SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas'ın Anadolu Masallarına Açılan Kapısı; "Sivas Anadolu Masal Evi" Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Katıldığı Törenle Hizmete Açıldı.

Sivas'ın Anadolu Masallarına Açılan Kapısı;

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İşbirliğinde Hayata Geçirilen Anadolu Masalları Projesi kapsamında Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce oluşturulan Sivas Anadolu Masal Evi, hizmete açıldı. Kullanım hakları Sivas Valiliğine ait olan Akdeğirmen Mahallesindeki tarihi Şükriye Özçalı konağında oluşturulan Masal Evi'nin açılışı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımı ile gerçekleştirildi. Bakan Selçuk'a Valimiz Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı da eşlik etti.

 

Açılış öncesinde Masal Evi ile ilgili Bakan Selçuk'a bilgi veren Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, "Bakanlığımızın Anadolu Masalları Projesi kapsamında 81 ilde Anadolu Masal Okulları kurulmasının ve bu okullar vasıtasıyla illerde öğretmenlere mahalli eğitim verilirken öğrenciler için masal anlatım etkinlikleri yapılması hedeflenmiştir. Bu çalışmalardan yola çıkılarak ilimizde de bir masal evi açılması için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kullanım hakları Sivas Valiliği'ne ait olan tarihi Şükriye Özçalı Konağı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze tahsis edilerek Masal Evi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştır. Tarihi dokusu ile Anadolu masalları konseptine uygun olan konağımızda 2 masal odası, 1 drama etkinlikleri alanı, 1 tasarım ve el sanatları atölyesi, 1 dokuma atölyesi ve 1 seramik atölyesi bulunmaktadır. Her yaş grubunda hizmet verecek şekilde kurgulanan masal evinde ayrıca çatı katı; okuma, kitap tahlilleri ve yazarlık atölyesi gibi çalışmalar için kütüphane ve okuma alanına dönüştürülmüştür. Bahçesi geleneksel çocuk oyunları ve farklı etkinliklere uygun olan konağımızda yaz aylarında çeşitli temalarda masal etkinlikleri ve geceleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Sivas Masal Evi oluşturulan randevu istemi üzerinden öğrencilerimize gruplar halinde hizmet verecektir." İfadelerini kullandı.

Savaşçı'nın ardından Sivas'a kazandırılan Masal Evi'nin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valimiz Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci ve Savaşçı ile birlikte açılış kurdelesini keserek hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Bakan Selçuk açılışın ardından beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Masal Evini gezerek incelemelerde bulundu. Bir süre öğrencilerin eğitim etkinliklerine de eşlik eden Bakan Selçuk, Masal Evinden ayrılırken, kendisine sevgi gösterisinde bulunan Ülkü İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileriyle de bir araya geldi. Selçuk, öğretmen ve öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

05-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-2021 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.