SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde kutlama programı düzenlendi. Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programa Valimiz Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, il protokolünün önde gelen isimleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programa Valimiz Salih Ayhan'ın Altınyayla Kaymakamı olarak görev yaptığı sırada yeniden eğitime dönmelerine vesile olduğu, Türk Hava Yolları Hostesi Vahide Erdoğan Şen ve Özel Eğitim Öğretmeni Merve Demirağ'da katıldı. Şen ve Demirağ, program sırasında bir anda sahneye çıkarak Valimiz Ayhan'a sürpriz yaptı. Kısa hayat hikayelerini ve eğitim serüvenlerini paylaşan Şen ve Demirağ, duygusal anlar yaşanmasına vesile oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda aday öğretmen Mervenur Çimen, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Daha sonra emekli öğretmenler adına Ülkü İmam Hatip Ortaokulu'ndan emekli olan öğretmen Ali Ergunt, bir konuşma gerçekleştirdi.

Ergunt'un ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ise "Öğretmen olmak; en temiz suretlere tebessüm, en körpe dimağlara erdem, en saf yüreklere umut nakşetmektir." dedi.

Gönüllere dokunan cümlelerle öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapan Aslan, şu ifadeleri kullandı:

"Bilgi, en kadim medeniyetlerde insanlığa hep yol gösterici olmuş ve insanlığın en kıymetli hazinesi olmuştur. Bilgi, sadece medeniyetlerin gelişmesi değil aynı zamanda insanlığın olgunlaşma yolculuğunda mesafe kat etmesinde de en büyük rolü üstlenmiştir. Öğrencilerimizi yarına hazırlamak ve ülkemizi kalkındırmak bir millet ödevidir. Bu anlamda bilgi ve teknolojinin daha önce görülmemiş bir hız ile tecrübe edildiği zamanlardan geçmekteyiz. Yakın zamanda belki de hayatımızda yapay zekâ teknolojileri, akıllı makineler önemli bir yer tutacaktır. Fakat merhum Nuri Pakdil'in şu sözü aslında çağımızın idrakine sunulmuş bir söz olarak paylaşmak istiyorum; 'Çağ ancak, bilinçle sorumluluk yükleneceklerin yüzüne güler.'

Değerli arkadaşlarım, şartlar ne ölçüde değişirse değişsin, koşullar nasıl gelişirse gelişsin öğretmen; eğitim-öğretimin en büyük ve önemli unsuru olmaya devam edecektir. Çünkü öğretmenlik sadece bilgi aktarmak değildir. Öğretmen olmak; insanlık tohumları ile donattığı yaşam toprağından nice fidanlar yetiştirmektir. Öğretmen olmak; en temiz suretlere tebessüm, en körpe dimağlara erdem, en saf yüreklere umut nakşetmektir. Öğretmen olmak; bir avuç suyu, deryada katre olduğunu unutturmadan ummana vardırmaktır. Öğretmen olmak; evlatlarımızı kendi cümlelerini kaleme alacakları kelimelerle tanıştırmak ve paragraf paragraf çoğalacak öykülere ilham olmaktır. Öğretmen olmak; yeni neslin kendi eseri olacağı şiarıyla düşünmek, köklerinin nereden geldiğini unutmadan, geçmişine ve geleceğine sahip çıkmak, bir insanı kurtarmanın alemi kurtarmak kadar muteber olduğunun şuurunda olmak ve yer yüzünün öğretmeni olmak için de gökyüzünün öğrencisi olmak gerektiğini hep hatırda tutmaktır. Öğretmen olmak; gök kubbenin altında nice iyiliklere ses olmaktır. Sizler sevginin en samimisine, hürmetin en büyüğüne şayan olmanın haklı onurunu yaşamaktasınız. Bilmenizi isterim ki ulaştığımız ve ulaşacağımız her muvaffakiyetin altında sizin imzanız var."

"EĞİTİM CAMİAMIZIN EMRİNDEYİZ."

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise konuşmasında, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak; "Öğretmenlerimizin Emrindeyiz" dedi.

Bilgin; "Bugün; 24 Kasım, hayatımızda önemli bir yeri olan siz saygıdeğer öğretmenlerimizin günü. Hayatımızın ve bakış açımızın şekillenmesinde mutlaka bir öğretmenimizin etkisi vardır. İlkokuldan itibaren çocuklarımızı hayata alıştıran, onları sosyalleştiren, topluma kazandıran ve özgüven aşılayan sizlersiniz. Bizler de sizlere destek olmanın gayreti içerisindeyiz. Eğitim camiası, öğretmenlerimiz, bir şehrin aslında entelektüel birikimidir. Sivas Belediyesi olarak şehre kazandıracağımız projelerde eğitim camiasıyla istişare etmemizin birçok faydasını gördük. Her zaman dile getirdiğimiz gibi, biz Sivas Belediyesi olarak eğitim camiamızın emrinde olmaya devam edeceğiz." İfadelerini kullandı.

