SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Sivas bizim için her zaman bir şeye başlayacaksak başlangıç noktasıdır. Bu; Türkiye Cumhuriyeti açısından da böyledir, tarihi hatırlama açısından, sporla alakadar olma açısından da böyledir."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk;

Milli Eğitim Bakanlığınca 4-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sivas Spor Çalıştayı başladı. Çalıştayın açılış programına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Valimiz Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, Personel Genel Müdürü Ömer İnan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve 20 ilin milli eğitim müdürleri katıldı.

Programın açış konuşmasını Valimiz Salih Ayhan yaptı. 20 ilin milli eğitim müdürleri ve bakanlık bürokratlarının katılımı ile gerçekleştirilen Spor Çalıştayının ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını dileyen Valimiz Ayhan; "İlimiz spor alt yapısı olarak çok güçlü. Bu güçlü donanımı anlamlı kılabilmek adına, akademik başarıyı artırmanın yanı sıra öğrencilerimizin içlerindeki cevheri ortaya çıkararak sanata ve spora da yönlendirmelerini sağlayacak projeler hayata geçirdik."

BAKAN SELÇUK; "SİVAS BİZİM İÇİN BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR"

Ayhan'ın ardından konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise konuşmasında Sivas ile ilgili önemli ifadeler kullandı.

"Sivas bizim için her zaman bir şeye başlayacaksak başlangıç noktasıdır. Bu; Türkiye Cumhuriyeti açısından da böyledir, tarihi hatırlama açısından, sporla alakadar olma açısından da böyledir." Sözleri ile ilimizde gerçekleştirilen Spor Çalıştayının önemine vurgu yapan Bakan Selçuk, önemli mesajlar verdi.

Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"1 milyon çocuğumuzu olimpiyata hazırlamak gibi bir idealin peşinden giden bir proje bu. Bunu Allah'ın izniyle hep beraber çok çok kısa bir sürede yapacağız. Aynı anda bir türküyü seslendirerek arkasından Karacaoğlan'ın, Aşık Veysel'in, Yunus Emre'nin geldiği bir medeniyet şuurunu bağlamasıyla birlikte taşıyan bir milyon evladımızı göreceksiniz. Bunu çok kısa sürede Allah izin verirse beraber göreceğiz ve bu bizim sözlü tarihle ilgili çalışmamız da aynı şekilde çocuklarımız; nesiller boyunca tevafuk eden birikimleri tekrar tekrar gözden geçirerek büyükleri ile dedeleri, nineleri ile o bölgenin öne çıkmış insanlarıyla konuşarak, görüşerek anlamlandıracaklar. Yani biz ne yaptık geçmişte, onun dedesinin zamanında ne oldu, dedesinin dedesinin zamanında ne oldu? Bütün bunları sözlü tarih ve kültür yoluyla başlattık. İnşaallah 30 bin öğrenci ile başlattık ve bunu da yüz binlerce çocuğumuzla inşallah devam ettireceğiz.

Bu çalışmaları niye yapıyoruz diye bir sual ortaya çıkarsa; biz küresel salgının toplumları sadece eğitimin kazanımları açısından değil, sosyolojik açıdan da vurduğunu, etkilediğini görüyoruz. Bunun çocukları; zihin sağlığı, sosyal, duygusal gelişimleri, becerileri açısından da sekteye uğrattığını biliyoruz. Bunun ilacı kültürdür, bu topraklardır, bu toprakların kokusudur. Bunları çocuklarla paylaşıp da onları sadece bilen değil, yapabilen çocuklar haline getirebilmek için haydi spor yapalım, haydi müzikle uğraşıp, enstrümanla uğraşıp sanat yapalım. Haydi, tarihimizi birlikte hatırlayalım. Kültürümüzü birlikte öğrenelim şeklinde, sadece bilmek değil yapabilmek noktasında bir çalışma bu.

Bunun küresel salgının olumsuz etkilerini de rehabilite edebileceği, iyileştireceği, evlatlarımıza şifa olacağı noktasında inancımız tamdır sizlerle beraber.  İl müdürlerimizle çeşitli illerde toplanıyoruz. Bursa'da, Ankara'da, Sivas'ta toplanıyoruz... Neden 81 İlden Sivas'ı seçtik. Sivas bizim için her zaman bir şeye başlayacaksak başlangıç noktasıdır. Bu Türkiye Cumhuriyeti açısından da böyledir, tarihi hatırlama açısından, sporla alakadar olma açısından da böyledir. Biz şehrin hakkını veriyoruz sadece. Başka bir şey yapmıyoruz. O yüzden de değerli arkadaşlar sizlerle birlikte bu çalışmaları yaparken, emin olun hiçbir tereddüdümüz yok. Niye? Biz size çok güveniyoruz. Biz sizi seviyoruz, biz sizin bu milletin çocuklarını emanet olarak bildiğinizi biliyoruz. Emanetin bizim medeniyetimizde ne manaya geldiğini, emanetle alakadar olmanın nasıl bir ruh gerektirdiğini sizler zaten biliyorsunuz ve bu çocuklara, bizim emanetlerimize ne gerekiyor ise hep beraber yapacağız ve onlarda akranlarıyla birlikte dünyada dimdik şahsiyetli bir şekilde ayakta duracaklar, rekabet edecekler, yarışacaklar, insanlığa ve milletimize hizmet edecekler."

Programda Valimiz Salih Ayhan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'de kısa birer konuşma yaparak çalıştayın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Konuşmalarının ardından Spor Çalıştayı başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tek tek çalışma masalarını ziyaret ederek sohbet etti. Bakan Selçuk, il milli eğitim müdürlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi.

 

05-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-202105-04-2021 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.