SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Sivas’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Sivas’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen program Atatürk Anıtında düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törene Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

KUTLAMA PROGRAMI AKM’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesince hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın telgrafı okundu. Daha sonra emekli öğretmen Metin Yıldırım emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptı.

Yıldırım’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, sözlerine tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başladı.

“Bizler cahilin değil, cehaletin düşmanıyız” diyen Altınsoy; “Gelişmenin ve ilerlemenin önündeki en büyük engelin cehalet olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizler milli eğitim davamızın yılmaz, yorulmaz bekçileriyiz. Bizler; cahilin değil cehaletin düşmanı, İlim ve irfan ordusunun rütbesi, eğitimin temel taşı, çocukların can yoldaşı, bilimin sunucusu, mukaddes adına tüm değerlerin koruyucusu, peygamber mesleğini icra eden bir meslek gurubundanız. Büyük düşünür Sokrates; ‘Dünyada her şeye değer biçilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez’ diyerek mesleğimizle ilgili önemi vurgulamıştır.

Değerli meslektaşlarım; hayat paylaşıldığı zaman güzeldir. Öğretmen de hayatını öğrencileriyle ve toplumla paylaştığı için yaşamını güzelleştirir. Hayatımızın esas gayesinin insan yetiştirmek, gönüller fethetmek olduğunu; kalbine giremediğimiz öğrencinin beynine asla giremeyeceğimizi, öğretmenliğin maddi kazançtan daha ziyade manevi bir kazanç olduğunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamamız gerekir. Şunu da unutmamalıyız ki yetiştireceğiniz nesiller 5-10 sene sonra sizlerin de evlatlarını yetiştirecekler. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de ‘öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ diyerek mesleğimizin önemini vurgulamıştır.

Özellikle 15 Temmuz gibi bir süreci yaşadıktan sonra öğretmenlerin üzerindeki yükün daha da ağır olduğunu, çocuklarımıza bu ülkenin nasıl kazanıldığı, nasıl bu hale geldiği ve nasıl korunması gerektiği ile ilgili gerekeli bilinci kazandırmamız gerekir diye düşünüyorum. Edebiyatımızın önemli isimlerinden meslektaşımız Nurettin Topçu’nun ‘kırk yıl öğretmenlik yaptım ve kırk yıl boyunca her sınıfa girdiğimde bir mabede girer gibi saygı ile girdim’ anlayışı ve şuurunu yine bizim yaşamamız ve yaşatmamız gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Altınsoy’un ardından Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Başkan Aydın, “Umut ediyoruz ki sizlerin katkılarıyla, sizlerin sayesinde, sizlerin yetiştirdiği öğrencilerle bu ülke çok daha iyi yerlere gelecektir. Öğretmenlik, bir anneye, babaya benzetilebilir. Çünkü her ana-baba evladına karşılıksız verendir. Ama beklentisi olur… Beklentisi; hiçbir zaman nefsi ve şahsi olmaz. Onun sağlığı, mutluluğu, başarısı her zaman anne ve baba için bir gurur ve onur kaynağıdır. İşte öğretmenlik de böyle bir şeydir” ifadelerini kullandı.

Sivas Valisi Davut Gül, ise konuşmasında Türkiye’nin eğitim ve eğitim yatırımları olarak geçmişe oranla çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Bu gelişmelerden Sivas’ın da en iyi şekilde payını aldığını belirten Vali Gül, kentte gerçekleştirilen, devam eden ve planlanan eğitim yatırımlarının toplam değerinin 400 milyon lira olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin doğal kaynaklar bakımında gerisinde olduğu birçok ülkeyi, bütçede eğitime ayrılan pay olarak geride bıraktığını belirten Vali Gül, ülkenin kalkınması ve gelişmesi noktasındaki en önemli kaynağın insan kaynağı olduğunu, bu insan kaynağını ise öğretmenlerin yetiştirdiğine vurgu yaptı.

Vali Gül, şu şekilde konuştu:

“15 Temmuz darbe girişiminin amacına ulaşamamasının sebebi eğitimdir. Sizin yetiştirdiğiniz, bu eğitim sisteminin yetiştirdiği çocuklar bu darbeyi engellediler. Bu ülkeyi uçurumdan aldılar. Tabi buradan ders çıkarmamız lazım. Bütün öğrencileri kendi çocuğumuz gibi bilip bunları illegal örgütlülerin, art niyetli gurupların eline geçmemesi için devlet olarak, kamu görevlileri, öğretmenler olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmamız lazım.

Hepimizin okuduğu şartları biliyoruz. Hangi şartlarda kitap bulduk bulamadık, hangi şartlarda okullarımız ısındı ısınmadı, hangi şartlarda okula gittik gidemedik, yurt-pansiyon bulduk ya da bulamadık. Çok şükür şuan bizim standardı en düşük okulumuz bile geçmiş yıllardaki en iyi okuldan daha iyi. Bunu şuradan biliyoruz. Sivas Lisesi bizim en köklü lisemiz. Şuan Sivas Lisesi’nin fiziki şartları ortalamanın altında… Bu şu anlama geliyor; yeni yaptığımız okulların köy okulları dâhil, standardı o kadar yüksek ki, yeni okullarımızı eski okullarımızdan çok iyi bir yere getirmiş oluyoruz. Öğrenci başına düşen fiziki mekân, sınıf başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı eğitime yapılan yatırımı gösteriyor. Şuanda bütçemizin yüzde 5,5’ini eğitime harcıyoruz. Bu geçmiş yıllarda yüzde 1-1,5’ti. Milli Eğitim Bakanımız zaman zaman örnek veriyor. Biz de bu örneği vermekte fayda görüyoruz. 15 sene önce Gayri Safi Milli Hasılamız Hollanda’nın, İsviçre’nin, İsveç’in, Danimarka’nın gerisindeydi. Şuanda biz onları geçtik. Bizim herhangi bir doğal kaynağımız yok, olağanüstü bir gelir getirecek kaynağımız yok. Ama bizim kaynağımız insan kaynağımız. Eğitimsiz insan kaynağının da bir işe yaramayacağını herkes bilir. Demek ki öğretmenler olarak sizler iyi öğrenci yetiştirdiniz. Bunlar iş adamı, bürokrat, siyasetçi, iyi işçi, iyi ara elaman oldu ve hep birlikte Türkiye’nin geldiği noktada geçmişten daha iyiyiz. Sivas Nasıl? Sivas Milli Eğitim Bakanımızın da gayretleri ile eğitim yatırımlarında tarihi bir dönemi yaşıyor. 2017 yılı içerisinde tamamlanan, devam eden ve planlanan yatırımımız 400 milyon liranın üzerinde. Bunun 235 milyon liralık kısmı şuan devam ediyor. Sivas’ta fiziki mekân anlamında ihtiyaç var ise öğrenci varsa ne yapılması gerekiyorsa hepsini yapabilecek duruma geldik. Burada Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın Sivas’a verdiği önem çok önemli. Ben bu vesile ile hem onlara teşekkür ediyorum hem de tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Vali Gül, konuşmasının ardından emekli öğretmen Metin Yıldırım ve ilimizde görev yapan engelli öğretmenler; Sezer Kızkapan, Selman Devecioğlu ve Hayri Yılmaz’a görevleri esnasında gösterdikleri gayret ve özverili çalışmalarından dolayı plaket takdim etti.

 

Plaket takdiminin ardından Kılavuz İMKB Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Şehide Şimşek, aday öğretmenler adına kısa bir konuşma yaptı. Program, Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile sona erdi.

24-11-201724-11-2017

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.