SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyanın Gözü Si-Ro'da olacak.

Dünyanın Gözü Si-Ro'da olacak.

Sivas, ulusal ve uluslararası düzeyde robot yarışmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenecek yarışmaların tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Valimiz Salih Ayhan, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, Müdür Vekilimiz Dursun Yıldırım, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program, projenin tanıtım videosunun gösterime sunulması ile başladı. Daha sonra Şube Müdürümüz Mesut Kaş tarafından projenin detaylarına yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Sununun ardından TEKNOFEST'te şampiyon olan Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı adına öğrenci Emre Sait İnanıcı ile TEKNOFEST'te en iyi sunum ödülü alan Beypınar Ortaokulu öğrencisi Ahmet Güleç, kısa birer konuşma yaparak, Si-Ro ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

"SİVAS'I EĞİTİMDE MARKA ŞEHİR HALİNE GETİRMEYİ BAŞARDIK"

Öğrencilerin ardından konuşan Valimiz Salih Ayhan, Sivas'ın eğitim marka şehir haline geldiğini belirtti. Akademik başarının yanı sıra öğrencilerin, sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif alanlarda da başarılı olabilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını belirten Ayhan, bilim ve teknoloji alanında yürütülen proje ve çalışmaların da meyvesini vermeye başladığını belirtti.

Ayhan, "Bildiğiniz gibi ilimizin gelişmesinde eğitimi hep merkeze alan bir anlayış içerisinde olduk. Bu kapsamda sizlerle çok defa bir araya geldik. Fikirlerimizi paylaştık. Önerilerinizi aldık. Projeler geliştirdik. Nihayetinde Sivas'ı eğitimde bir marka şehir haline getirmeyi başardık.

Biz istedik ki çocuklarımızı eğitirken ruhlarını da eğitelim. Bu kapsamda Sanat Sivas Projemizi hayata geçirdik. Okullarımızda sanat atölyeleri kurduk, sergiler, konserler düzenledik.

Çocuklarımızın sosyal gelişiminin yanında akademik gelişimlerini de destekleyen projeler geliştirdik. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki akademik başarıyı geride bıraktığımız zaman sosyal alanda gösterdiğimiz başarılar bazen velilerimiz gözünde meşruiyetini yitirebiliyor. Bu nedenle çocuklarımızın akademik gelişimlerini destekleyen KÖPRÜ Projemizi hayata geçirdik. Çok şükür sizlerin desteği ile Sivas akademik anlamda büyük yükseliş sergiledi. 

Akademik, Sanat ve sporun yanında önemsediğimiz bir diğer gelişim alanı ise Teknolojik gelişim. Hepimiz biliyoruz ki bir bilgi çağı içerisindeyiz. Bu çağda bilginin hızla değişimine neden olan güç ise teknoloji...

21.YY becerilerinin başında olan teknolojik gelişim alanında Tekno Sivas çalışmamızı başlattık. Okullarımızda robotik, kodlama ve STEM Atölyeleri kurduk. Şimdi Buruciye Bilim ve Sanat Merkezi olan Yetenek ve Beceri Merkezimizi hizmete sunduk. Ülkemiz, son yıllarda başlattığı Millî Teknoloji Hamlesi ile bölgesinde ve dünyada teknoloji alanında oldukça dikkat çekici bir noktaya ulaştı. Özellikle İHA-SİHA gibi çalışmalarda şu an dünyada lider duruma geldik. Millî Teknoloji Hamlemizin tabana yayılmasında bir marka haline gelen TEKNOFEST'in de büyük etkisi olduğunu söylememiz gerekir. 

Eğitimin bir görevi de çocuğu karşılaşacağı dünyaya hazırlamaktır ve bu açıktır ki çocuklarımızın bilgiye hâkim olabilmesi ve yön verebilmesi açısından teknolojiye hâkim olmaları da gerekmektedir. Bu nedenle Sivas'ta, Nuri Demirağ'ın torunları bu alandaki farkını çok daha net ortaya koymalıdır.

Bu hedefimize yönelik düzenleyeceğimiz Sİ-RO Robot Yarışmasını oldukça önemsediğimi belirtmek isterim. Özellikle okul idarelerimizin konuya bir etkinlik boyutunda değil bir vizyon ile bakmalarını rica ediyorum.

Sİ-RO Robot Yarışmamızın ülke genelinde en prestijli yarışmalardan biri haline geleceğine gönülden inanıyorum. Çünkü bu konudaki potansiyelimizi ve yaptıklarımızı biliyorum. İnşallah yakın zamanda Hamidiye Kültür Bahçesinde açılışını yapacağımız Nuri Demirağ Havacılık ve Gök Bilim Merkezimiz teknoloji alanında bir üs haline geleceğine inanıyorum.

Millî Teknoloji Üreten bir Türkiye hamlesine Sivas olarak sunacağınız katkılar için şimdiden hepinizi tebrik ediyor, Sİ-RO Sivas Robot Yarışmamızın hayırlı olmasını diliyorum." İfadelerini kullandı.

TEKNOFEST'te dereceye giren öğrenciler konuşmanın ardından Valimiz Ayhan'a, Si-Ro'nun logosu olan Çift Başlı Selçuklu Kartalı'nı hediye etti. 

BAŞVURULAR 1 OCAK'TA BAŞLIYOR...

Si-Ro ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ise Sultan Şehir Sivas'ın çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını söyledi. Yarışma başvurularının 1 Ocak-15 Mart 2022 tarihleri arasında alınacağına dikkat çeken Aslan, başvurular tamamlandıktan sonra projelerin ön değerlendirme sürecinin yapılacağını ifade etti. 

10-15 Haziran 2022 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası düzeyde 4 ana, 12 alt kategori ve 16 seviyede uygulamalı yarışmaların gerçekleştirileceğini ifade eden Aslan; "Sayın Valimizin himayesinde inşallah yoğun katılımın olduğu başarılı bir organizasyona imza atacağız. Bu proje; üreten ve geliştiren, çağın gerektirdiği donanıma sahip bir neslin ihya ve inşası adına Sivas'tan güçlü bir adım olacaktır. Üç ay süren çalışmalar neticesinde şekillenen bu projede koordinasyonu sağlayan Şube Müdürümüz Mesut Kaş ve ekibi başta olmak üzere bugüne kadar yürütülen ve devam eden çalışmalara emek veren, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

27-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-2021

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.