SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Rehberim Öğretmenim Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse, lise öğrencileri ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Rehberim Öğretmenim Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse, lise öğrencileri ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Rehberim Öğretmenim Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse, lise öğrencileri ile bir araya geldi. Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen “Lider Genç” temalı konferansa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Müdür Yardımcılarımız Birol Elmacıoğlu, Dursun Yıldırım ve Halil Kurt ile Şube Müdürümüz Mehmet Başçil katıldı.

Programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı.  Altınsoy; “Ben sizlerden ümitliyim. Sizlerin gelecekte Sivas’ımıza, ülkemize çok önemli hizmetler yapacağınızı, çok önemli yerlere geleceğinizi ümit ediyorum. O nedenle, başlatmış olduğumuz bu projeyi yakından takip ediyorum. Buradaki hedef; Sizlerin ufkunu açmak… Ülkemizin 20-30 sene sonrasına sizler hitap edeceksiniz. Öğretmen, vali, bakan, başbakan,  cumhurbaşkanı olacaksınız inşallah. Ama ülkemizin içinde bulunduğu şartları, bugünlere kolay gelmediğimizi iyi anlamanız, bilmeniz lazım.” Dedi.

“100 YIL SONRASINI DÜŞÜNEREK SİZLERİ YETİŞTİRMEK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Türkiye’nin yüzlerce yıldır olduğu gibi bundan sonra da hedefte olacağını belirten Altınsoy, millet olarak gelecekte karşılaşılacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“100 sene, 500 sene önce ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar ne ise bugün de adı farklı ama aynı oyunlar devam ediyor. Çanakkale harbinde ‘kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela’ denen milletler şimdi PKK, FETO, DEAŞ adı altında yine üzerimize geliyorlar. O nedenle bu memleket üzerinde oyun bitmez. Biz, sizin yaşlarınızda iken de sağcı-solcu meselesi vardı. Sonra Türk-Kürt, Alevi-Sünni meselesi başladı. Hiçbir zaman bizim ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bitmeyeceği için bizim de ona karşı mutlaka hazırlıklı olmamız, tedbirler almamız ve kadro yetiştirmemiz lazım. Meşhur ifade ile ‘1 yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir…’ işte biz 100 yıl sonrasını düşünerek sizleri yetiştirmek için gayret ediyoruz. O nedenle sizlerin de bunun bilinç ve şuurunda olmanızı istiyoruz. Bugün de Prof. Dr. Kadir Özköse hocamız rehberlik etme anlamında sizinle güzel paylaşımlarda bulunacak. Hocamıza, yoğun programına rağmen bizleri kırmayarak programımıza katıldıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“EN BÜYÜK YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Altınsoy’un konuşmasının ardından öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Kadir Özköse, öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Projede emeği geçenlere teşekkür ederek ‘Lider Genç’te bulunması gereken özellikleri sıralayan Özköse, şu ifadeleri kullandı:

“Böylesine özel ve güzide bir toplulukla bir arada olmak da benim için şereflerin en güzeli. Bu milletin, ümmetin geleceği sizlersiniz. İnsanlığın, medarı iftiharı sizlersiniz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen bir geleneğin mensuplarıyız. İnsana yapılan yatırımın ne denli büyük olduğunu ifade etmek istiyorum; ‘dünyada en güzel duygu sevgidir. Dünyada en gerçek olgu ölümdür ve dünyada en gerçek olguya kadar yapılacak olan en ulvi görev; öğrenmek, öğretmek, öğrenmektir…’ Mevlana; ‘bildiğiniz kadar güçlüsünüz’ diyor. Bilgi ile insan, gerçeği elde eder, geleceğe yönelmiş olur. Peki, nasıl bir insan yetiştireceğiz? Kendi gerçekliğinin farkında olan, dünyasını da ahiretini de kurtarabilen, kendini de rabbini de bilebilen, topluma kendini adayabilen, tarihinden, kültüründen, medeniyetinden beslenebilen, kendisi ile barışık olabilen, kendi gerçekliğini, sevdasını, kendi yüreğindeki güzelliği başkasına sunabilen, paylaşabilen, sevgiyi, bilgiyi, güzel ahlakı büyütebilen, erdemi büyüten bir insan…

Konferansımızın başlığı Lider Gençlik… Kimdir genç? İdeali olan, derdi olan, hayat maratonunda koşuya tabi olan, kırmızı elmayı yakalayabilendir. Hepimizin kırmızı elması İslam Kültüründe Rıza-i Bari’dir. Kelimetullah’tır. Allah’ın şanına, rızasına, sevgisine, Allah’ın ‘kulum’ diye hitap etmesine imkân sağlayacak bir kalite, kıvam, estetik kazanmaktır.

Arkadaşlar yarın büyüyecek, belirli makamlara geleceğiz. Biz, Milletimizin safında mıyız, milletimize ihanet edenlerin safında mıyız? Biz, devletimizi ikame etmenin derdinde miyiz?  Devletimizin gizli sırlarını bir takım yabancı odaklara servis eden konumunda mı olacağız? Yarın biz, kendi rahatımızı, keyfimizi ve varlığımızı sağlamak için mi çalışacağız, yoksa millet için, yetişmiş güçlü bir değer için mi çalışacağız? Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Yani vicdanımızın sesini çok iyi dinlememiz, sağlam karakterli, dürüst, duyarlı bir insan olma zorunluluğumuz var.” İfadelerini kullandı.

Özköse daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

Konferansın sonunda Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Birol Elmacıoğlu Özköse’ye Sivas hatırası bakır işlemeli duvar saati hediye etti.

22-12-2017

22-12-201722-12-201722-12-201722-12-201722-12-201722-12-201722-12-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.