve CK Enerji Çamlıbel Elektrik arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan; "Enerji Okuryazarlığı" eğitimleri devam ediyor.

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hayat geçirilen HEDEF Projesi kapsamında yürütülen çalışma ile 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı süresince il merkezi ve ilçelerdeki 50 okulda, yaklaşık 3 bin öğrenciyle eğitim verilmesi planlanıyor. CK Enerji Çamlıbel Elektrik, proje kapsamında Ekim 2022 tarihinden bu yana 20 okulda 900 öğrenciye ulaştı.

9-15 Ocak tarihleri arasında kutlanan Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla da Sivas Atatürk İlkokulunda "Enerji Okuryazarlığı" eğitimi gerçekleştirildi. Programa, CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül ile Sivas İl Millî Eğitim Şube Müdürü Özkan Çamcı da katıldı. Eğitimlerden önce 1. ve 2. sınıf öğrencilerine enerji tasarrufu konulu boyama kitabı ile boya kalemi dağıtıldı. 3. ve 4. sınıflara yönelik Enerji Okuryazarlığı eğitimlerinin ardından programa katılan öğrencilere "Enerji Elçisi Sertifikası" verilirken enerji tasarrufuna yönelik mesajları içeren stickerlar da hediye edildi.

Enerji Okuryazarlığı eğitimi öncesi öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Sivas İl Millî Eğitim Şube Müdürü Özkan Çamcı enerjinin ve enerji kaynaklarının sınırsız olmadığına vurgu yaptı. Çamcı, "Enerji kaynaklarını ihtiyacımız dâhilinde kullanmalı ve israftan kaçınmalıyız." mesajını verdi.

VERİMLİLİK, EN TEMİZ VE EN UCUZ ENERJİ

Enerji Okuryazarlığı Projesi ile hem ülke ekonomisine hem de elektriğin verimli kullanılmasına destek olmayı hedeflediklerini dile getiren CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül ise şunları söyledi:

"Enerji Verimliliği Haftası'nda sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk ve heyecan duyuyorum.  İnsan hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan enerjiye olan talep her geçen gün artıyor. Evde, okulda, işte kısaca hayatın her yerinde enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Verimlilik ise en temiz ve en ucuz enerji kaynağımız. Sürdürülebilir bir gelecek için kıt enerji kaynaklarını verimli kullanılması ve tasarruf alışkanlığını çok erken yaşlarda edinilmesi önemli. Bu nedenle Enerji Okuryazarlığı Projemizin okullarımızda devam eden eğitim ayağını çok ama çok değerli buluyorum. Biliyorum ki bu eğitimler ile sadece çocuklarımıza değil, ailelerine de ulaşıyoruz. Çocuklarımız bizim enerji elçilerimiz, geleceğimiz. Umudumuz olan çocuklarımıza aydınlık bir gelecek için ışık olabiliyorsak ne mutlu bize."

İLK EĞİTİMLER 2019 YILINDA VERİLMİŞTİ

CK Enerji Çamlıbel Elektrik, Enerji Okuryazarlığı Projesi çerçevesinde okullarda eğitimler verilmesiyle ilgili ilk adımı 2019 yılında attı. Sivas Valiliği'nin himayesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında belirlenen 20 pilot okulda enerji okuryazarlığı projesi başlatıldı. 2020-2021 yıllarında belirlenen ilköğretim okullarındaki idareci ve koordinatörlere online ortamda enerji okuryazarlığı eğitimi verilirken, 100 öğretmenin katılımı ile online eğitimler de düzenlendi.

12-01-202312-01-202312-01-202312-01-202312-01-202312-01-2023

 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.