SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen; "Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik" AB Hibe Projesi, Avrupa şampiyonluğuna koşuyor.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen;

 

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hayata geçirilen; "Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik" AB Projesi, Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) uluslararası jürisi tarafından; "2022 Yenilikçi Öğretim ve Öğrenme Ödülleri" için 10 finalist arasında yer aldı. Proje, 28-30 Kasım tarihleri arasında ilk üç projenin belirleneceği final sunumları ve Metaverse Kampı için İtalya'nın Torino kentine davet edildi.

Okul Müdürü Recai Gülez ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alan Şefi Âdem Kaplan, Şube Müdürümüz Özkan Çamcı ile birlikte Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ı ziyaret ederek süreç hakkında bilgi verdi. Gülez, Torino'da sunum gerçekleştirilecek olan proje koordinatörü Âdem Kaplan'ın Milli Eğitim Bakanlığınca Ankara'da düzenlenecek 24 Kasım Öğretmenler Günü programına da Sivas'ı temsilen katılacağını belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Aslan, projede emeği olan tüm öğretmen ve okul idarecilerini tebrik etti. Aslan, bir süre Gülez ve Kaplan ile sohbet ederek proje ve yarışma süreci hakkında bilgi aldı.

Türkiye genelinde sunulan 400 proje teklifi arasından hibe almaya hak kazanan 37 proje arasına giren projenin toplam bütçesinin 197.523 Euro olduğunu belirten Gülez, bu miktarın %90'ının AB hibe katkısı, kalan %10'unun ise okul tarafından eş finansman olarak sağlandığını belirtti.

İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin temelden verilmesi ve yenilikçi stratejilerin uygulanması yoluyla insan hatasından kaynaklanan iş kazalarının azaltılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında çok önemli eğitimler gerçekleştirildiğini belirten Gülez, "Proje kapsamında ülkemizde bir ilk olmak üzere okulumuzda bir Virtual Reality (VR)-Sanal Gerçeklik Laboratuvarı kuruldu. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri yenilikçi yöntemlerle ve tehlikelerden uzak ortamlarda bu laboratuvarda yapılmaktadır. VR gözlüğündeki senaryolarda, öğrencinin çeşitli çalışma ortamlarında verilen görevleri dijital oyunlardan alışkın oldukları gibi İSG kurallarını uygulayarak yerine getirmesi beklenmektedir. VR gözlükleri ile yapılan uygulamalarda gerçek hayatta yapılması tehlikeli olan eğitimler hem kolayca verilebilmekte hem de tekrar edilebilmektedir. Böylece tüm duyu organlarına hitap edilerek hem ilgi maksimum düzeyde tutulmakta hem de asıl amaç olan bilginin kalıcılığı sağlanmaktadır.

Proje kapsamında yapılan eğitim uygulamaları, Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) uluslararası jürisi tarafından '2022 Yenilikçi Öğretim ve Öğrenme Ödülleri' için 50 ülke ve 800 başvuru arasından 10 finalist aday arasında gösterilmiştir. 28-30 Kasım tarihleri arasında ilk üç projenin belirleneceği final sunumları ve Metaverse Kampı için de İtalya'nın Torino kentine davet almıştır." ifadelerini kullandı.

Gülez, ilk üç projenin web üzerinden gerçekleştirilecek oylama ile seçileceğini, birincilik, ikincilik ve üçüncülük sıralamasının ise jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında belirleneceğini ifade etti.

OYLAMA BAŞLADI...

Şu anda aşağıdaki linkte halk oylaması devam etmektedir. Burada VOTE tuşuna bastıktan sonra en az 3 projeyi seçip, oy pusulasının altındaki kodu girdikten sonra oyunuzu SUBMIT tuşuyla gönderebilirsiniz.

 

Aşağıdaki linke tıklayarak oy kullanabilirsiniz:

https://www.etf.europa.eu/en/news-and-events/news/vote-etf-innovative-teaching-learning-award-2022

Proje ilgili bilgi ve görsellere ulaşmak için aşağıda yer alan adresleri ziyaret edebilirsiniz.

 

https://www.instagram.com/isgproje/

VR senaryoları uygulama videosu

https://drive.google.com/file/d/1XFMq9PRTiQG7wKSuHTU8oLzhNRnjdvAi/view?usp=sharing

21-11-202221-11-202221-11-202221-11-2022

 

 

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.