SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi Arasında Yapılacak İş Birliği İle Sivas'ta 140 Okulun Öğretmenler Odası, MEB Örnek Öğretmenler Odası Standartları Çerçevesinde Daha İşlevsel, Nezih ve Kullanışlı Hale Getirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi Arasında Yapılacak İş Birliği İle Sivas'ta 140 Okulun Öğretmenler Odası, MEB Örnek Öğretmenler Odası Standartları Çerçevesinde Daha İşlevsel, Nezih ve Kullanışlı Hale Getirilecek.

MEB, Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi Arasında, Sivas'taki 140 okulda öğretmen odalarının daha işlevsel, nezih ve kullanışlı hale getirilmesi için işbirliği protokolü imzalandı. MEB'de gerçekleştirilen imza törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür ve Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı katıldı.

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, imza töreninde yaptığı değerlendirmede öğretmenlerin imkânlarını iyileştirmek istediklerini belirtti. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde, öğretmen odalarının belli standartlara kavuşturulması için proje yürüttüklerini, protokolün de bu kapsamdaki çalışmalar arasında bulunduğunu söyleyen Selçuk, protokolle 70'i il merkezi, 70'i ilçelerde olmak üzere 140 yeni öğretmen odası inşa edileceğini bildirdi.

Bakan Selçuk, çalışmaya ildeki meslek liselerinin de malzeme, materyal ve tasarım konusunda katkı sağlayacağını belirterek, bunun kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Öğretmenler odası tasarımlarının ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Selçuk, odalarda ayarlanabilir sehpalar, ortopedik koltuklar, çay makineleri, mikrodalga fırının yanı sıra toplantılar için teknik araçların bulunacağını anlattı.

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Öğretmenler odası dört duvardan oluşan mekânlar değil kurumsal kimliğin yeşerdiği, aitlik hissiyatının güçlendiği, ekip olma anlayışının geliştiği ortamlardır. Buralarda yeni fikirlerin üretilmesi, dostlukların, meslek dayanışmasının gelişmesi en büyük beklentimiz. Öğretmen odası; birlik, dirlik ve dayanışma odasıdır. Öğretmen odasında ayrım olmaz çünkü hepimiz çocuklar için çalışıyoruz. Bizim en büyük sermayemiz şefkatimiz, merhametimiz ve çocuklarımıza yönelik gösterdiğimiz sevgidir. Bunun için de öğretmenlerimizin rahatlaması, zihninin huzurlu olması lazım. Tabii ki bütün öğretmenlerimiz bu standartlardaki öğretmen odalarına bugün kavuşsun... Bunun için imkânlar ölçüsünde çalışıyoruz. Beklentimiz Sivas'ta kalmayıp daha çok ilimizde bu tür projeleri, belediyelerimizle, valiliklerimizle yapmak. Bununla ilgili müjdeleri bekliyoruz."

"EL BİRLİĞİYLE EĞİTİME KATKI SAĞLAMALIYIZ"

Sivas Valisi Salih Ayhan da tasarım beceri Atölyeleri ile çocuk kütüphaneleri kurulması, müzelerde etkinlikler düzenlenmesi gibi faaliyetlerle eğitimin sadece sınıflarda değil her ortamda sürdürülmesi için gayret ettiklerini belirtti. 140 okuldaki öğretmen odasının zamanın ruhuna uygun düzenleneceğini söyleyen Ayhan, ihtiyacı olan diğer okulları da tespit ettiklerini, onlarla ilgili de çalışma yürüteceklerini dile getirdi. Ayhan, eğitimin sadece Millî Eğitim Bakanlığının sorumluluğunda olmadığını, çocuklarımızın geleceği için herkesin el birliğiyle katkı sunması gerektiğini söyledi.

Öğretmenlerin yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde fedakârca çalıştıklarını ifade eden Ayhan, "Öğretmenlerimiz her şeye layıktır, onların emrindeyiz." dedi.

 "EĞİTİM İÇİN NE YAPSAK AZDIR"

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, Sivas'ta eğitim alanında gerçekleştirilen çalışmalara gereken desteği vermeye gayret ettiklerini dile getirdi. Bu kapsamda öğretmenlerin daha nezih ve modern bir ortama kavuşması için bu çalışmanın içerisinde yer aldıklarını belirten Bilgin, "Eğitim için, öğretmenlerimiz için, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için ne yapsak azdır." Dedi.

"ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞERİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ"

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ise Sivas'ta görev yapan öğretmenlerin rahat, huzurlu, işlevsel mekânlarda hizmet etmesine katkı sunan Bakan Selçuk, Vali Ayhan ve Başkan Bilgin'e teşekkür etti.

Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:

"Nurettin Topçu bir eserinde  'Muallime değer verildiği, muallimin hürmet gördüğü ülkede insanlar mesut ve faziletlidir.' der. Bugün burada imzalanan protokol; devletimizin, yerel yetimlerimizin öğretmene verdiği değerin de en güzel örneğidir. Zatıâliniz örnek öğretmenler odasının açılışını yaparken bu mekânların ', fonksiyonellik, sadelik, ferahlık ve huzur" kavramlarını barınacağını belirtmişti. Sultan Şehir Sivas'ımızda görev yapan öğretmenlerin rahat, huzurlu, işlevsel mekânlarda hizmet etmesine katkı sunan şahsınız başta olmak üzere, Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, hürmetlerimi arz ediyorum."

Törende, Sivas'taki bazı okulların öğretmenler odalarına canlı bağlantı yapıldı. Daha sonra işbirliği protokolü imzalandı.

05-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-202105-01-2021

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.