"EĞİTİMİN ANA AKTÖRÜ ÖĞRETMENLERDİR"

Başkan Bilgin'in ardından konuşan Valimiz Salih Ayhan ise "Benim eğitim anlayışımda eğitimin ana aktörü öğretmenlerdir." sözleri ile öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı.

Valimiz Aynan, şu şekilde konuştu:

"Öğretmenlik; sorumluluğu ağır, fedakârlık ve sabır gerektiren, dünyanın en onurlu mesleğidir. Eğitimin temel gayesi, taze dimağları evrensel değerlerin ışığında, üretken, idealist, vatanına ve bayrağına bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Ülke, hatta dünya olarak yalnız bilginin yeterli olmadığı, bilginin irfan ve vicdan ile buluşması gereken önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu aziz milletin dün olduğu gibi bugün de medeniyetimizden aldığı gücü eğitim sahasına sizlerle birlikte yansıtacağından şüphemiz yoktur. Bu nedenle dünden daha fazla bilgili olmak ama en önemlisi bu ülkenin bir ferdi ve bireyi olarak daha çok çalışmak gibi bir yükümlülükle karşı karşıyayız. Bu süreçte de siz değerli öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Her birinizin bu sorumluluğun farkında olarak aşkla ve şevkle çalıştığının bizzat şahidiyim.

Benim eğitim anlayışımda eğitimin ana aktörü öğretmenlerdir. Yani eğitimin öznesi sizlersiniz. Öznesi öğretmen olan eğitim sisteminde bütün değişim ve dönüşüm yükü siz öğretmenlerimizin omuzunda bunun farkındayım. Şunu unutmayın ki sizin omuzunuzdaki yükü hafifletmek için ne gerekiyorsa daima yanınızda oldum, olmaya da devam edeceğim. Bu yükü hep beraber omuzlamamız gerekiyor ki başarıya birlikte ulaşalım. Bugün Sivas'ta eğitim alanında hayata geçirdiğimiz her proje başarıya ulaşıyorsa, bu başarının ardında projelere inanarak can başla çalışan siz öğretmenlerimiz yer almaktadır."

Valimiz Ayhan, konuşmasının andından emekli olan öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek hizmet şeref belgesi takdim etti. Daha sonra aday öğretmenler için yemin töreni gerçekleştirildi.

KENDİLERİNE UZANAN ELİ UNUTMADILAR

Programa Valimiz Salih Ayhan'ın Altınyayla Kaymakamı olarak görev yaptığı sırada yeniden eğitime dönmelerine vesile olduğu, Türk Hava Yolları Hostesi Vahide Erdoğan Şen ve Özel Eğitim Öğretmeni Merve Demirağ'ın duygu dolu sürprizi damga vurdu.

Yıllar önce eğitimlerine ara vermek zorunda kalan ancak Valimiz Salih Ayhan'ın ilçe kaymakamı olarak görev yaptığı sırada kendilerine yeniden okuma fırsatı sunmasıyla eğitimlerini tamamlayıp meslek sahibi olan Şen ve Demirağ, program sırasında sahneye çıkarak anlamlı bir sürprize imza attı. Valimiz Ayhan'a vefa örneği göstererek teşekkür eden Özel Eğitim Öğretmeni Merve Demirağ; bu dokunuşla hayatının değiştiğini, kendisinin de öğretmen olarak başka hayatlara dokunma fırsatı yakaladığını söyledi. Demirağ, kız çocuklarının eğitime kazandırılması için büyük gayret gösteren Ayhan'a teşekkür etti.

Türk Hava Yolları Hostesi Vahide Erdoğan Şen de kendisine yeniden okula dönme fırsatı sağlayan Ayhan'a yıllar sonra böylesine anlamlı bir günde teşekkür etme fırsatı bulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Bu sürpriz karşısında duygusal anlar yaşan Valimiz Salih Ayhan ise teşekkürlerini ileterek, bir kez daha kız çocuklarının eğitim hayatlarından mahrum kalmamaları gerektiğine vurgu yaptı. Ayhan, yıllar sonra böylesine anlamlı bir günde karşılaştığı Şen ve Demirağ'ın hayat hikâyeleriyle eğitimin ne kadar önemli olduğunun somut bir örneğini gösterdiklerini söyledi. Ayhan, Şen ve Demirağ'a gösterdikleri vefa örneği dolayısıyla da teşekkür etti.

Program, Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan "Son Ders" adlı müzik dinletisi ile sona erdi.

24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.