SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivaslı hayırsever iş adamı Lütfi Abay´ın destekleri ile Kılavuz Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Lütfi Abay Ortaokulu için açılış töreni düzenlendi.

Sivaslı hayırsever iş adamı Lütfi Abay´ın destekleri ile Kılavuz Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Lütfi Abay Ortaokulu için açılış töreni düzenlendi.

Sivaslı hayırsever iş adamı Lütfi Abay´ın destekleri ile Kılavuz Mahallesi’nde inşa edilen 24 derslikli Lütfi Abay Ortaokulu için açılış töreni düzenlendi. Okul bahçesinde gerçekleştirilen törene Sivas Valisi Davut Gül ve eşi Gülden Gül, Hayırsever İş Adamı Lütfi Abay ve ailesi, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, il protokolü, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda Kazım Karabekir Paşa Ortaokulu halk oyunları ekibi gösteri sundu. Halkoyunları gösterisinin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas’ta eğitim son 2 yılda eğitim yatırımlarının 30 kattan fazla arttığını belirterek, bu yatırımlara katkı sağlayan tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımızın önümüze koyduğu hedefler var. Bu hedefler önümüzdeki yıldan itibaren tekli eğitime geçmek ve 30 kişilik sınıflarda eğitim yapmak. Bu nedenle de tüm Türkiye’de olduğu Sivas’ımızda da çok önemli eğitim yatırımlarına imza atılıyor. İşte bugün burada görmüş olduğunuz okul, hayırsever iş adamımız Lütfi Abay’ın da katkılarıyla 1 yıl gibi bir sürede tamamlanarak hizmete açılmıştır. Son 1,5 yılda ilimizde eğitim yatırımları 30 milyondan 450 milyon liraya çıkmış, önümüzdeki aylarda yapılacak ihalelerle toplam eğitim yatırımlarımız 519 milyon liraya ulaşacak. Bu şu anlama geliyor; son 1,5-2 yılda Sivas’taki eğitim yatırımları 30 kattan daha fazla artmıştır. Dolayısıyla bu eğitim yatırımlarına katkıda bulunan tüm hayırseverlerimizi kutluyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Planlanan ve programa alınan eğitim yatırımları çok kısa sürede faaliyete geçiriliyor. Bu çok önemli bir gayret ve çalışmanın ürünüdür. Dolayısıyla ben emeği geçen herkese, özellikle hayırseverimiz Lütfi Abay ve ailesine çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“BU OKULA RUH VERECEK OLAN ÖĞRETMENLERİMİZDİR”

Altınsoy’un ardından konuşan hayırsever iş adamı Lütfi Abay ise Sivas’ta her alanda güzel çalışmalar yapıldığını, eğitim alanında da önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini söyledi. Bu anlamda Sivas’a katkı sağlamaktan mutlu olduğunu belirten Abay, bu desteğin devam edeceğini söyledi. Abay, Sivas’a eğitim başta olmak üzere her alanda katkı sağlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da önemli bir şans olduğunun altını çizdi.

Lütfi Abay Ortaokulu’nun Sivas’a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Abay, öğretmen ve öğrencilere de önemli mesajlar verdi.

Abay, şu ifadeleri kullandı:

“Bu okul yapıldı her şeyi iyi ama onun ruhu yok. Ona ruh verecek olan sevgili öğretmenlerimizdir. Çocuklarımız önce aileleri içerisinde yetişirler, belirli bir yaşa geldikten sonra sizlere teslim edilirler. Onlar artık sizlerin yoğurarak şekillendireceğiniz bireyler olarak yetiştirilmeyi beklerler. Bizler sadece vesile olduk, sizler fikri hür, vicdanı hür vatanını, milletini seven nesiller yetiştiriniz. En büyük arzumuz, budur. Sevgili çocuklar sizler için çok güzel bir okul yapılmış onu iyi kullanın ve sizden sonra gelecek olan kardeşlerinize teslim aldığınız gibi teslim etmeyi ilke edinin.”

