SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sivas Belediyesi, Sıfır Atık Projesi Kapsamında Okullara Atık Kutusu Dağıttı. Öğrenciler Proje Kapsamında Çevre Bilinci Kazanırken Geri Dönüşüme de Katkı Sağlayacak.

Sivas Belediyesi, Sıfır Atık Projesi Kapsamında Okullara Atık Kutusu Dağıttı. Öğrenciler Proje Kapsamında Çevre Bilinci Kazanırken Geri Dönüşüme de Katkı Sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında Sivas Belediyesi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde okullara atık kutusu dağıtıldı. Bu kapsamda Hale Harun Kütükde İlkokulunda program düzenlendi.

 

Okul bahçesinde gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Başkan Yardımcıları Kayhan Işık ve Ahmet Duman, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program öncesinde haftanın ilk günü olması nedeniyle bayrak töreni düzenlendi. Bilgin ve Savaşçı, okul bahçesinde düzenlenen törende öğrencilerle birlikte İstiklal Marşı'nı okudu. Bayrak töreninin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, çevreyi koruma ve geri dönüşüm konusunda gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Sivas Belediyesi ile her alanda olduğu gibi çevre temizliği ve geri dönüşüm konusunda işbirliği içerisinde önemli çalışmalara imza atıldığını belirten Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:
"Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü olarak doğayı koruma ve geri dönüşüme katkı sunma görevini layıkıyla yetine getirmek için pek çok çalışma yürütmekteyiz.  Bu kapsamda ilimiz genelindeki tüm okul ve kurumlarımız 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Entegre Çevre Bilgi Sistemine' dahil edilmiştir. Ayrıca  'Atık Yönetim Talimatnamesi' hazırlanarak okul ve kurumlarımızda uygulamaya konmuştur. Yapılan bu çalışma ile kısa sürede Sıfır Atık Sistemine dâhil olan okullarımızdan 200 tonun üzerinde kağıt ve 0.21 ton plastik malzemenin geri dönüşümünü sağlamış, yüzlerce ağacın kesilmesi ve atmosfere zararlı sera gazı salınımı daha aza indirilmiştir önlenmiştir.

Bu çalışmaların yürütülmesinde bizlerin en büyük destekçisi Sivas Belediyemizdir. İlimizde öğretmen odalarının yenilenmesinden geçlerimizin milli ve manevi değerlerle donatılmasına, uzaktan eğitime katkı için tablet dağıtımından okula bahçelerimizin düzenlenmesine kadar pek çok alanda bizlerin her daim yanında olan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ve Sivas Belediyemiz; geri dönüşüm süreçlerinde de her zaman bizlere destek sunmaktadır. Bu kapsamda Sivas Belediyesi ile Müdürlüğümüz arasında yapılan işbirliği çerçevesinde il merkezindeki okullarımıza  "Atık Kumbarası" dağıtımı yapılmıştır. Yine Belediyeniz tarafından Müdürlüğümüze teslim edilecek olan 75 adet "Atık Yağ Kumbarasının" dağıtımı da başta pansiyonlu okullarımız olmak üzere hafta içi yapılacaktır. Böylece velilerimizin evlerinde ortaya çıkan atık yağlar, ülke ekonomimize fayda sağlayacaktır.

Sevgili çocuklar; yapılan tüm bu çalışmalar, sizlerin daha iyi bir dünyada yaşayabilmesi içindir. Sizler doğayı koruyarak, geri dönüşüme katkı sunarak, atıkları ayrıştırarak herkese örnek olacaksınız. Geri dönüşüm ve çevreyi koruma konusunda ailenizi de bilgilendireceksiniz. Bu konuda hepinizin bugün bizlere, öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza ve en önemlisi de kendinize söz vermenizi özellikle istiyorum."

"ÇÖPE ATTIĞIMIZ HER ŞEYİ EKONOMİYE KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise daha yaşanılır bir dünya için geri dönüşümün çok önemli bir süreç olduğuna dikkat çekti. Sivas Belediyesi olarak bu konuda çok önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Bilgin, "Bugün de Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kullandığımız, çöpe attığımız her şeyi tekrar ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz." Dedi.

Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

"Geri dönüşüme kazandırmak adına Sivas Belediyesi olarak bu çalışmayı kararlı bir şekilde uyguluyoruz. Sizlerin de deştiğiyle atık kağıttan plastiğe, bitkkisel yağ, pil, elektronik eşşa, araç lastiği gibi bir çok farklı alanda geri dönüşüm yaparak hem çevremizi kirletmiyoruz hem de ekonomimize kazanç sağlıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından sıfır atık belgesi alan nadir illerden birisiyiz. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte başlattığımız bu çalışma kapsamında ise 600 adet geri dönüşüm kutusunu okullarımıza dağıtarak sizlerin de desteğiyle farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.  Kağıt, cam ve plastik atıkları geri dönüşüm kutusuna atarak hem ekonomiye katkı sağlayacağız. Hem de çevremizi koruyacağız."

Bilgin ve Savaşçı, konuşmaların ardından sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere çeşitli hediyeler takdim eden Bilgin ve Savaşçı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla okulda görev yapan kadın öğretmen ve personele de çiçek takdim etti.

08-03-2021

08-03-202108-03-202108-03-202108-03-202108-03-202108-03-202108-03-202108-03-202108-03-2021

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.