SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın "4 Eylül Sivas Kongresi'nin 102. Yıl Dönümü" Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan'ın

Sivas, şanlı milletin zor zamanda gövdesine sırtını yasladığı, Anadolu'nun kalbine kök salan ulu bir çınardır. Aziz vatanın tam ortasına vurulmuş, bu toprakların milletimize ait olduğunun ve kıyamete kadar da böyle kalacağının silinmez mührü; görklü Al Bayrağın burçlarında gururla dalgalandığı, ana yurdun yıkılmaz ve sarsılmaz kalesidir. Bu kadim şehir, Türk'e "yıkıldı" denildiği anda milletin bir küheylan gibi bozkırın ortasında şaha kalktığı yerdir.

Bugün Sultan Şehrin kurumuş dudaklara su, yaraya sürülen merhem, umutsuzluğa düşecekken bağımsızlığı haykırdığı nefes oluşunun yıl dönümüdür. Cumhuriyet'in doğum muştusunun sokaklarında yankılandığı bu topraklar, bundan 102 yıl önce vatanın dört bir yanından gelen bağımsızlık sevdalılarını bağrında misafir etmiştir.

Türk milleti tarihten bu yana, yaşadığı her zor dönemin üstesinden bir ve beraber olarak çıkmış, yarınlara kol kola, omuz omuza ve başı dik şekilde adım atmıştır. Tarih, eğer ders alabilirsek ancak o zaman faydalı ve mânâlıdır. İşte o zaman tarihten kalan binaların, yalnızca bir taş yığını olmadığını,  mazisindeki anıları tekrar hatırlatan bir sembol olduğunu anlarız. Bu nedenle Milli Mücadele yıllarının sembolü olan Sivas Kongresi binası her baktığımızda, önünden her geçişimizde bizlere şu mesajı verir:

"Bu millet en zor zamanlarda, işgalin karanlık gecesinde, "bitti" denildiği anda bile umutsuz olmadı."

4 Eylül Sivas Kongresi'nin 102. Sene-i Devriyesi olan bu kutlu günde, vatan ve bayrak uğruna canını ortaya koyan, "namus" bildiğimiz emanetleri bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

 

Ergüven ASLAN

Milli Eğitim Müdürü

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.