Sivas’a çocukları ve torunları ile birlikte geldiğini belirten Abay, en iyi yardımın eğitime yapılan yardım olduğunu belirterek, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“İnşallah benim çocuklarım ve torunlarım da bu tür faaliyetlerde bulunacaklardır. Onlar da örnek alsınlar diye, kendi istek ve arzularıyla hep birlikte geldik buraya. Bu beni çok mutlu etti. İnşallah, bu hayır işleri böyle devam eder. Yardımın en iyisi eğitime yapılandır. Çünkü eğitim cehaleti boğan, karanlığı aydınlığa kavuşturan bir unsurdur.”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise konuşmasında Sivas’a gönül veren ve desteğini esirgemeyen hayırsever iş adamı Lütfi Abay’a teşekkür etti.

Başkan Aydın; “Sivas tarihi bir şehir, önemli bir şehir… Kimisine göre bugün 5, kimisine göre 7 milyon insanı yetiştiren bir şehir. Bunların büyük bir kısmı bugün bedenen belki Sivas’tan ayrılmışlardır ama ruhen hala Sivas’ta olduklarını biliyoruz. Özellikle Lütfi Abay ağabeyimizin gönlünün, ruhunun her zaman Sivas ile beraber olduğunu biliyoruz. Sivas’a sadece sevgi olarak bağlı değil, var olan imkânlarını da aktardığını biliyoruz. Geçmişte İlkokulu Sivas’a kazandıran Lütfi Abay, bugün ortaokulu kazandırıyor, inşallah yarın da liseyi kazandıracak. Ben kendisine Sivas adına, burada eğitim alan yavrularımız adına eğitime sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

“SİVAS’IN NERESİNDE EĞİTİMLE İLGİLİ BİR İHTİYAÇ VARSA GİDERİLİYOR”

Sivas Valisi Davut Gül de konuşmasında hayırsever iş adamı Lütfi Abay ve ailesine teşekkür etti. Vali Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce ilkokul yaptınız, üniversitemize yurt yaptınız, Van’daki öğretmenevini yaptınız. Bu okulumuzun temelini attığımızda yeni bir protokol yaptık. Yan tarafa 24 derslikli lise yapıyoruz. ‘Liseyi yaparken inşallah anaokulunu yaparız’ dediniz. Bütün işiniz, hayır ve hasenatla ilgili. Bir kişinin başına gelebilecek en güzel şey, hayır yapabilme imkânı. Geçmişte okul yapmak zor şeydi. Bir şehirde 1-2 tane okul yapılabiliyordu. Sizin hayır yaptığınız yıllarda bu işlere giren sayısı da çok azdı. Çok şükür siz geçmiş yıllarda olduğu gibi aynı şekilde devam ediyorsunuz. Ülkemiz güçlendi, içimizden bir Milli Eğitim Bakanı çıktı ve Milli Eğitim Müdürümüzün de söylediği gibi 519 milyon liralık eğitim yatırımı yapılacak bir şehir haline geldik. İnşallah Sivas’ın neresinde eğitimle ilgili bir ihtiyaç varsa gideriliyor.

Bu sene 17 tane kapalı spor salonu yapıyoruz. Geçen sene 61 tane halı saha yapıldı. Şimdi şehir merkezine inşallah kapalı halı sahalardan 10 tane yapacağız. Ben bu okulun yapımına katkı sağlayan ve emeği geçen başta hayırseverimiz Lütfi Abay ve ailesine, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz ve ekibine, Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibine teşekkür ediyor, okulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Vali Gül ve Başkan Aydın, hayırsever iş adamı Lütfi Abay’a plaket takdim etti. Daha sonra il protokolünün katılımı ile Lütfi Abay Ortaokulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Vali Gül, Başkan Aydın, iş adamı Lütfi Abay, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve protokol üyeleri okul binasında incelemelerde bulundu. Vali Gül ve Abay bazı sınıfları da ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti.

14-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-2018

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.