SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas, inovatif fikirlerle markalaşacak.

Sivas, inovatif fikirlerle markalaşacak.

Yeni fikirler, yeni hedefler, yeni markalar... Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde gerçekleştirilen "Eğitimde İnovatif Fikirler ve Markalaşan Sivas Çalıştayı" sona erdi. Eğitimi temel alan bir anlayışla yeni ve özgün ürünler tasarlanması, ürünlerin tescil edilmesi ve markalaşması konularının ele alındığı çalıştayda bu alanda gerçekleştirilecek çalışmalar için vizyon oluşturuldu. Akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile geleceğe ışık tutacak İnovatif Fikirlerin geliştirildiği çalıştayın son bölümünde çalışma gruplarının temsilcileri; ele alınan konular, tespit edilen sorunlar, çözüm önerileri ve ortak fikirleri katılımcılarla paylaştı.

 

Sivas Öğretmenevinde gerçekleştirilen çalıştayın ardından değerlendirmede bulunan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan; "Eğitim, çok yönlü bir kavramdır ve dünü okumak, günü takip etmek, yarını şekillendirmek üzerine bina edilir. Özellikle bilimsel ve teknolojik gelişmelerin günbegün ivme kazandığı bir zaman dilimini tecrübe ederken yenileşimci bir bakış açısına sahip olmak elbette ki eğitim noktasında da elzemdir. "Eğitimde İnovatif Fikirler ve Markalaşan Sivas Çalıştayı", Bakanlığımız tarafından Fikrî ve Sınai Mülkiyet Hakları bağlamında yürütülen süreci temel edinmiş; öğrencilerimizin özgün düşünceler ekseninde ürünler tasarlaması, bu ürünlerin tescil edilmesi ve markalaşması konusunda yol haritası oluşturulması amacına binaen düzenlenmiştir. Çalıştayımız; bir vizyon oluşturularak hem öğrencilerimizin analitik düşünme, muhakemede bulunma, problem çözme, proje tabanlı öğrenme, üretme-dönüştürme-transfer etme gibi üst düzey düşünme ve öğrenme becerilerinin geliştirilmesi hem de üretim ve istihdam odaklı eğitim anlayışının güçlendirilmesi için izlenecek güzergâhın çizilmesi anlamında oldukça faydalı bir düşünce geliştirme ortamı olmuştur. İlimiz okulları tarafından bu zamana kadar 3 marka, 4 faydalı model başvurusu ve 81 tescil belgesi ile yakalanan başarının daha yukarılara nasıl taşınacağı üzerine paydaşlarımızla fikir teatisinde bulunularak değerli paylaşımlar yapılmış, farklı bakış açılarının zenginliğine sahip hedefler belirlenmiştir.

"Eğitimde İnovatif Fikirler ve Markalaşan Sivas", şehrimizin ve ülkemizin yarınları adına önemli bir çalışmadır. Bu bağlamda başta Sayın Valimiz olmak üzere kıymetli fikirleri ve emekleri ile bizlere katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza ve meslektaşlarıma yürekten teşekkür ediyor, bundan sonra yapılacak çalışmaların nitelik ve niceliğinin daha da artarak sürmesini diliyorum." dedi.

09-12-202109-12-202109-12-202109-12-202109-12-2021

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.