SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında Atatürk Anadolu Lisesi’nde Engellilerle Farkındalık Söyleşisi düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında Atatürk Anadolu Lisesi’nde Engellilerle Farkındalık Söyleşisi düzenlendi.

 

 

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında Atatürk Anadolu Lisesi’nde Engellilerle Farkındalık Söyleşisi düzenlendi. Programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, CÜ Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Şube Müdürümüz Mesnet Aras, Okul Müdürü Haluk Doğan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı. Altınsoy, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile CÜ arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında birçok önemli faaliyetin gerçekleştirildiğini, bu farkındalık etkinliğinin de bu kapsamda gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Altınsoy; “Karşımızda farklı engel guruplarından öğretmenlerimiz var. Onlar bu engellere sahip ama kendileriyle çok barışık. Sezer Bey Felsefe öğretmenimiz, Selman Bey tarih öğretmenimiz, Mustafa Epik Bey, belediye de engellilerle ilgili çok önemli faaliyetlere imza atıyorlar. Onlar, bu engellerine rağmen nasıl mücadele ettiklerini, nasıl başarılı olduklarını sizlerle paylaşacaklar. O nedenle çok önemli bir rol model çalışması bu. Bu çalışma bugün ilk olarak sizin okulunuzda başladı ve birçok okulumuzda yapılacak.” İfadelerini kullandı.

 

Altınsoy’un konuşmasının ardından söyleşi programına geçildi. Prof. Dr. Recep Toparlı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide görme engelli tarih öğretmeni Selman Devecioğlu, Felsefe Öğretmeni Sezer Kızkapan ve Sivas Belediyesi İşaret Dili Eğitmeni ve İşitme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mustafa Epik önemli mesajlar verdi.

 

Devecioğlu, Kızkapan ve Epik, hayat hikâyelerinden örnekler vererek, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini, başarı hikâyeleri ve engellilerin beklentilerine yönelik önemli paylaşımlarda bulundu.

 

Prof. Dr. Toparlı ise “Allah’ın insanlara ne kadar iyilik lütfettiğini anlamak için o lütufları olmayan insanlara bakmak lazım. Ama acıyarak değil. Bu insanlar kendileri ile çok barışık, hayat dolu insanlar. Bu insanlardan örnek alacağız. Unutmayın ki bir an sonra ne olacağımız belli değil.” İfadelerini kullandı.

 

Devecioğlu, Kızkapan ve Epik programın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

 

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.