SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Bu gün, gerek şanlı tarihimizde gerekse dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bir hilal uğruna sayısız güneşlerin battığı, yüz binlerce vatan evladının birer birer toprağa düştüğü” Çanakkale’yi hatırlama,  kazanılan zaferi kutlama ve şehitlerimizi anma günüdür.

Bu gün, Akif’in Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...”diye bahsettiği yedi düvele karşı, milletimizin kahramanca verdiği mücadeleyi yâd etme günüdür.

Yine bu gün, geçmişte “Oğul,  giderken ardından baktığım oğul! Şu İslam toprağını gavur alacaksa, ezanlarım susacaksa, el kemendini boynuma takacaksa, çiğnenecekse şehit atanın mezarı, git oğul! Git ve şehit ol.” diyerek yavrularını düğüne gönderir gibi Çanakkale’ye gönderen; günümüzde ise “ Evlatsız olur da vatansız olmaz.” diyerek oğlunu vatana kurban etmenin gururunu yaşayan Sivaslı Şemsi Yurtoğlu gibi anaların hatırlanma günüdür.

 

Kutlu zaferin 104. yılında gerek bir asır önce Çanakkale’de gerek dün Afrin’de, Suriye’de, Cerablus’ta gerekse bugün ülkemizin her bir köşesinde vatanları uğruna hayatlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun.  

 

                                                                                                                                                                                                                                      

Ebubekir Sıddık Savaşçı

Milli Eğitim Müdürü

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.