SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HEDEF, Her Sene Daha İleriye...

HEDEF, Her Sene Daha İleriye...

Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen HEDEF Projesi için tanıtım programı düzenlendi. Sivas Valiliği ek bina konferans salonunda gerçekleştirilen programa Valimiz Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Vali Yardımcıları Şakir Öner Öztürk, Kadir Algın, Adem Taşpınar, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, ilçe kaymakamları, kurum il müdürleri, ilçe millî eğitim müdürleri, kurum idarecilerimiz, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

ASLAN; "HEDEF PROJESİ İLE HER ÖĞRENCİMİZİN KENDİ MOTİFİYLE YER ALDIĞI BİR EĞİTİM BESTESİ AMAÇLIYORUZ."

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda HEDEF Projesi tanıtım videosu gösterime sunuldu. Tanıtım videosunun ardından programın açış konuşmasını yapan Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan, HEDEF'i oluşturan sürece ilişkin bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığının politikaları doğrultusunda Sivas'ı eğitimde her sene daha ileriye taşıyacak bir anlayışla başlatılan çalışmaların HEDEF Projesini oluşturduğuna dikkat çeken Aslan, Valimiz Yılmaz Şimşek'in talimat ve himayelerinde yürütülen çalışmalarla Sivas'ı eğitimde her sene daha ileriye taşımanın gayreti içerisinde olunacağını belirtti.

HEDEF Projesi oluşturulurken eğitimin tüm yönleriyle analiz edildiğine dikkat çeken Aslan, LGS ve YKS verileri ışığında okul, okul, ders, ders yapılan başarı analizleri, öğretmen ve okul idarecilerinin görü ve önerileri ile yürütülen kapsamlı çalışmalar ışığında HEDEF Projesinin şekillendiğini söyledi.

Aslan; "HEDEF Projesi ile öğrencilerimizin kendilerini tanımalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Biz öğrencilerimizin görsel, işitsel, bilişsel ve zihinsel becerilerini geliştirerek bu hayatta kendileriyle var olmalarını arzuluyoruz. Biz bu projelerle öğrencilerimizi akranlarıyla yarıştırmayı değil dünüyle yarıştırmaya çalışıyoruz. HEDEF Projesi ile her öğrencimizin kendi motifiyle yer aldığı bir eğitim bestesi amaçlıyoruz. Tabi ki bu projeleri öğretmen ve okul idarecilerimizle uygulayacağız. Sahanın kahramanı onlar. Biz hangi projeyi ortaya koyarsak koyalım, sahada karşılık bulmadığı sürece, öğretmenin inancı, şevki, katkısı, olmadığı müddetçe başarılı olmamız mümkün değildir. Biz tüm projelerimizi hazırlarken öğretmenlerimize de anketler uyguladık, dönütler aldık. Ben inanıyorum ki bu ekiple bu projeyi her sene daha ileriye mottosuyla daha ileriye götüreceğiz ve başaracağız." İfadelerini kullandı.

BİLGİN, "ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM"

Aslan'ın ardından konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise Sivas'a eğitimi önceleyen bir anlayışla hizmet ettiklerine vurgu yaparak, eğitim camiası adına yapılacak her çalışmanın destekçisi olduklarını söyledi. Büyük bir titizlik ve özenle hazırlanan HEDEF Projesinin Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri ve geleceğine büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten Bilgin, hem öğrencilerin başarısını artıracak, hem de ülkenin geleceğine katkı sağlayacak HEDEF Projesinin hazırlanmasında emeği olan tüm öğretmenlere teşekkür etti.

ŞİMŞEK; "HEDEF PROJESİ, BİR KİLOMETRE TAŞI OLACAK"

Sivas'ı eğitimde adım adım ileriye taşıyacak, kapsamlı bir çalışma yürütüldüğüne vurgu yapan Valimiz Yılmaz Şimşek ise, HEDEF Projesinin bu anlamda bir kilometre taşı olacağına inandığını belirtti.

Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim, tarih boyunca tüm medeniyetlerde kritik bir öneme sahip olmuştur. Toplumlar eğitime verdikleri kıymet ölçüsünde gelişerek varlıklarını sürdürebilmiştir. Çünkü bir ülkenin kalkınmışlığının ve zamanın hakikatlerini takip ederek varlığını devam ettirmesinin yegâne yolu eğitimdir. Şüphesiz ki millet olarak en büyük sermayemiz; insan kaynağımız, beşerî gücümüzdür. Bugünün ve geleceğin dünyasında söz sahibi olmak istiyorsak, bu gücü en iyi şekilde kullanmak bir zarurettir. Bu bağlamda en önemli yapı taşı ise okullarımızdır.

Ailede başlayan ve okullarımızla formal bir nitelik kazanan eğitim öğretim süreçlerinin sağlıklı şekilde ilerlemesi için atılacak her adım daima önceliğimizdir. HEDEF Projesi de bu amaca binaen hazırlanmıştır. Bu proje ile öğrencilerimizi ve okullarımızı kendi koşullarında, doğasına uygun olarak, karşılaştırmadan değerlendirmeyi ve geliştirmeyi hedeflemekteyiz. En kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımızı yetiştirirken yarış eksenli bir bakış açısından uzaklaşarak hem kişilik gelişimlerini desteklemeyi hem de başarılarını yükseltmeyi amaçlamaktayız.

Bu amaçlarımıza ulaşma noktasında sağlam bir zeminimiz vardır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi, ilimizde de 2023 hedefleri ışığında çok ciddi fiziki ve beşerî eğitim yatırımlarına imza atılmıştır. Ancak eğitim dinamik bir kavramdır. Bize düşen, güçlü yönlerimizden destek alarak ve çağın gereklerine uygun bir rota takip ederek Sivas'ı adım adım ileriye taşımaktır.

İnanıyorum ki HEDEF Projesi, bu anlamda bir kilometre taşı olacak; birçok farklı alanda başarılı sonuçlar ortaya koyacaktır. İlimizin eğitim kalitesini artıracak; yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve tüm eğitim paydaşlarını yönetişim modelleriyle motive edecektir. Yarışma ortamının negatif psikolojisi yerine, aynı hedefe beraber ilerlemenin pozitif yansımalarını kuvvetlendirecektir. Okullarımızın güzel işler ortaya çıkarmasına vesile olacak, bu sayede öğrencilerimizin edindikleri kazanımlarla kişisel potansiyellerini geliştirmelerine imkân sunacaktır. Çok yönlü bir bakış açısıyla akademik, sportif, sanatsal, kültürel ve ahlaki yönden güçlü bir insan profili ortaya koymalarına ve potansiyellerini üst düzeye taşımalarına destek olacaktır."

Valimiz Şimşek'in konuşmasının ardından Şube Müdürümüz Mesut Kaş tarafından HEDEF Projesinin tüm yönleriyle anlatıldığı bir sunum gerçekleştirildi. Kaş, akademik başarıyı artırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra, sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal alanlarda da birçok bileşeni bulunan projenin uygulama usul ve alanları hakkında da bilgiler verdi.

11-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-202211-10-2022

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.