SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Sultan Şehrin Şifreleri" Sivas'ın Tarihini Öğrencilere TanıtacakSivas Milli Eğitim Müdürlüğü yayınları arasına yeni bir eser daha katıldı. Bu kapsamda basımı tamamlanan "Sultan Şehrin Şifreleri" kitabı; kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmanın yanı sıra öğrencilere; dürüstlük, vatanseverlik, dostluk, işbirliği, yarışma ahlâkı gibi değerleri de aşılayacak.

 

Terör saldırıları sonucu şehit düşen Aybüke ve Necmettin Öğretmen ile Eren Bülbül'ün isimlerini taşıyan karakterlerin sürükleyici hikâyesi, bir kavram haritası ile çıkarılarak esere serpiştirilen Sivas'a özgü terim ve kelimelerle bütünleşiyor.

Aybüke Öğretmen'in yaz tatiline giren öğrencilerine verdiği ödevle başlayan hikâyede öğrencilerin Sivas'taki başlıca tarihi eserlere, dörtlükler halinde yazılan şifreleri çözerek bir sandığa ulaşmaları isteniyor.

Kitabın yayına hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, bu eser ile öğrencilerin Sivas'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıması ve yaşadıkları şehre dair bilgi sahibi olmalarının amaçlandığını söyledi.

Savaşçı; "Kitapta sadece Sivas'a özgü değil, ülkemizin ve milletimizin ortak değerleri de işlenmeye özen gösterilmiştir. Eserimizde, aziz şehitlerimiz Aybüke ve Necmettin Öğretmen ile Eren Bülbül'e de yer verilip; hatıraları, öğrencilerimizin zihinlerinde yaşatılmak istenmiştir.

Eserdeki olay kurgusunda, şehrimizin mahalle kültürüne, yemeklerine, düğün ve bayram kültürüne de yer yer değinilmiştir. Kitapta; dürüstlük, vatanseverlik, dostluk, işbirliği, yarışma ahlâkı gibi değerler de öğrencilerimize verilmek istenen kazanımlar arasındadır." İfadelerini kullandı.

"YENİ ESERLER KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, yeni eserleri öğrencilerle buluşturmaya devam edeceklerini belirten Savaşçı, daha önce iki ayrı eserin daha öğrencilerin istifadesine sunulduğunu söyledi.

Savaşçı; "İlk olarak; Fatih'in Günlüğü/Benim Günlüğüm" eserini yayına hazırlayarak öğrencilerle buluşturmuştuk. Daha sonra ise Sivas Valiliği himayesinde müdürlüğümüzce hayata geçirilen "2023'e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi" kapsamında düzenlenen "Yazan Gençlik Ecdadının İzinde" hikâye yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin eserlerinin bir araya getirildiği; "Yazan Gençlik Ecdadının İzinde Çanakkale Hikâyeleri" kitabını hazırladık. Şimdi de "Sultan Şehrin Şifreleri" eseri ile öğrencilerimizin tarihi ve kültürel değerlerini özümsemelerinin yanı sıra yaşadıkları şehri tanımalarına imkan tanıyacak bir eser hazırladık. İnşallah, bundan sonraki süreçte de Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü Yayınları'na yeni eserler eklemeye devam edeceğiz. Ben, bizlere yaptığımız her çalışmada büyük destek veren ve önümüzü açan Sayın Valimiz Salih Ayhan'a ve bu eserlerin hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." Dedi.

18-12-202018-12-202018-12-202018-12-202018-12-202018-12-202018-12-202018-12-2020 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.