SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası, Lütfi Abay İlkokulunda Gerçekleştirilen Programla Kutlandı.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası, Lütfi Abay İlkokulunda Gerçekleştirilen Programla Kutlandı.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Lütfi Abay İlkokulunda düzenlenen programa Valimiz Salih Ayhan, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ve Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan gerçekleştirdi. Konuşmasında bilgiyi üretmenin, korumanın, geliştirmenin ve dönüştürmenin uygarlıkların ilerlemesinin en önemli ve tek yolu olduğunu vurgulayan Aslan; "Bu yol da eğitimden geçmektedir. Biz de bu bakış istikameti ile Türk millî eğitiminin amaçları ve bakanlığımızın eğitim politikaları doğrultusunda vatanını ve milletini seven milli ve manevi değerlerini benimseyen öz kültürünün idrakinde taklit ve takipten uzak tahlil ve tahkim vizyonuna sahip iyi bir vatandaş iyi bir yurttaş yetiştirme gayreti içerisindeyiz" dedi.

Aslan'ın ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise "Okul, Hayatın Temelidir, Eğitim Hepimizin Geleceğidir" dedi. Uzun bir aranın ardından öğrencilerin okullarına kavuştuğunu ifade eden Bilgin; "2020 yılı Mart ayından itibaren hepimizin derinden hissettiği Covid-19 salgını nedeni ile okullardan uzak kalındı. Aslında bu süreç tüm zorluklarına rağmen bize öğretmenlerimizin, okullarımızın ne kadar önemli olduğunu, hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu da bizzat göstermiş oldu. İnşaallah sizleri emanet olarak gören çok değerli öğretmenlerimiz, eğitim camiasının fedakâr ordusu, sizlere iyi bir eğitim vererek ülkemizin geleceğine, yarınlarına iyi bir yatırım yapacak. Güzel bir söz var; 'Bir sene sonrasını düşünüyorsanız tohum ekin, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikin, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız halkı eğitin.' Biz hem tohum ekeceğiz hem ağaç dikeceğiz. Ama bunlardan önemlisi de devlet olarak yarınımızın sahibi, yarınımızın yöneticileri, yarın bizim yerlerimizde bu ülkeye cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili, vali, belediye başkanı, öğretmen olarak hizmet edecek siz sevgili gençlerimize iyi bir eğitim vermekle mükellefiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Bilgin'in ardından konuşan Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise sözlerine; "Bizler okulları inşa ediyoruz, öğretmenlerimiz de inşallah geleceğimizi inşa Edecek" ifadeleri ile başladı.

Ekinci; "Şuanda da buradan bakınca biran önce sınıflarınıza kavuşmayı istediğinizi çok net görebiliyoruz. Bizler okulları inşa ediyoruz, öğretmenlerimiz de inşallah geleceğimizi inşa edecek. Sivas'ımızın Allah'a hamdolsun alt yapı olarak, bina olarak herhangi bir eksiği kalmadı, olanları da hızlı bir şekilde gideriyoruz. Bundan sonraki asıl konu öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize düşüyor. Yine bize kalan kısımda destek olacağız" dedi.

Okulların açık olmasının sadece öğretmenleri, öğrencileri ve velileri ilgilendirmediğini anımsatan Ekinci; "Bu süreç birçok alanı ilgilendiriyor. Kantincilerimizi, servisçilerimizi, esnafımızı ilgilendiriyor. En önemlisi de hepimizin psikolojisini ilgilendiriyor. Gençlerimiz maskeye bizden daha fazla önem veriyorlar. Bu da bizim geleceğe daha güvenle bakmamıza vesile oluyor. Ben tekrar 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Ekinci'nin ardından konuşan Valimiz Salih Ayhan ise "Alınan tedbirlerle yeni bir eğitim-öğretim yılına yüz yüze eğitimle başlıyoruz" dedi.

Ayhan, şu ifadeleri kullandı:

"Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi; 'Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.' Milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak, ileri milletler arasında yer almasını sağlamak için birinci şart eğitimdir. Bu anlamda yavrularımızın en güzel şekilde yetiştirilmesi hepimizin ortak hedefidir."

Eğitimde amacın, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, evrensel değerlerin yanında milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, kendine güvenen, ülkemizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmek olduğunu ifade eden Ayhan, "Eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak adına eğitimcilerimizin fedakârca çalışacağına olan güvenimiz tamdır. Şüphe yoktur ki yeni nesil sizlerin elinde şekillenecek, geleceğimizin teminatı gençlerimiz sizlerin eseri olacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından  "Okul Bizleriz" şiiri okundu. Daha sonra okul korosu tarafından; "Hoş Gelişler Ola" şarkısı seslendirildi.  Ardından "Eylül'de Açan Güz Çiçekleri" şiiri okunarak temsili fidan-çiçek dikimi gerçekleştirildi. 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerine "Hoş Geldin" hediyesi takdimi sonrasında halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

Okul bahçesindeki programın ardından Valimiz Ayhan ve protokol üyeleri sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. Daha sonra okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya gelen Valimiz Ayhan ve protokol üyeleri öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi.

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.