SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Teknolojisine Yön Verecekler

Geleceğin Teknolojisine Yön Verecekler

Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Sivas Robotik Atölyesi, eğitim programlarına devam ediyor. Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, bu kapsamda eğitim alan öğretmenlerin projelerini yerinde inceledi. Savaşçı’ya Müdür Yardımcımız Ayhan Bülbül de eşlik etti.

 

Öğretmenlerin ürettikleri Akıllı Ev” ve “Çizgi İzleyen Robot” projeleri hakkında bilgi alan Savaşçı, daha sonra Sivas Robotik Atölyesi’nin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Burada verilen eğitimlerle hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin geleceğin teknolojisinin tasarlanmasında etkin rol oynayacaklarını söyleyen Savaşçı, merkezdeki imkânlardan faydalanamayan ilçelerdeki öğrenciler için gezici  “Yarını Kodlayanlar Tırı”nın da ilçelere ulaşarak buradaki öğrencileri teknoloji eğitimi ile buluşturacağının müjdesini verdi.

Sivas Robotik Atölyesi’nin eğitim faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini belirten Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:

“Endüstri 4.0’ın bizden beklediği teknolojiyi her alanda tasarlayacak, geliştirecek, üretecek ve üretilen teknolojiyi kullanabilecek insan gücünün eğitimi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebeple her branştan öğretmenimizin, ilkokul/ortaokul seviyesindeki öğrencilerimizin “Robotik Kodlama” becerisi kazanması ve tüketici değil üretici bir toplum yaratma düşüncesi ile oluşturduğumuz Sivas Robotik Atölyesi kurulduğu günden beri çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

Bu kapsamda 355 Öğretmenimize  “Robotik Kodlama”, “Kodlama ile Eğitici Oyunlar”, 900 ilkokul öğrencimize ise “Temel Kodlama” ve “Kodlama ile Eğitici Oyunlar” konularında eğitim verildi. 900 ortaokul öğrencimize de mekanik bileşenleri bir araya getirerek robot yapmayı ve bu robotları kodlayarak çalıştırmayı öğrettik.

2018 Temmuz ayı itibariyle başlayan ücretsiz yaz kurslarımızda ise 120 öğretmenimize İleri Seviye Robotik Kodlama ve Photoshop, 100 öğrencimize de 2 hafta süren robotik kodlama kursu verilmektedir. Yaz kursları sonunda 120 öğretmenimiz ve 100 öğrencimiz eğitim almış olacaklardır. Bu kurslarımız da tamamlandığında 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 1900 öğrenci ile 475 öğretmenimize eğitim vermiş olacağız.”

OKULLARDA KULÜPLER KURULACAK, ÖĞRENCİLER GELECEĞİN TEKNOLOJİSİYLE TANIŞACAK

Robotik kodlama alanında eğitim alan öğretmenlerin okullarında kulüpler oluşturarak, öğrencilerin yeni nesil teknolojiyle tanışmasına imkân sağlayacağını da belirten Savaşçı, burada verilen eğitimlerin bu yönüyle de büyük önem taşıdığını söyledi.

Savaşçı; “Robotik ve Kodlama alanlarında eğitim almış ARGE birimimizde görevli uzman personelimiz tarafından yürütülen bu eğitimler sayesinde robotik kodlama ve teknolojiyi eğitimin bir parçası olarak kullanma bilgi ve becerisini kazanan öğretmenlerimiz, okullarında öğrencilerimize bu alanda rehberlik yapacaklar. Okullarımızda bu öğretmenlerimiz tarafından kurulacak robotik kodlama kulüpleri sayesinde bu alana ilgi duyan ve geleceğin teknolojisine yön verecek nesillerin daha etkin bir şekilde eğitilmesi sağlanacak.” dedi.

GEZİCİ EĞİTİM TIRI İLÇELERE ULAŞACAK

İl merkezindeki imkânlardan faydalanamayan ilçelerdeki öğrencilerin de bu eğitim programına katılmasının sağlanacağını belirten Savaşçı, bu kapsamla Vodafone Sponsorluğunda oluşturulan eğitim tırının ilçelere giderek öğrencileri teknoloji eğitimi ile buluşturacağının müjdesini verdi.

Savaşçı; “Robotik Kodlama Atölyemiz, planlanacak program doğrultusunda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimize geleceğin teknolojisini tasarlamaya yönelik eğitimler vermeye devam edecek. Ayrıca, Vodafone Sponsorluğunda oluşturulan ve 5 ilde robotik kodlama eğitimi gerçekleştirecek olan “Yarını Kodlayanlar Tırı” 30 Temmuz-3 Ağustos 2018 tarihleri arasında Şarkışla ve Suşehri ilçelerimizde olacak ve Altınyayla, Gemerek, Gölova, Akıncılar, Koyulhisar ilçelerimizden gelecek öğrencilerimizi de teknoloji eğitimi ile buluşturacak. Bu imkândan toplamda 240 öğrencimiz faydalanacak.” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER BELGELERİNİ ALDI

Savaşçı, daha sonra Sivas Robotik Kodlama Atölyesi’nde eğitimlerinin tamamlayan öğretmenlere belgelerini takdim etti. “Geleceğin inşasında görev alacak, geleceğin teknolojisine yön verecek nesillerin yetişmesinde öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor” diyen Savaşçı, kursu tamamlayan öğretmenleri tebrik etti. Savaşçı, “Öğretmenlerimiz 30 saat süren eğitim programı süresince “Akıllı Ev” ve “Çizgi İzleyen Robot” tasarlayarak bu alanda ilk ürünlerini ortaya çıkardılar. Bilim ve teknolojinin hayatımızın her alanında yer alacağı Endüstri 4.0 çağında öğretmenlerimiz geleceğin teknolojisini tasarlama konusunda ilk adımlarını attılar.” İfadelerini kullandı.

20-07-201820-07-201820-07-201820-07-201820-07-201820-07-201820-07-201820-07-2018 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.