SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyguladığı “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında Sivas Merkez İlçe Temsilcileri belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyguladığı “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında Sivas Merkez İlçe Temsilcileri belirlendi.

“Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Merkez İlçe Okul Meclis Başkanları Çalışma toplantısı yapıldı. Öğrenciler, programda Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti. Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürümüz Anakız Yörük ve il merkezindeki 144 okulun meclis başkanları katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda mevcut Meclis Başkanı Hacı Mehmet Sabancı Anadolu Lisesi öğrencisi Ünal Bulut kısa bir selamlama konuşması yaptı. Bulut’un ardından konuşan Milli Eğitim Şube Müdürümüz Anakız Yörük, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi”nin 2003 yılından itibaren ülke genelinde uygulandığını söyledi. Yörük, “Projenin amacı; öğrencilerde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, kendi kültürünü özümsemiş, milli ve manevi değerlerine bağlı, evrensel değerleri benimsemiş öğrenciler yetiştirmektir. Aynı zamanda, öğrencilerde seçme ve seçilme hakkı ile birlikte oy kullanma becerisini kazandırmak amacıyla bu proje başlatılmıştır.” Dedi.

Daha sonra konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin Çanakkale’de olduğu gibi bugün de 7 düvele karşı çetin bir mücadele verdiğini belirten Altınsoy, 15 Temmuz’da bunun büyük bir yansıması ile karşılaşıldığını ancak, milletçe verilen mücadele sonucunda şer güçlerin amacına ulaşamadığını belirtti. Gençlerin bu süreçte en ön safta yer alarak, vatanına, bayrağına sahip çıktığını belirten Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Ben öncelikle bütün adaylarımızı tebrik ediyor başarılar diliyorum. Mutlaka bir yarışa girildiğinde kazananı da kaybedeni de olacak. Siz zaten buraya kadar geldiğinize göre baştan kazanmış sayılırsınız. Bakanlığımız, bu projeyi TBMM ile beraber 2003 yılında hayata geçirdi. Bu çalışma okullarımıza bir dinamizm getiriyor. Çocuklarımızın geleceğe daha iyi hazırlanması, ülke yönetiminde söz sahibi olması adına çok olumlu gelişmeler oluyor. Çünkü biz biliyoruz ki 10, 20, 30 sene sonra bizim yerimizde sizler olacaksınız. Kiminiz Milli Eğitim Müdürü, kiminiz Vali, kiminiz Başbakan, kiminiz Cumhurbaşkanı olacaksınız. Onun için şimdiden bu tür mücadele ve çalışmalara kendinizi hazırlamanız lazım. Bildiğiniz gibi Türkiye sadece bizim için değil, büyük bir mazlum coğrafya için ümit kaynağı. Herkesin yüzünü çevirdiği, gerek dost, gerek düşman olarak gözünü diktiği bir ülke. Sizler, bilinçli, şuurlu, ülkenizin geçmişini, mücadelesini, konumunu bilen bireyler olarak yetişirseniz bizim de inşallah gelecekte ülkemizi yönetecek olan gençlerimizle ilgili ümidimiz tam olacak. Gözümüz arkada kalmayacak. Çünkü ülkemizin yüzde 52’si 30 yaşın altında. Bu çok önemli bir güç… Birçok ülke belki ekonomik olarak güçlü ki, biz de hamdolsun son 15 yılda ekonomik anlamda birçok ülkenin önüne geçtik. Ama bizim en büyük gücümüz insan kaynağımız, en büyük gücümüz beşeri gücümüz, genç nüfusumuz ve aile yapımızı hala muhafaza etmemiz. Çünkü aile toplumun çekirdeği, aile parçalandığı zaman toplum da parçalanır.

Özellikle 15 Temmuz sürecinde gördük, ülkemizle ilgili çok farklı hesaplar var. Çanakkale’de Mehmet Akif’in ifadesiyle ‘kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela’ 7 düvel karşımıza çıktı, bize karşı savaştılar. 100 sene önceki tarih tekerrür ediyor. 100 sene sonra, adı FETÖ, DEAŞ, PKK… Fark eden bir şey yok. Aynı şekilde üzerimizde oyunlar oynanıyor. Allah’tan ki yöneticilerimiz aynı 100 sene önceki gibi yine bilinçli, şuurlu, üzerimizde oynanan oyunların farkında ve 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi durumu çabuk fark ettiler ve bizi bilinçlendirdiler. Ülkemizi hep beraber sahip çıktı. Özellikle de tabi gençliğin kıymeti daha iyi anlaşıldı. O gece ideolojisi, fikri, zikri, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun gençler sokaklara çıktı, ülkemiz üzerinde oynan oyunu bozdu. O nedenle gençlerimizin bu bilinçte olması çok önemli. Sizler gelecekte ülkemizi yöneteceksiniz. Şimdiden mücadelenizi, bu inançla, şuurla ve gururla yapmanızı tavsiye ediyorum.”

20 ADAY YARIŞTI

 

Altınsoy’un konuşmasının ardından merkez ilçe temsilciliğine aday olan 20 öğrenci kısa birer konuşma yaptı. Aday konuşmaları sonrasında gerçekleştirilen seçimlerde aday olan 20 öğrenciden en fazla oyu alan 5 öğrenci, merkez ilçe okul meclisi başkanlığına seçildi. 8 Aralık Cuma günü, 16 ilçeden gelecek olan ilçe meclis temsilcilerinin katılımı ile İl Öğrenci Meclis Başkanı seçimi gerçekleştirilecek.

06-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.