SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı; "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi, Meslek Liselerimizde Kalite ve Motivasyonu Artırıyor" Dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı;

Milli Eğitim Bakanlığınca Başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında Sivas'ta 11 okulun fiziki ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmalar yapılırken, öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilere yönelik de önemli çalışmalar yürütülüyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime yönelik çok önemli çalışmalar yürüttüğünü, buna paralel olarak meslek liselerindeki kalite ve üretim potansiyelinin her geçen gün arttığını belirten Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, "Özellikle pandemi sürecinde meslek liselerimiz çok önemli bir misyon üstlendi. Maske, dezenfektan, kolonya, temizlik malzemesi gibi bu süreçte büyük önem taşıyan ürünlerin üretimi ile salgınla mücadeleye büyük katkı sağlandı. Gerek öğretmenlerimiz, gerekse öğrencilerimiz kendilerine sağlanan destek ve duyulan güveni boşa çıkarmayarak imkân verildiğinde neler yapabileceklerini göstermiş oldular. Meslek liselerimizde yakaladığımız bu motivasyonla birlikte her geçen gün ürün çeşitliliğimizi ve üretim kapasitemizi artıyoruz. Öğrencilerimiz hem üretiyor, hem de kazanç elde ediyorlar. Yakalanan bu motivasyon, meslek liselerimizin tercih edilme oranlarını da artırmış durumda" dedi.

"1000 OKUL PROJESİ, SADECE ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VE İDARECİLERİ DEĞİL, VELİLERİ DE KAPSIYOR"

Milli Eğitim Bakanlığınca Başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesine Sivas'tan 11 okulun dahil edildiğini belirten Savaşçı, okullarda yürütülen çalışmalara değindi.

Savaşçı; "İl merkezinde 6, ilçelerimiz de ise 5 okul olmak üzere 11 okulumuz projeye dahil edilmiştir. Proje üç aşamada ilerlemektedir. İlk aşamada okullarımızın fiziki ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda 5 okulumuza Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) kurulmuştur. Ayrıca okullarımızda bulunan kütüphanelerin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi için her okulumuza bakanlığımız tarafından ödenek gönderilmiş ve bu kapsamda gereken çalışmalar yapılmıştır. Yine 2 okulumuza fen laboratuvarı kurulması için ödenek gönderilmiş, çalışmalara başlanılmıştır.

İkinci aşamada ise okullarımızda bulunan yönetici ve öğretmenlerimizin kişisel gelişimlerine yönelik çevrimiçi eğitimler verilmiş, belirli bir takvim içerisinde de verilmeye devam etmektedir.

Diğer bir aşama ise öğrenci ve velilere yönelik çalışmalardır. Bu kapsamda 11. ve 12. Sınıf öğrencilerimizin üniversite sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak için bakanlığımız tarafından hazırlık kitapları gönderilmiştir. 1000 Okul Güzel Sanatlar Liselileri İle Buluşuyor projesi kapsamında 104 gönüllü öğrencimize Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisemizin 12. Sınıf öğrencileri tarafından çevrimiçi müzik ve resim dersi verilmektedir. Nisan ayı sonuna kadar devam edecek bu eğitim sonunda öğrencilerimiz düzenlenecek yarışmaya katılacak ve eserleri sergilenecektir.

Proje kapsamında öğrenci, öğretmen ve idarecilerin yanı sıra velilerimize yönelik de kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda; sınıf rehber öğretmenlerimiz tarafından velilerimize ulaşılarak hayat boyu öğrenme kapsamında halk eğitim merkezimiz tarafından açılacak kurslara katılımları sağlanmıştır. Yine velilerimizin açık ortaokul ve açık liseye katılımları konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır." İfadelerini kullandı.

"MESLEK LİSELERİMİZ ÜRÜN YELPAZESİNİ HER GEÇEN GÜN GENİŞLETİYOR"

Meslek Liselerine verilen önem ve sağlanan imkânlarla, öğretmen ve öğrencilerin üretime yönelik motivasyonunun arttığına bir kez daha vurgu yapan Savaşçı, okullarda üretilen ürünlere her geçen gün bir yenisinin eklendiğini belirtti.

Savaşçı;  "1000 okul kapsamında bulunan okullarımızda döner sermaye çalışmalarına hız verdik. İlimize kazandırılan en büyük ve kapsamlı eğitim kurumlarından Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, ürün geliştirme ve üretim alanında önemli çalışmalar yürütüyor.

36 dönüm arazi üzerine inşa edilen okulumuz, 480 kişilik konferans salonu, merkezi yemekhane, spor salonu ve 5 bağımsız atölye binası ile adeta bir eğitim ve üretim kompleksi hüviyetinde. Okulumuzun kimya bölümünde kolonya, temizlik malzemesi ve dezenfektan üretimi, mobilya bölümünde ise öğrenci masa ve sırası ile öğretmen odası mobilyalarının üretimi yapılmaktadır. Yine pandemi sürecinde öğretmen ve öğrencileriyle seferber olan Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde maske üretimi devam etmektedir. Ayrıca Sultanşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz; Çikolis markası ile yeni bir ürün ve marka geliştirmiş, bu ürünün patentini alarak çikolata üretimine başlamıştır. Ayrıca okulumuzda Sivas yöresine özgü ekşili ekmek üretimine de başlanmıştır. 2020 yılında döner sermaye ciromuz il bazında 3 milyon 2oo bin lira olmuştur. Her yıl bu ciromuzu artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz." Şeklinde konuştu.

30-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-202130-03-2021 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.