SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çölyak hastası öğrenciler için çalışma başlatıldı.

Çölyak hastası öğrenciler için çalışma başlatıldı.

Sivas'ta Çölyak hastası olan öğrenciler için çalışma başlatıldı. Millî Eğitim Müdürlüğümüzce İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen çalışma ile il genelinde Çölyak hastalığı bulunan öğrenciler tespit edilirken, hastalıkla ilgili farkındalık oluşturma faaliyetleri düzenleniyor.

 

Bu kapsamda Çölyak tanısı konulan öğrencilerin aileleri, eğitim gördükleri okulların idarecileri, rehberlik öğretmenleri, kantin işletmecileri ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerin sınıf öğretmenlerine yönelik BİLSEM Konferans Salonunda toplantı düzenlendi.

Okullarda Çölyak hastalığı ile ilgili farkındalık oluşturmak ve hasta olan öğrencilerin beslenme ile ilgili özel ihtiyaçlarının karşılanmasında gerekli kolaylığı sağlanabilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya Müdür Yardımcımız Ahmet Sevim, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Uzman Diyetisyen Meryem Cemile Koçak, Müdürlüğümüz İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Selahattin Gökçe ve Sağlık Hizmetleri Sorumlusu Gülcan Durak da katıldı.

Programın açış konuşmasını Müdür Yardımcımız Ahmet Sevim yaptı. Çölyak hastası öğrencilere yönelik gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Sevim, "Elimizdeki bilgilere göre Sivas'ta toplam 37 öğrencimize Çölyak tanısı konmuş ve çocuklarımız bu hastalıkla mücadele etmektedir. Bizler bu öğrencilerin en yakınları olarak çocuklarımız için sağlıklı bir yaşam oluşturmak durumundayız. Çocuklarımızın sorun yaşamaması adına kantin işletmecilerinin gerekli hazırlıkları yapmaları önem arz etmektedir. Derslerine giren öğretmenlerimizin, rehber öğretmenlerimizin ve okul idarecilerinin öğrencilerimize destek sağlamaları çok çok önemlidir. Çocuklarımızın yaşamını kolaylaştırmak adına tüm paydaşların destek olmaları insani bir görevdir." ifadelerini kullandı.

Sevim'in ardından İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Biriminde görevli Uzman Diyetisyen Meryem Cemile Koçak tarafından "Çölyak Hastalığı ve Çölyakta Beslenme" konulu sunum gerçekleştirildi. Koçak, daha sonra katılımcıların sorularını cevapladı.

Programın sonunda Millî Eğitim Müdürlüğümüzce Çölyak hastası öğrenciler için hazırlanan glütensiz gıdalardan oluşan hediye paketlerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, Çölyak hastası öğrencilere yönelik gerçekleştirilen programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak ve Çölyak hastası öğrencilerin karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla düzenlenen çalışmaların devam edeceğini belirtti.

17-12-202117-12-202117-12-202117-12-202117-12-2021

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.