SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Benim Köyüm, Benim Kütüphanem" Projesi kapsamında Zengi İlkokulunda oluşturulan okul kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.Sivas Valiliği himayelerinde ilgili kurumların destekleri ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla; kırsalda yaşayan çocukların ve gençlerin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak, sosyal yönden gelişimlerine katkı sağlamak,  hayatlarına anlam ve daha fazla mutluluk katmak amacıyla, "Benim Köyüm Benim Kütüphanem" projesi hayata geçirildi.

Sivas genelinde eğitim alanında yapılan faaliyetlerin yanı sıra köy okullarında da önemli projeler hayata geçirmeye, öğrencilere yönelik birçok alanda hazırlanan çalışmalarla önemli imkânlar sunmaya devam ediliyor. Bu kapsamda merkeze bağlı Zengi İlkokulunda oluşturulan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

Kütüphane açılışına Valimiz Yılmaz Şimşek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, İl Jandarma Komutanı P. Albay Muhammet Sevinç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aziz Erdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Müdür Vekilimiz Birol Elmacıoğlu ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Adem Kehci katıldı.

Kütüphanenin açılışında konuşan Vali Şimşek, 25-31 Mart tarihleri arasında kutlanan kütüphaneler haftasının Sivas'ta da çeşitli etkinliklerle kutlandığını ifade ederek, "Şuanda da bu etkinliklerden birisindeyiz. Amacımız kütüphane ve kitap konusunda insanlarımızda, çocuklarımızda bir farkındalık yaratmak. İnsanlarımızı daha çok kütüphanelere çekmek, daha çok kütüphaneleri ziyaret etmelerini sağlamak ve özellikle de çocuklarımıza kitap sevgisini aşılamak. İşte bu amaç doğrultusunda bugün buradayız. Bu etkinlikler kapsamında 'Benim Köyüm, Benim Kütüphanem' projesi kapsamında yine bugün buradayız" dedi.

KÖYLERİMİZDE KÜTÜPHANE SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Kırsal kesimde okullardaki kütüphane sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Vali Şimşek şöyle konuştu:

"Köylerimizde özellikle kırsal kesimlerimizde kütüphane sayısını artırmayı hedefliyoruz ve bunun başlangıcını da bugün burada yapmış durumdayız. İnşallah bunların devamı gelecek. Daha çok çocuğumuzu kütüphaneyle, daha çok köy okulumuzu kütüphaneyle buluşturmayı hedefliyoruz. Bundan da temel amaç özellikle kırsal kesimlerdeki çocuklarımız bilgiye erişmede sıkıntılar çekiyor ve şehir merkezinde yaşayan çocuklarla aralarında bir fark oluyor. İşte bu farkı kaldırmak, çocuklarımızın bilgiye ulaşımını daha da kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu şekilde de çocuklarımızın kendilerini geliştirmeyi ve onları geleceğe kendilerini daha iyi hazırlamalarını amaçlıyoruz. Bilgi en büyük güçtür. Bilgili olmanın yolu da daha çok okumak, daha çok araştırmaktır. Ne kadar bilgiliyseniz o kadar da değerlisiniz. Ne kadar çok değerli olmak istiyorsanız o kadar da araştırmak, okumak durumundasınız. Ben kütüphanemiz hayırlı olsun diyorum. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnşallah çocuklarımız burada güzel bilgiler elde edecekler, güzel okumalar yapacaklar ve özellikle de okuma alışkanlıkları kütüphane sayesinde gelişecektir."

29-03-202429-03-202429-03-202429-03-202429-03-202429-03-2024

Kadı Burhanettin Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 17 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.