SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen “Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi”nin bu yılki ilk programı Selçuk Anadolu Lisesi´nde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen “Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi”nin bu yılki ilk programı Selçuk Anadolu Lisesi´nde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilen “Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi” bu yıl da devam ediyor. Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar ve Halk Oyunları Derneği SİFAHOD ile imzalanan protokol kapsamında yürütülen projenin 2017-2018 eğitim-öğretim yılı açılış programı Selçuk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Programa, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç, Belediye Başkan Danışmanı Hamdi Dilmen, SİFAHOD Başkanı Ahmet Ayık, proje sponsoru Özel Sivas Final Temel Lisesi Müdürü Celal Kaya, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Dursun Yıldırım, Şube Müdürümüz Mesnet Aras, âşıklar, şairler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program SİFAHOD Başkanı Ahmet Ayık’ın selamlama konuşması ile başladı. Ayık, konuşmasında projenin hayata geçirilmesi ve uygulanmasını sağlayan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve ekibine teşekkür etti. Ayık, “Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol kapsamında Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi’nin startını burada veriyoruz. Dernek üyelerimizle sizlere canlı olarak âşıklık geleneği, Türk Halk Müziğimizden ve şairlerimizden örnekler sunacağız. Kültürümüz paha biçilmez mirasımızdır. Kültür, bizi biz yapan değerlerdir. Bu topraklarda yaşayan herkesin kültürünü sahiplenmesi gerekir.” Dedi.

Ayık’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, ise projenin önemine değindi.

Gelecek nesillerin kendi kültürünü tanıyarak yetişmesini sağlamak amacıyla bu projenin uygulandığını belirten Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Yaşayan Halk Edebiyatı Projemizi geçen yıl yaptık. Âşıklarımız büyük bir özveri ile en az 15 okulumuzu gezdiler ve okullarımızda âşıklık geleneğimizle ilgili çalışmalar yaptılar. Bu proje ile Türk Dili ve Edebiyatı dersimizin içerisinde yer alan halk edebiyatı konularını yaşayarak öğrenmenizi sağlamak. Öğrencilerimiz, bu dersi işlerken bir âşık, bağlama nedir, koşma, atışma nedir görmeden mezun oluyorlar. Oysa Sivas, âşıklık geleneğinin olduğu kadim bir şehir… Sivas’ın ne tarafına bakarsanız âşıklar, şairler, ozanlar çıkıyor. İşte Aşık İsmeti, diğer aşıklarımız, şairlerimiz canlı birer örnek olarak buradalar. Ruhsati Baba’nın Aşık Veysel’in, Pir Sultan Abdal’ın memleketindeyiz. Buradaki çocuklarımız bu kültürden habersiz büyürlerse eksiklik olur diye bu projeyi başlattık. Geçen sene bu projeyi uyguladık bu sene de hem aşıklar derneğimiz, hem okullarımız hem de biz devam ettirmek istedik. İlk programı da Selçuk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriyoruz.

15-20 sene sonra Türkiye’yi bu çocuklarımız yönetecekler. İşte bu çocuklarımız bizim kültürümüzden, geleneğimizden kopmasınlar istiyoruz. Daha önce de söyledim; türkü dinlemek Türk’ü dinlemektir. Türkü dinlemek ülkeyi dinlemektir, memleketin derdiyle dertlenmek, hemhal olmaktır. Biz, ülkemizin derdinden uzak kalamayız. Çünkü ülkemizin başında çok oyunlar var. Ülkemizin başına çorap örmek isteyenler var. Mehmet Akif Ersoy’un deyimi ile kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela’ dedikleri yedi düvel Çanakkale’de geldiler, bizim ülkemizi işgal etmeye çalıştılar. Ama hamdolsun, devletimizin milletimizin fedakârlığıyla düşmanı püskürttük. 100 sene sonra değişen bir şey yok. Bugün de adı PKK, FETÖ, DEAŞ… Fark eden bir şey yok. Aynı şekilde yine ülkemize dört koldan saldırıyorlar. Allah’tan ki yine ülkemizde tıpkı Kurtuluş savaşında olduğu gibi bilinçli ve şuurlu idareciler var ve gereken tedbirleri alıyorlar. Biz de okullarda aynı mücadeleyi yapıyoruz. Biz de öğretmenlerimizle beraber aynı mücadeleyi sürdürüyor, vatan savunmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ülkeler kılıçla fethedilir ama kalemle ayakta durur.” Dedi.

Konuşmaların ardından Sivaslı Şair Âşık İsmeti bir şiir okudu ve öğrencilere hitap etti. İsmeti, “Bu ülkenin sizlere ihtiyacı var. Sizlerin derslerinizdeki başarılarınız bizlere gurur veriyor. Her biriniz benim torunlarımsınız. Sizin yeriniz benim gönlümdür. Okuyacağım şiirler sizlere armağanımdır. Siz siz olun, çalışmaktan, gayret göstermekten geri durmayın. Ülkemizin geleceği sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

İsmeti’nin ardından Aşık Erkani ve Aşık Eroğlu sahne aldı. Erkani ve Eroğlu, atışmaları ile büyük beğeni topladı. Daha sonra Sivas Devlet Türk Halk Müziği Sanatçıları Sait Döşkaya ve Mehmet Ali Ünalmışer halk müziğinden örnekler sundu.

 

Yaşayan Halk Edebiyatı Projesi yıl boyunca il merkezindeki 22 lise ve 2 ortaokulda gerçekleştirilecek programlarla devam edecek. 

27-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.