SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul-Sektör İşbirliği değerlendirme toplantısı yapıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul-Sektör İşbirliği değerlendirme toplantısı yapıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Okul-Sektör İşbirliği değerlendirme toplantısı yapıldı.

Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Dursun Yıldırım, Şube Müdürümüz Malik Erdoğan ile meslek odası ve sektör temsilcileri katıldı.

Mesleki ve Teknik Eğitim alanında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarının masaya yatırıldığı toplantıda. Sektör temsilcileri ve öğretmenlerin,  görüş öneri ve talepleri değerlendirildi. Programda, konuklara öğrencilerin meslek atölyelerinde hazırladığı Sivas mutfağından ikramlar sunuldu.

Toplantının açış konuşmasını Okul Müdürü Hatice Gün yaptı. Daha sonra konuşan Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, “Okul Müdürlüğümüz bünyesinde aktif olan 8 alan ve bu alanlarda okuyan 147 son sınıf öğrencimizin beceri eğitimlerini yaptıkları sektör temsilcileri olarak sizlerle bir araya geldik. Bu programın asıl amacı ilimiz merkezindeki meslek liselerimizin son sınıfında beceri eğitimi yapmakta olan öğrencilerimizin işletmelerde karşılaşabilecekleri sıkıntıları, beklentileri ve bir sonraki yıl yapılacak çalışmaları planlamaktır. Katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Erdoğan’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise mesleki ve teknik eğitim alanında sektör işbirliğinin önemine dikkat çekti. Öğrencilerin sağlanan işbirliği ile birlikte kendi alanlarında mesleki beceri kazanarak, daha donanımlı hale geldiğini belirten Altınsoy, bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli çalışmalara imza attığını da belirtti.

Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımız son zamanlarda birçok alanda olduğu gibi Mesleki ve Teknik Eğitim alanında da güzel gelişmelere imza atıyor. Bu manada sektörün gelişmesi için hem çeşitli yarışmalar yapıyor hem de sektörün sorunlarına çözüm üretilmesi için çeşitli toplantılar düzenliyor. Bu toplantılardan bir tanesini de burada gerçekleştiriyoruz. Toplantımızda sizden gelecek talepleri not alarak olabilecek şeyler varsa düzeltmeyi hedefliyoruz.

Çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Bizim sizden istediğimiz bu çocuklarımıza kendi çocuklarınız gibi sahip çıkmanız. Her şey kâğıtla kitapla olmuyor. Esnaflığın, kâğıdı kitabı yok. Bazı şeyler tecrübeyle oluyor. Bu çocuklarımızın göremediği, okulda öğretmenlerimizin söyleyemediği ama uygulamada olabilecek bazı şeyleri sizler vasıtasıyla kazanmalarını hedefliyoruz. Bizler öğrencilerimizin meslek alanlarında daha gelişmiş olarak hayata hazırlanmalarını sağlayacağınızdan eminiz.”

Daha sonra konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mesleki ve Teknik Eğitime verdiği önem sayesinde bu alanda önemli gelişmeler yaşandığını söyledi. Bu vesile ile bu tür toplantıların düzenlendiğini belirten Yıldızhan, sektör temsilcilerinin görüş talep ve önerilerini dinledi.

Toplantıda görüşlerini dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal ise mesleki ve teknik eğitim alanında yaşanan gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bu kapsamda Ahiliğin meslek liselerinde ders olarak verilmesi gerektiğinin altını çizen Köksal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bu yönde bir çalışması olduğunu bildiklerini söyledi.

Köksal, “Sayın bakanımız mesleki eğitime çok önem veriyor. Bu konuda önemli çalışmaları da var. İnşallah bu çalışmaların olumlu sonuçları olacağını düşünüyorum. Burada ailelerimize de büyük görev düşüyor. Çocuklarını mutlaka mesleki eğitime yönlendirsinler. Çünkü çırak, kalfa, usta bulamıyoruz. Çünkü çocuk, 18 yaşına kadar okula gidiyor, üniversiteye hazırlanıyor. Üniversite imtihanını kazanamadığı zaman da boşlukta kalıyor. 18 yaşından sonra da bir şey öğretebilmek pek mümkün değil. O nedenle mesleki eğitim ve bu kapsamda gerçekleştirilen okul-sektör işbirliği çok önemli.” Dedi.

 

Köksal’ın konuşmasının ardından Vali Yardımcıları Zihni Yıldızhan ve Yeliz Yıldızhan ile Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, sektör temsilcileri ile sohbet etti.

06-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.